Krivična prijava protiv predsjednika Opštine Budva, Lazara Rađenovića

0

MANS je danas Vrhovnim državnom tužiocu podnio krivičnu prijavu protiv potpredsjednika Opštine Budva, Lazara Rađenovića i šefa budvanskog DPS-a Bora Lazovića zbog sumnje da su zloupotrijebili službeni položaj i falsifikovali završne račune opštinskog preduzeća „Budva Holding“ za 2008. i 2009. godinu.

Pored sumnji za falsifikovanje završnih računa, MANS je krivičnu prijavu protiv Lazara Rađenovića danas proširio i informacijama koje se odnose na sumnju da je Rađenović ispred „Budva holdinga“, sa off-shore kompanijom „DC Invest Limited“ iz Džerzija sklopio štetan ugovor o zajedničkom ulaganju u lokaciju Galije pored Svetog Stefana.

Naime, „Budva Holding“ je u junu 2009. godine nakon sprovednog javnog tendera, sa off shore kompanijom „DC Invest Limited“ potpisala Ugovor o zajedničkom ulaganju – Galije. Ugovorom koji su potpisali Lazar Rađenović i Ahmed Salam je predviđa osnivanje takozvanog projektnog društva koje će upravljati projektom. Tako je na osnovu ovog Ugovora, tri mjeseca kasnije i donijet Statut DOO „DC Invest“ sa sjedištem u Podgorici. U statutu novoformirane kompanije se između ostalog navodi da je podgorički „DC Invest“ registrovan za razvoj projekata o nekretninama.

U dijelu koji opisuje iznos osnivačkog kapitala se navodi da su oba partnera uplatila novčani kapital u iznosu od 1 Euro, dok se kao nenovčani udio kapitala navode nepokretnosti kojima raspolaže „Budva Holding“, odnosno Opština Budva. Tako su se u novoformiranom preduzeću našlo nekoliko opštinskih parcela ukupne površine preko 67.000m2, sve u naselju Sveti Stefan. Prema podacima iz Statuta, vrijednost ovih parcela iznosi nešto preko 8.8 miliona EURa.

Sa druge stane, Ugovorom o zajedničkom ulaganju, je predviđeno da strateški partner sa off-shore destinacije ne uloži svoj novac, nego da zajedničkom preduzeću da zajam od 6.5 miliona Eura koji će se koristiti za kupovinu jedne parcele od 4.160 m2,  kao i finansiranje budućeg projekta. Prema podacima Uprave za nekretnine, pomenuta parcela je jedina nepokretnost koja je uknjižena na podgorički „DC Invest“.

Iz ovoga proizilazi da je Opština Budva preko kompanije „Budva Holding“ u zajedničku kompaniju uložila 67.000m2 zemljišta vrijednog preko 8.8 miliona EURa, dok je sa strane Strateškog partnera odobren zajam od 6.5 miliona Eura od kojeg je do sada kupljena samo jedna parcela od 4.160 m2 i to za nepoznat iznos.

Uprkos tome, Statutom novog preduzeća i Ugovorom koji je potpisao Lazar Rađenović se predviđa da opštinskih 8.8 miliona Eura vrijedi 33,33% udjela u kompaniji, dok strateški zajam od 6.5 miliona vrijedi 66, 67% udjela u kompaniji.

Pored toga, čak i pored ovakve podjele uloga, Statutom je definisano i da Budva Holding ima pravo samo na 20% ukupne dobiti, dok off shore kompaniji „DC Invest“ pripada 80% dobiti.

Nakon ovog ugovora, kompanija „DC Invest Limited“ je podijelila svoj udio u projektu, tako da od prošle godine kao osnivač figurira i još jedan off shore kompanija, „DC Invest Holding BV.“ registrovana u Holandiji sa 33% učešća u projektu.

Nigdje u Ugovoru se ne navodi ukupna vrijednost projekta izgradnje budućeg turističko-rezidencijalnog kompleksa na Svetom Stefanu, ali se ističe da će u cilju dobijanja kredita za izvođenje građevinskih radova na projektu biti moguće staviti hipoteku na parcele koje se unose kao osnivački ulog.

Ugovor tretira i postupak likvidacije novoformirane kompanije gdje se navodi da će u tom postupku prvo biti izvršene obaveze plaćanja prema svim povjeriocima, nakon toga će se parcela od 4.160m2 prenijeti na DC Invest Limited, dok će Opština Budva biti zadnja namirena vraćanjem parcela koje su unijete kao osnivački ulog. Naravno, ovo će je sve teorijski moguće pod uslovom da parcele nisu opterećene hipotekama.

Na kraju, ugovorne strane su se obavezale i na povjerljivost, pa tako Ugovor koji je potpisao Lazar Rađenović da će potpisnice „postojanje i sadržaj ovog ugovora u potpunosti i u pojedinostima, čuvati kao povjerljivu informaciju prema trećim licima izvan njihovioh odnosnih organizacija“.

Pored toga Lazar Rađenović se Ugovorom obavezao i da će „ preduzeti odgovarajuće mjere da na primjeren način instruiraju svoje zaposlene i druge saradnjike u cilju sprječavanja otkrivanja povjerljivih podataka“.

U skladu sa navedenim činjenicama, postoji sumnja da je Lazar Rađenović bio, odnosno morao biti, svjestan potencijalne štetnosti ovako sklopljenog ugovora koji za ogromnih 8.8 miliona EURa unijetih u podgoričku kompaniju „DC-INVEST“ značajno ograničava prava kompanije „Budva Holding“ i potencijalno može ugroziti interes Opštine Budva kao vlasnika parcela.

Činjenica da je Skupština Opštine Budva usvojima pomenuti ugovor i odluke i njegovom sklapanju i nisu neki garant zakonitosti kompletnog posla, tim prije jer smo već svi bili svjedoci na koji način se lokalni parlament Budve može zloupotrijebiti.

MANS je pored krivične prijave Vrhovnom državnom tužiocu danas dostavio i Statut kompanije i Ugovor o zajedničkom ulaganju, kako bi u zakonskom postupku utvrdili da li je sklapanjem ugovora nastatala šteta po budžet Opštine Budva, koliko ona iznosi i kakva je odgovornost izvršnog direktora za kompletan posao.

Dejan Milovac
Direktor programa za urbanizam

Komentari su isključeni.