Od početka protesta Skupština je radila nešto preko 15 dana

0

Od početka velikih građanskih protesta, 21. januara 2012. godine, koji za cilj imaju rješavanje ključnih problema građana u socio-ekonomskoj sferi, Skupština je u plenumu radila svega 122 časa i 5 minuta, ili nešto preko 15 dana punog, osmočasovnog radnog vremena. U isto vrijeme, prosječni građani radili su svakog mjeseca po najmanje 20 dana punog osmočasovnog radnog vremena, ili ukupno preko 90 radnih dana u navedenom periodu.

U tom periodu, Parlament ni jednim svojim potezom nije doprinio tome da se unaprijedi položaj građana, i da se sa njih skine dio ionako prevelikih nameta koje svaki mjesec moraju da plaćaju, a pritom nemaju od čega to da rade. Ne samo što Parlament nije unaprijedio ekonomsko-socijalni položaj građana, već je usvajanjem novih zakona dodatno opteretio ionako već osiromašene građane, koji su sada obavezni da, između ostalog, plaćaju nove namete, uključujući i takse „euro po euro“ na brojila za električnu energiju, telefone i kablovsku televiziju.

Pored sramnog Zakona o taksama „euro po euro“ koji je Parlament nedavno usvojio, ova institucija nije iskoristila ni svoje kontrolne mehanizme da natjera Regulatornu agenciju za energetiku da obračun računa za struju bude u skladu sa Zakonom, i da građani plaćaju samo ono što potroše a ne ugradnje domaćih i inostranih tajkuna i kriminalaca.

U nedjelji koja je za nama, oganizatori protesta i Građanski front započeli su sa prikupljanjem potpisa za inicijative Ustavnom sudu kako bi se tražilo poništenje Zakona o taksama „euro po euro“ te metodologije za obračun računa za struju, odnosno ispravile greške Skupštine Crne Gore koje su dovele građane u nezavidnu finansijsku situaciju.

U isto vrijeme, u Parlamentu nije bilo plenarnih sjednica, vec samo tri sjednice radnih tijela, koje su ukupno trajale manje od četiri časa i koje se nisu bavile realnim problemima građana. U radu ovih radnih tijela učestvovalo je ukupno 17 poslanika, od njih 81 koliko ih sjedi u Skupštini.

Ovo pokazuje da Parlament odavno nije mjesto u kojem se donose odluke u korist građana, već u interesu tajkuna, i u takvoj zarobljenoj instituciji poštenim poslanicima nije mjesto. Pozdravljamo najave svih časnih poslanika koji su izjavili da smatraju da nemaju šta da traže u ovakvoj Skupštini, pošto ne mogu da utiču na odluke koje se donose, i koji su najavili izlazak iz Parlamenta ukoliko se oko te ideje objedini makar većina opozicionih poslanika.

Crnogorski građani više nemaju vremena za čekanje, jer je svakim danom njihov materijalni položaj pogoršava, a ukupna zaduženja Crne Gore koja će oni, njihova djeca i unuci da vraćaju vrtoglavo rastu. Zbog toga, još jednom pozivamo sve poštene poslanike da hitno izađu iz Parlamenta, i da onemoguće legalizaciju Vladinih odluka koje su direktno suprotne interesima građana, i koje im svakog dana nanose ogromnu štetu.

Vuk Maraš
Direktor Monitoring programa

Komentari su isključeni.