GUP naknadno mijenjan u skladu sa interesima investitora

0

zavala1Najnoviji podaci do kojih je došao MANS u slučaju nelegalne gradnje na Zavali ukazuju na sumnju da je namjena prostora na rtu Zavala u postupku donošenja Generalnog urbanističkog plana (GUP) Budva-Bečići, izvršena daleko od očiju javnosti, van javne rasprave i u neformalnom dogovoru sa vlasnicima zemlje, odnosno ruskom Mirax grupom i kompanijom Moninvest u vlasništvu visokog funkcionera DPS-a, Svetozara Marovića.

Nacrt GUP-a Budva-Bečići je stavljen na javnu raspravu u periodu od 12. aprila do 12. maja 2007. godine. Nacrtom plana iz aprila 2007. godine, na prostoru Zavale je bilo planirano zadržavanje postojećeg stanja, odnosno u kartama je taj prostor bio definisan kao „gradske šume i parkovi”.

Nakon mjesec dana javne rasprave, prema izvještaju o sprovedenoj javnoj raspravi, na nacrt GUP-a je pristiglo 89 primjedbi građana, kompanija i institucija, uglavnom za prenamjenu prostora, ali se ni jedna nije odnosila na prostor Zavale. Čak ni u izvještaju Komisije za ocjenu plana koja je odgovarala na primjedbe sa javne rasprave se ne navodi bilo što što bi upućivalo da je neko zatražio prenamjenu prostora na rtu Zavala.

U isto vrijeme, crnogorski mediji su prenijeli informaciju da su porodice Medin i Vuković zemljište na Zavali prodale za 25 miliona eura. Prema izvještaju sa javne rasprave, nijedna od ove dvije porodice nije tražila prenamjenu zemljišta prije njegove prodaje.

Ipak, nakon okončanja javne rasprave, obrađivač plana je sačinio konačan predlog GUP-a Budva – Bečići u kome se sada, za razliku od nacrta plana, Zavala definiše kao prostor na kome je planirana izgradnja turističkog naselja i hotela.

Imajući u vidu da bivši vlasnici zemljišta nisu u toku javne rasprave tražili prenamjenu prostora na Zavala, kao i da se u izvještaju sa javne rasprave Zavala i ne pominje, postavlja se pitanje ko je i kojim kanalima uticao na obrađivače plana da pred samo usvajanje izmijene nacrt koji je bio na javnoj raspravi i kroz prenamjenu zemljišta iz zelenila u građevinsko, višestruko mu povećaju vrijednost.

Više je nego očigledno da ogromnu korist od ovakvog postupka obrađivača i same prenamjene zemljišta imaju samo i isključivo novi vlasnici, odnosno ruska Mirax grupa i Marovićev Moninvest.

Urbanistički projekat kojim bi se zauvijek legalizovalo petomjesečno divljanje crnogorsko-ruskog tandema na Zavali je u petak trebao da se nađe pred odbornicima budvanskog parlamenta, ali je sjednica nezvanično odložena jer predlog plana još uvijek nije dobio saglasnost Ministarstva za ekonomski razvoj.

Ministarstvo za ekonomski razvoj, odnosno ministar Branimir Gvozdenović je već stavio svoj potpis na Prostorni plan Budve i ovako donijeti GUP Budva Bečići, pa je za očekivati da će, na radost crnogorsko-ruskog tandema, staviti svoj potpis i na plan za Zavalu.

Predlozi Ministarstva ekonomije da se Krivičnim zakonikom Crne Gore, nelegalna gradnja definiše kao krivično djelo još uvijek nisu procesuirani ka Skupštini, pa se postavlja pitanje šta čeka Gvozdenović, te da li će se crta podvući ispod slučaja Zavale, ili će i rusko-crnogorski tandem odgovarati za višemjesečno kršenje zakona.

Ipak, pozivamo ga da, prije nego što svojim potpisom legalizuje Zavalu, a crnogorsko-ruskim investitorima omogući izbjegavanje odgovornosti za nelegalnu gradnju i sticanje višemilionskog profita, realizuje barem dio svoje retoričke spremnosti za konačan obračun sa nelegalnom gradnjom na primorju.

Dejan Milovac, koordinator
Prostorno planiranje i izgradnja objekata

Komentari su isključeni.