Komunalna policija dva mjeseca tolerisala Zavalu

0

zavala1MANS je danas zahvaljujući Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od Komunalne policije Budva dobio na uvid kompletnu dokumentaciju koja se odnosi na postupak inspekcijskog nadzora nad gradnjom objekata na rtu Zavala.

MANS je od Komunalne policije Budva zatražio kopije svih rješenja o zabrani gradnje, rješenja o pečaćenju gradilišta i objekata, rješenja o rušenju, prekršajnih i krivičnih prijava protiv investitora, kao i kompletnu korespodenciju između ove institucije i Ministarstva ekonomije po pitanju nelegalne gradnje na Zavali.

Prema podacima Komunalne policije, prvi inspekcijski pregled je izvršen 18. januara ove godine kada je konstatovano da je investitor “Zavala-invest” pristupio raščišćavanju terena i počeo zidarske radove na dva objekta. U zaspisniku se takođe navodi da investitor ne posjeduje građevinsku dozvolu, te da mu se zabranjuju dallji radovi i da se, u skladu sa zakonom, izriče mandatna kazna od 220 Eura.

Nakon toga, 21. januara, Komunalna policija je donijela i prvo rješenje kojim se investitoru zabranjuje dalje izvođenje radova na rtu Zavala a Ministarstvu za ekonomski razvoj podnosi i zahtijev za pokretanje prekršajnog postupka protiv DOO Zavala Invest i Natalije Panine, kao odgovornog lica u pravnom licu.

Novim inspekcijskim pregledom od 06. februara je konstatovano da je investitor nastavio sa izgradnjom objekta, te je donijeto i prvo rješenje o pečaćenju gradilišta na Zavali.

Ovo rješenje je postaloi izvršno tek nakon gotovo dva mjeseca, kada je 23. marta nakon ogromnog pritiska javnosti, Komunalna policija i fizički zapečatila gradilište. Za to vrijeme, investitor je nesmetano nastavio radove na Zavali, skoro u potpunosti završio zemljane radove i podigao više od deset objekata, umjesto dva koliko ih je bilo na početku inspekcijskog nadzora u januaru ove godine.

Šta je nadležna inspekcija radila čitava dva mjeseca nije poznato, ali je poznato da investitor nije gubio vrijeme, već je više nego dobro iskoristio pasivnost inspekcije i daleko odmakao sa radovima.

MANS je nakon pečaćenja gradilišta na Zavali u nekoliko navrata kontaktirao Komunalnu policiju Budve i upozoravao da je investitor povrijedio pečat, ali ti apeli nisu imali rezultata.

Konačno, 9. aprila, Komunalna inspekcija je izašla na teren i utvrdila da je investitor povrijedio pečat i nastavio sa radovima, a 11. aprila je podnijeta i krivična prijava Osnovnom državnom tužiocu u Kotoru protiv kompanije Zavala invest i izvršnog direktora Natalije Panine.

Takođe, u sklopu dokumentacije koju smo dobili od Komunalne policije Budva se navodi da nije bilo rušenja objekata, ali i da nije bilo korespodencije sa Ministarstvom ekonomije, iako su iz Ministarstva uporno tvrdili da su Opštini Budva poslali niz urgencija da nešto uradi po pitanju nelegalne gradnje na Zavali.

Sve navedene činjenice nažalost potvrđuju sumnje MANS-a da je ruski investitor bio više nego privilegovan kada je u pitanju inspekcijski nadzor nad njegovim nelegalnim objektima na Zavali.

Jedina zakonska sankcija koju je ova kompanija za sada snosila za višemjesečnu nelegalnu gradnju na rtu Zavala je mandatna kazna u iznosu od 220 eura. Sama visina kazne, za koju nema potvrde da je zaista i plaćena, je zaista smješan iznos u odnosu na veličinu projekta koji se gradi na Zavali, al ii u odnosu na troškove koje bi investitor imao da je nadležna inspekcija zaista zaustavila radove, ili porušila izgrađeno.

Ovako, ovom i sličnim investitorima se zaista više isplati da plate “simbolične penale” koje im izriče uprava Budve, nego da gube vrijeme čekajući tamo neki plan i građevinsku dozvolu.

Dejan Milovac, koordinator
Prostorno planiranje i izgradnja objekata

Komentari su isključeni.