Seminar o pravu na pristup pravosuđu u pitanjima zaštite životne sredine za sudije, advokate i novinare u Rovinju od 5.-7.11.2010.

0

aarhus_logo_small_blueOd 4. do 7. novembra 2010. u hotelu “Park” u Rovinju održan je drugi seminar u sklopu projekta “Primjena Arhuske konvencije u zemljama Jadrana”. Projekt finansira Evropska unija, a sprovede ga GONG i Zelena Istra, zajedno s partnerskim organizacijama iz Crne Gore (MANS), Bosne i Hercegovine (Centar za menadžment, razvoj i planiranje), Italije (Adriatic GreeNet) i Belgije (European Environmental Bureau). Na seminarima učestvuje 27 sudija, advokata i novinara iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, odabranih na osnovu međunarodnog konkursa.

U svrhu osnaživanja uloge građana i organizacija civilnog društva u pitanjima koje se odnose na zaštitu životne sredine, UNECE (Ekonomska komisija Ujedinjenih naroda za Evropu) utvrdila je, a 44 države do danas ratifikovale, Arhusku konvenciju kojom su definisani zajednički međunarodni standardi za pristup informacijama, pravo na sudjelovanje i pristup pravosuđu u pitanjima zaštite životne sredine, utemeljeni na principima participativne demokratije.

Dok je prvi seminar obrađivao pravo na pristup informacijama i učešće javnosti, odnosno prva dva stuba konvencije, u Rovinju je bilo riječi o trećem stubu Arhuske konvencije koji se bavi pristupom pravosuđu, jednim od najvećih problema u zemljama polaznika seminara. Pravo na pristup pravosuđu, koje podrazumijeva pristupačno sudstvo, jednostavan, transparentan i primjereno dugačak postupak, od ključnog je značaja u primjeni prava na zaštitu životne sredine. Bez efikasnog pravosuđa, ni ovo pravo ne može biti djelotvorno.

Predavači s Evropskoga suda za ljudska prava i Evropskoga suda pravde, Krištof Sobota (Christoph Sobotta) i Iv Vinisdorfer (Yves Winisdoerffer, te stručnjaci za područje okolišnog prava Jan Paser, Pegi Lerman (Peggy Lerman) i Čaba Kiš (Csaba Kiss), govorili su o ulozi sudova u primjeni prava na zaštitu životne sredine, o načinu na koji je pristup pravosuđu osiguran u zemljama Evropske unije a predstavili su i studije slučajeva i primjere iz sudske prakse. Sudije Ljubinka Popović – Kustudić (Crna Gora), Ljerka Morović – Pavić (Hrvatska) i Marin Zadrić (BiH) govorili su o trenutnoj situaciji na tom polju u Crnoj Gori, Hrvatskoj i BiH.

Program seminara u Rovinju (PDF) >>>

Više o projektu potražite ovdje: http://www.adriaticgreenet.org/aarhus/home.php

Za sve dodatne informacije o projektu i seminaru : Dušica Radojčić, Zelena Istra 098 18 18 64

Komentari su isključeni.