Izvještaji o monitoringu za 2007

0

Izvještaj o praćenju sprovođenja Zakona o konfliktu interesa (februar-mart 2007. godine) (PDF) download >>>

Ovaj izvještaj predstavlja rezultat praćenja implementacije Zakona o konfliktu interesa u toku februara i marta 2007. godine koji finansira Nacionalna zadužbina za demokratiju. Njime se nastoji ukazati na nedostatke postojećeg Zakona i probleme u njegovom sprovođenju.

Zakon o konfliktu interesa je stupio na snagu krajem juna 2004. godine, a u opštim odredbama stoji da je to akt čija je svrha podizanje nivoa povjerenja i legitimno i nepristrasno vršenje javnih funkcija.

Zakonom je propisano da je Komisija za utvrđivanje konflikta interesa, nadležna za sprovođenje Zakona, nezavisno tijelo čiji članovi su lica koja su stručnim, radnim i moralnim kvalitetima dokazala svoju nepristrasnost i savjesnost. Komisija ima pet članova čiji mandat je 5 godina.

Zakonom nisu obuhvaćeni svi javni funkcioneri, ostavljena je mogućnost za članstvo u upravnim odborima preduzeća i institucija, nema pravila u slučaju prelaska iz javnog u privatni sektor, Komisija nema obavezu da po službenoj dužnosti provjerava navode iz prijava prihoda i imovine, niti su predviđene sankcije u slučaju kršenja zakona.

Izmjene Zakona o konfliktu interesa najavljene su još tokom njegovog usvajanja od strane samih poslanika, a na nedostatke postojeće regulative je ukazala Vlada u Akcionom planu za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, Evropska komisija, Savjet Evrope i Program za razvoj Ujedinjenih Nacija.

Ovaj izvještaj sadrži informacije o sprovođenju Ustavom propisane nespojivosti funkcija članova Vlade, opis odluka i mišljenja koje je donijela Komisija za utvrđivanje konflikta interesa u toku februara i marta 2007. godine, kao i izvode iz medija koji ukazuju na nedostatke zakona ili njegovu neadekvatnu primjenu.

Izvještaj o praćenju sprovođenja Zakona o konfliktu interesa (april-maj 2007. godine) (PDF) download >>>

Ovo je drugi u nizu dvomjesečnih izvještaja o praćenju sprovođenja Zakona o konfliktu interesa u toku aprila i maja 2007. godine koji finansira Nacionalna zadužbina za demokratiju.

U ovom izvještaju posebna pažnja je posvećena praksi Upravnog suda po tužbama za poništenje akata Komisije za utvrđivanje konflikta interesa u slučaju predsjednika Upravnog suda i članova Vlade koji su istovremeno članovi Savjeta za privatizaciju. Presudom se učesniku postupka pred Komisijom uskraćuje pravo na drugostepenost u odlučivanju, jer se spori postojanje pravnog interesa za zaštitom pred Upravnim sudom.

Izvještaj sadrži studije slučajeva predsjednika Upravnog suda koga je Skupština imenovala za predsjednika Republičke izborne komisije, kao i predsjednika Privrednog suda koga je Vlada imenovala za predsjednika Komisije za koncesije i BOT aranžmane.

U izvještaju se ukazuje na slučaj različitog sprovođenja Zakona konfliktu interesa u slučaju Nacionalne komisije za za implementaciju Akcionogplana za sprovođenje Programa borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala čiji članovi su imenovani od strane Vlade. Dok su neki članoviNacionalne komisije javni funkcioneri, drugima je to već u opisu posla, pa ne predstavlja javnu funkciju.

Ovim izvještajem nastoji se ukazati na nedostatke postojećeg Zakona i probleme u njegovom sprovođenju sa ciljem usvajanja bolje zakonske regulative i njene kvalitetnije primjene.

Izvještaj o praćenju sprovođenja Zakona o konfliktu interesa (jun-jul 2007. godine) (PDF) downlaod >>>

Ovo je treći u nizu dvomjesečnih izvještaja o praćenju sprovođenja Zakona o konfliktu interesa u toku juna i jula 2007. godine koji finansira Nacionalna zadužbina za demokratiju.

Prema proceduri koju je propisala sama Komisija za konflikt interesa, o žalbama na odluke Komisije odlučuje sama Komisija, pa je u ovom izvještaju posebna pažnja posvećena sudskoj praksi po tužbama za poništenje akata Komisije za utvrđivanje konflikta interesa i inicijativama za ocjenu ustavnosti.

Ustavni sud nije cijenio ustavnost imenovanja predsjednika Upravnog suda na funkciju predsjednika Republičke izborne komisije, jer ga je Skupština imenovala pojedinačnim aktom za koje Ustavni sud nije nadležan.

Presudom Upravnog suda je konstatovano da podnosioc inicijative nema pravo na drugostepenost u odlučivanju, jer nema pravni interes, pošto mu odlukom Komisije za konflikt interesa nisu povrijeđena bilo koja prava ili na zakonu zasnovani interesi podnosioca inicijative, pa tužbu može podnijeti samo javni funkcioner na koga se odluka odnosi.

Izvještaj sadrži studije slučajeva predsjednika Upravnog suda koga je Skupština imenovala za predsjednika Republičke izborne komisije, kao i predsjednika Privrednog suda koga je Vlada imenovala za predsjednika Komisije za koncesije i BOT aranžmane.

U izvještaju se ukazuje na slučaj različitog sprovođenja Zakona konfliktu interesa u slučaju članova Savjeta za privatizaciju i Nacionalne komisijezaza implementaciju Akcionog plana za sprovođenje Programa borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala čiji članovi suimenovani odstraneVlade. Dok su neki članovi tih tijela javni funkcioneri, za druge članstvo u tim tijelima, prema mišljenju Komisije, nepredstavlja javnufunkciju, iakosu svi imenovani na isti način.

Ovim izvještajem nastoji se ukazati na nedostatke postojećeg Zakona i probleme u njegovom sprovođenju sa ciljem usvajanja bolje zakonske regulative i njene kvalitetnije primjene.

Komentari su isključeni.