Regionalni projekat

0

MANS je započeo implementaciju regionalnog projekta ’’Prema efikasnim mehanizmima javnih nabavki država (potencijalnih) kandidata u EU’’. Cilj projekta je da se poveća transparentnost i poboljšaju procesi javnih nabavki u slijedećim zemljama zapadnog Balkana: Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji, Bosni i Hercegovini. Kroz podršku kolega iz OSF Slovačke pripremićemo i ekspertizu o Evropskim regulativama i propisima za javne nabavke, i pružati savjete za izradu metodologija i implementaciju različitih projektnih aktivnosti praćenja postupaka javnih nabavki.

Projekat je podržan od strane Evropske Komisije kroz Partnership Programmes for Civil Society Organizations Budget line(s): 22.020701 – Regional and Horizontal Programmes.

Partneri u projektu su:

  • Fondacija za otvoreno društvo Srbija,
  • Fond Otvoreno Društvo – Bosna i Hercegovina,
  • Centar za civilne komunikacije Makedonija,
  • Centar za razvoj neprofitnog sektora Srbija,
  • Fondacija otvorenog društva Slovačka.

Pozadina projekta

Radi približavanja Evropskoj Uniji, zemlje zapadnog Balkana su počele razvijati anti-koruptivne sisteme i institucionalne aranžmane koji su u skladu sa zahtjevima i standardima Evropske Unije. Međutim, kao i u drugim sferama društvenog života, ove promjene se odvijaju bez dovoljnog znanja građana i učešća organizacija civilnog društva. Zbog toga su organizacije civilnog društva prisiljene koristiti tzv. Briselsku rutu u komunikaciji sa nacionalnim vladama, odnosno zagovaračke aktivnosti prema Evropskoj komisiji kako bi njihove predložene preporuke i politike bile na dnevnom redu nacionalnih vlada. Ovo je posebno slučaj sa aktivnostima na osjetljivim temama kao što je korupcija.

Partnerska strategijakoja se koristi u ovom projektu je dio šire Regionalne anti – koruptivne platforme (RACP). Cilj strategije je doprinos poboljšanju procesa i sistema javnih nabavki u zemljama zapadnog Balkana.

Aktivnosti projekta

Kroz ovaj projekat partnerske organizacije će razviti metodologiju za efikasan monitoring sistema javnih nabavki i ukazati na njegove zloupotrebe, a sve kroz evaluaciju postojećih sistema javnih nabavki u zemljama zapadnog Balkana. Rezultati koji će proizići iz analiza politika, legislative i praksi javnih nabavki, poslužiti će kao osnova za preporuke novih praktičnih politika javnih nabavki koje bi imale za cilj napredak institucionalnih odgovora, njihove funkcije i implementacije. Analize rezultata monitoringa će biti višestruko provjerene, a preporuke će se koncipirati kroz procese konsultacija sa bitnim uticajnim grupama, organizacije okruglih stolova ili kroz razmjene informacija preko on-line platforme. Planirane zagovaračke aktivnosti i lobiranje su veoma bitni, kako zbog poboljšanja implementacije usvojenih politika i legislative koja je već usklađena sa standardima EU, tako i zbog direktne promocije preporuka za popunjavanje uočenih praznina i ostvarivanje neophodne podrške za povećanje efektivnosti i efikasnosti u postojećim sistemima javnih nabavki.

Ovim nastojanjima pokušaćemo omogućiti nevladinim organizacijama da poboljšaju i pojačaju svoje kapacitete i ostvare što bolji dijalog sa donositeljima odluka. Istovremeno, testiraćemo političke volje vlada za transparentniji i otvoreniji proces donošenja odluka i omogućavanje učešća svih zainteresovanih aktera.

Komentari su isključeni.