Česi čekaju mišljenje EK o drugom bloku u Pljevljima

0

Češka Vlada zatražila je mišljenje Evropske komisije na protokol o saradnji sa Crnom Gorom u oblasti energetike i infrastrukture, kojim je kao osnovni projekat definisana izgradnja drugog bloka termoelektrane u Pljevljima. To bi mogao biti još jedan razlog zbog kojeg se već više mjeseci čeka na dogovor Vlade i Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) sa češkom kompanijom Škoda Praha u vezi realizacije projekta drugog bloka.

Ponuda Škoda Prahe od 338 miliona eura prošle godine je izabrana kao najpovoljnija, a ranije je objavljeno da je u pregovorima sporan model finansiranja budućeg energetskog projekta, odnosno da Česi zahtijevaju da država i EPCG obezbijede garancije za kredit.

Češko Ministarstvo industrije je protokol o saradnji Češke i Crne Gore u oblasti energetike i infrastrukture stavilo na javnu raspravu još u septembru prošle godine i zainteresovana javnost je mogla da dostavlja komentare. Sa druge strane, isti taj Protokol crnogorska Vlada nije stavila na javnu raspravu i tako dala mogućnost svojim građanima da mogu da dostave komentare.

U protokolu se navodi da je za investiciju drugog bloka još 2012. godine urađen idejni projekat i studija izvodljivosti, te da se njegova konkurentnost i održivost vezuje za izgradnju podmorskog kabla između Crne Gore i Italije.

U pratećoj dokumentaciji koja je objavljena tokom javne rasprave u Češkoj takođe se navodi da je proceduru za potpisavanje protokola pokrenula crnogorska strana i ukazuje da se očekuje direktan i indirektan uticaj na češki budžet, ali se u tom smislu ne navode konkretni detalji.

Prema podacima Istraživačkog centra MANS-a koji su dobijeni od partnerske nevladine organizacije iz Praga – Econnect, češko Ministarstvo industrije se krajem prošle godine obratilo za mišljenje Evropskoj komisiji u vezi protokola sa Crnom Gorom, posebno što projekat treba da se realizuje na bazi međudržavnog sporazuma dvije zemlje, odnosno mimo procedure javnih nabavki.

Do početka 2016. godine nije bilo poznato da li se Evropska komisija izjasnila u vezi sa zahtjevom češke Vlade, ali je realno očekivati da će se u daljim postupcima rukovoditi odgovorom Brisela.

Inače, sam protokol definiše da će dvije strane ispitati mogućnosti za buduću saradnju u proizvodnji električne energije i iz hidro izvora, ali i za korišćenje rezervi uglja iz pljevaljskog ležišta Maoče.

Škoda Praha je svojom ponudom za gradnju drugog bloka tražila ispunjenje nekoliko uslova, od kojih je najznačajniji obezbjeđenje garancije za kredit od strane EPCG i strateškog partnera u novoformiranom preduzeću. Budući da EPCG nije uspjela da nađe strateškog partnera, najavljeno je da će tu ulogu preuzeti država Crna Gora.

Jedan od zahtjeva je definisanje 15-togodišnjeg biznis plana za budući blok termoelektrane, ali i EPCG u istom tom periodu, a Česi se protive isplati dividendi novoformiranog preduzeća u periodu otplate kredita, što je 15 godina.

Iz ponude Škode Praha proizilazi da će preduzeće kojem će biti povjereno upravljanje Drugim blokom, sa Rudnikom uglja Pljevlja zaključiti dugoročni ugovor o nabavci uglja, ali ponuda nije precizirala pod kojim uslovima bi bio zaključen.

Ovaj tekst je sačinjen uz podršku Evropske unije i Ambasade SAD u Podgorici. Za sadržaj ovog teksta odgovorna je isključivo Mreža za Afirmaciju Nevladinog Sektora – MANS, a stavovi iznijeti u ovom tekstu se ni u kom slučaju ne mogu smatrati stavovima Evropske Unije.

Piše: Ines Mrdović

Komentari su isključeni.