MANS dostavio komentare na Nacrt koncesionog ugovora za HE na Morači

0

HE AndrijevoMANS je danas Ministarstvu ekonomije dostavio komentare na Nacrt koncesionog ugovora za hidroelektrane na Morači, nakon što je prethodno dostavio i komentare na Nacrt koncesionog akta i Nacrt Detaljnog prostornog plana i studiju Strateške procjene uticaja na životnu sredinu za taj projekat.

Nažalost, kao i prethodna dokumenta koja se odnose na energetsku valorizaciju rijeke Morače, i Nacrt koncesionog ugovora obiluje nejasnoćama i dalje ne daje odgovore na brojna pitanja o isplativosti kompletnog posla i uopšte motiva Vlade Crne Gore da uzme učešće u takvom jednom projektu.

Ključni u nizu nedostataka je taj što Nacrt ugovora ne sadrži precizno definisan predmet koncesije, dok se u prilozima dokumenta pominju takozvana tehnička rješenja 1 i 2, ali i moguće alternativno rješenje što ostavlja prostor za sumnju da će se do konačnog rješenja doći u dogovoru sa budućim koncesionarom.

Ovakva praksa je u direktnoj suprotnosti sa Zakonom o koncesijama koji precizno definiše da koncesioni ugovor mora sadržati odredbe o predmetu koncesije, ali i uslovima davanja, načinu i roku trajanja koncesije koji takođe nisu definisani ponuđenim dokumentom.

Pored toga, u nacrtu ugovora nije definisana ni minimalna koncesiona naknada, iako je u ranije objavljenom koncesionom aktu pomenut iznos od dva odsto od godišnje prodaje struje, što takođe otvara prostor za špekulacije da će i ova stavka biti predmet pregovora sa budućim koncesionarom. Isto tako, Nacrt ugovora ne sadrži ni finansijski plan, niti dinamiku ulaga, što takođe predstavlja kršenje Zakona o koncesijama.

U komentarima koje je MANS danas dostavio ukazali smo i na zabrinjavajuću činjenicu da Ministarstvo ekonomije u Nacrtu ugovora eksplicitno navodi da ne garantuje za tačnost i istinitost tehničke dokumentacije Elektroprivrede Crne Gore, na osnovu koje je raspisan tender.

Do prije samo nekoliko mjeseci, predstavnici nadležnih organa su veoma energično uvjeravali javnost da su podaci iz dokumentacije, koja nikada nije objavljena, pouzdani, a sada ne garantuju njenu tačnost. MANS je upravo iz tog razloga insistirao da se sva relevantna dokumenta pod hitno učine javnim.

Što se tiče javnosti, Nacrtom ugovora je predviđena odredba o povjerljivosti kojom bi se resorno Ministasrtvo obavezalo da čuva određene informacije iz koncesionog ugovora. Na taj način, ako se ova odredba usvoji, građani će ostati uskraćeni za ključne podatke koji bi pokazali državni interes od potapanja značajnog dijela teritorije.

Iz svega navedenog, sasvim je očigledno da je resrno Ministarstvo istrajno da minimizira učešće javnosti u donošenje odluke o budućim hidrocentralama na Morači, projektu koji će zauvijek izmijeniti sjever Crne Gore.

Nedostak ključnih ekonomskih pokazatelja, neodrživi scenariji razvoja kojima se želi nadomjestiti precizne analize, nedorečena i kontradiktorna rješenja i ogromna količina prostora za slobodno i naknadno tumačenje odredaba, glavne su karakteristike svih dokumenata koje je u vezi energetske valorizacije rijeke Morače, do sada proizvelo Ministarstvo ekonomije.

Usvajanje koncesionog akta i koncesionog ugovora u sadašnjem obliku bi bilo ravno ekonomskom samoubistvu, jer će Crna Gora pod nedefinisanim uslovima predati ključne prirodne resurse, dok buduće koristi za građane od projekta neće biti definisane zakonom i ugovorom, već će zavisiti od pregovora sa budućim koncesionarom.

Nakon kompletnog procesa javne rasprave i dalje ostaje nejasno čije interese zastupa Ministartvo ekonomije i resorni Ministar Branko Vujović, zbog čega se u postupku izrade koncesionog akta i koncesionog ugovora svjesno kršio Zakon o koncesijama, zbog čega javnosti i dalje nisu dostupne ključne informacije o projektu i konačno koji je interes države da uđe u projekat bez jasno definisanih benefita i koristi za građane Crne Gore.

Dejan Milovac
Direktor programa za urbanizam

Komentari su isključeni.