Odluka o ulasku države u Rudnik uglja štetna po javni interes    

2

MANS je danas Specijalnom državnom tužiocu podnio krivičnu prijavu protiv odgovornih u Elektroprivredi Crne Gore (EPCG) u vezi najave da će energetska kompanija ući u vlasništvo gubitaške firme Rudnik uglja u Pljevljima, tako što će od italijanskog partnera A2A i Aca Đukanovića otkupiti njihov udio za 17 miliona eura.

Brat bivšeg premijera bi u toj transakciji prihodovao oko četiri miliona eura državnih para za akcije, za koje je pitanje da li bi na tržištu ikome mogao da ih proda, dok bi A2A inkasirala 13 miliona eura.

Krivična prijava je podnijeta protiv bivšeg predsjednika Odbora direktora Srđana Kovačevića i NN lica iz poslovodstva kompanije koji su učestvovali u predlaganju sporne odluke i njenom prezentovanju na Vanrednoj Skupštini akcionara, jer je osnovana sumnja da su počinili krivično djelo zloupotrebe položaja u privrednom poslovanju u pokušaju tako što će EPCG kupiti kompaniju koja ima ogromne gubitke, a sve za cijenu znatno veću nego što ona stvarno vrijedi.

Na taj način će EPCG biti nanijeta šteta od više desetina miliona eura, a ne samo da ne postoji niti jedan racionalan ekonomski razlog da EPCG kupi gubitašku kompaniju, već bi realizacija najavljenog posla državnu energetsku kompaniju mogla gurnuti u zonu loših firmi i biti „okidač“ za njeno finansijsko posrtanje u budućem periodu.

Ovo iz razloga što se ne radi samo o potencijalnih 17 miliona eura za kupovinu akcija, već o dodatnim desetinama miliona eura, koje bi EPCG morala da izdvoji kako bi pokrila kreditna zaduženja i postojeće dugove pljevaljskog Rudnika. Koliko Rudnik stoji finansijski loše pokazuju podaci da su kratkoročne obaveze kompanije na kraju septembra prošle godine iznosile 27 miliona, dugoročne obaveze 9 miliona, dok je njen gubitak čak 10,5 miliona eura.

Međutim, to bi bio samo dio ulaganja koje bi pale na teret EPCG kao državne kompanije, ako se ima u vidu istrajnost Vlade na projektu drugog bloka Termoelektrane u Pljevljima. To je investicija vrijedna više stotina miliona eura, za koju izabrani ponuđač, češka kompanija Škoda Praha još nije uspjela da obezbijedi kreditora.

U slučaju da se uđe u realizaciju tog megalomanskog projekta, EPCG ne samo da bi morala da obezbijedi novac za samu gradnju termoelektrane i niz povezanih ulaganja kao što je zatvaranje postojeće deponije pepela i šljake, izgradnja nove deponije i elektroenergetske infrastrukture, već bi sada morala da realizuje i rudarske investicije, poput otvaranja novih rudokopa i odlagališta za otpad rude, nabavke mehanizacije kako bi paralelno radila na više rudokopa, te da izdvoji ogroman novac za eksproprijaciju, što se sve mjeri ne desetinama, već stotinama miliona eura.

Finansijski kapacitet EPCG nije dovoljan da sama iznese kompletnu investiciju, već bi to bio početak otvaranja „rupa“ u njenom poslovanju što bi izvjesno u bliskoj budućnosti bio uvod u državnu pomoć energetskoj kompaniji, odnosno nova davanja iz budžeta i džepova građana.

MANS poziva Specijalno tužilaštvo da najhitnije reaguje kako bi na vrijeme bio spriječen novi, krajnje štetan posao za državu i energetsku kompaniju, koji je očigledno projektovan da opet napuni džepove članova porodice bivšeg premijera Mila Đukanovića i navodnih strateških inostranih partnera.

Ines Mrdović
Koordinator Istraživačkog centra MANS-a

2 Comments

  1. Momir Čolović

    Ubrzanim rasprodajama i prodajama ključnih i strategijskih objekata u Crnoj Gor, poput Rudnika ugla i prodaje luke Bar, poprima dramatične tokove UNIŠTENJA DRŽAVE I VODI JE U AMBIS BEZ POVRATKA.
    Nažalost za LUKU BAR, niko javno nije reagovao,, osim SDP-a , pa ni Vi. Sa civilizacijskog aspekta to je strava. Šta će Vam sudovi i bakrači. Tražite PSIHIJATRIJSKI PREGLED ZA MI LA, DUŠKA, Branka Vujovića. Ne vidim drugi izlaz.

  2. pod hitno revizori da prekontrolišzu epcg. tamo su ogromne pljačke, putovanja u inos. na račun epcg. namješteni tenderi i preko njih pola zeću , pola preduzeću