MANS traži poništenje posljednje odluke Regulatorne agencije za energetiku (RAE)

0

MANS poziva Upravni sud da hitno odluči po tužbi kojom smo tražili poništenje poslednje odluke Regulatorne agencije za energetiku (RAE) o povećanju cijene struje, jer se radi o predmetu koji je od nespornog javnog interesa i čiji ishod će značajno uticati na budžete svih građana Crne Gore.

Na osnovu te odluke struja za domaćinstva je od početka godine povećana za skoro sedam odsto i građani već plaćaju to poskupljenje, ali Upravni sud do danas nije zakazao ročište, iako je tužba podnijeta još u januaru.

Tužbom smo tražili poništenje odluke jer je RAE potpuno paušalno i nezakonito utvrdila troškove Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), koja je krajem prošle godine uputila vanredni zahtjev za povećanjem cijene struje.

EPCG je tada tvrdila da je zbog loše hidrološke situacije prinuđena da uvozi skupu struju, ali se u međuvremenu ispostavilo da nam je regulator na računima povećao stavke koje se odnose na tehničke gubitke, a ne skuplji uvoz.

To je dodatno potvrdilo tvrdnje MANS-a da nije bilo razloga za poslednjim povećanjem cijene struje i da RAE, koja je po zakonu dužna da bude nezavisna, konstantno donosi odluke na štetu građana, a u interesu energetskih kompanija.

Do koje granice RAE radi za račun energetskih lobija pokazuje i to što je najnovijim metodologijama za obračun cijena struje prekšila zakone i Ustav Crne Gore. Te metodologije usvojila je krajem prošle godine i njihova primjena može dovesti do novog poskupljenja od avgusta.

Zbog toga je MANS danas podnio inicijativu Ustavnom sudu kojom traži obaranje metodologija, jer su suprotne Zakonu o energetici i ustavnom određenju da država štiti potrošača.

Naime, RAE je „samoinicijativno“ predvidjela novu stavku na računima koja se odnosi na investirani kapital energetskih kompanija, iako su i do sada građani kroz račune plaćali povrat na uloženi kapital.

To faktički znači da bi potrošači dodatno plaćali buduće investicione projekte energetskih kompanija, poput recimo izgradnje dalekovoda od crnogorskog primorja do Pljevalja, koji se realizuje u okviru projekta podmorskog kabla sa Italijom.

Zakon o energetici jasno propisuje da se, pri određivanju prihoda kompanijama, računaju „troškovi poslovanja, amortizacija i povrat na sredstva“, a u konkretnom slučaju RAE je potrošačima nametnula veće obaveze od zakonom predviđenih.

MANS očekuje da će Ustavni sud što hitnije uzeti u razmatranje ovu inicijativu, tim prije što su i EPCG i Prenos već podnijeli zahtjeve za odobravanje novih cijena struje, koje bi RAE računala po osnovu nezakonitih metodologija.

Takođe, rad regulatora bi odavno morali da istraže nadležni organi, jer je vrijeme da se stane na kraj permanentnom kršenju zakona i donošenju odluka na štetu građana Crne Gore, koji više ne mogu da plaćaju cijenu ugradnje na svojim računima za struju.

MANS

Komentari su isključeni.