O stečajnoj mafiji obavjestićemo EK

0

Podgorica – Iako je Vlada opet potvrdila da je uvoz u Crnu Goru višestruko veći od izvoza, ni u jednom momentu nije pokušala da razjasni gradjanima koji je plaćaju zbog čega je tako i zašto u našim prodavnicama nema bijele tehnike sa domaćim žigom ili laminata i namještaja mojkovačke proizvodnje.

Zbog čega niko nije odgovoran što su uvozi sir,mlijeko,meso, voda,voće, namještaj dok naše fabrike straše prolaznike a poljoprivrednici prijete blokadom puteva i bacanjem voća i povrća.

Dok hiljade radnika i članovi njihovih porodica gladuju i uporno ponavljaju da su prevareni, Vlada i tužilaštvo prave se gluvi za njihove argumente.

Najbrojnije firme čiji su nekadašnji zaposleni žrtve stečaja, cetinjski “Obod”, mojkovački “Vukoman Kruščić”, bjelopoljska “Mladost” ostali su i bez vrijednih poslovnih prostora i u gradovima bivše Jugoslavij za koje se ne zna ko je uzeo novac od njihove prodaje.

Neke od njih su prije privatizacije bile dobrostojeće, poput preradjivača drveta iz Mojkovca, ali su nakon ulaska u taj proces koji je pravdan “traženjem strateškog partnera”, postale teret za Vladu i izvor problema za radnike ostavljene bez plata, otpremnina, stanova.

Zar profesionalnom tužiocu kakvi su trebalo biti Vesan Medenica i Ranka Čarapić, to nije makar sumnjivo.

Razloga za njihovo reagovanje, kao što to i sami radnici ovih firmi godinama tvrde a navedeno je i u krivičnoj prijavi koja je u četvrtak dostavljena tužiocu zbog uništavanja 29 preduzeća, je bezbroj:

– u stečajnim postupcima akcionarima je pričinjena šteta jer su njihovi šefovi najprije uvrstili u stečajnu masu, a zatim ih otuđili tako da su nakon okončanja stečajnog postupka akcionari uskraćeni i za njih i za bilo kakvu naknadu,

– iz navoda zaposlenih proizilazi da se u nekim slučajevima prodaje imovine iz stečajne mase ne zna gdje je završio novac od takvih ugovora, odnosno da novac nije uplaćivan na račun kompanije

– stečajna masa je često namjerno umanjivana tako što su se uništavane mašine koje su bile u dobrom stanju za rad, a u nekim slučajevima su i rušeni djelovi fabrika.

Ako na riječima državne institucije rade na suzbijanju korupcije i krivično gonjenje članova kriminalnih grupa, vrijeme je da pokidaju mrežu stečajne mafije i preispitaju kako su pojedinci od fizičkih radnika postali tajkuni Prve familije.

Evropska komisija nam je jasno stavila do znanja da se to očekuje od Crne Gore i MANS će je obavjestiti o saznajjima koje posjeduje o krivičnim djelima počinjenim tokom privatizacije i stečaja.

MANS

Komentari su isključeni.