Viši državni tužilac bi trebalo da tačno prijavi svu imovinu a ne da polimiše sa MANS-om

0

Viši državni tužilac Vesna Jovićević bi trebalo da razlikuje činjenice od manipulacija, a prije svega bi trebalo da ispunjava zakonske obaveze i kao javni funkcioner istinito prijavljuje svoju imovinu, jer upravo takva ponašanja Evropska komisija ističe kao problematična u svom poslednjem izvještaju za Crnu Goru.

Jovićević treba inicijalno u prijavi Komisiji za konflikt interesa da tačno prijavi svu imovinu, a ne da polemiše sa MANS-om, nakon što smo u medijima objavili te podatke, koje je svojim reagovanjem samo potvrdila.

Naime, Jovićević ne spori da u Rijeci Crnojevića njen suprug posjeduje kuću od 194 kvadrata, što je MANS i naveo pozivajući se na podatke sa sajta Uprave za nekretnine. Preciznosti radi, od toga je četvorosoban stan 127 kvadrata, a poslovni prostor 67 kvadrata.

Međutim, državni tužilac Komisiji za konflikt interesa nikako nije prijavila objekat koji ima ukupnu kvadraturu od 194 kvadrata, a posebno ne da se radi o četvorosobnom stanu i poslovnom prostoru. Šta više, ovaj objekat prvi put Komisiji prijavljuje 2011. godine, ali u prijavi ne navodi da je njen suprug stekao nekretninu nasleđem.

Isto tako, Jovićević ne spori da je njen suprug vršio građevinske radove na kući, pri čemu opet ne navodi vrijednost izvedenih radova, koji su sigurno duplirali vrijednost samog objekta.

Takođe, Jovićević ne osporava ni da je njen suprug drugu nekretninu koju posjeduje, odnosno stan u Podgorici stekao kupovinom, što je MANS i saopštio. To da li je stan stečen kupovinom putem otkupa ili ne, nije stvar koja može da se utvrdi na osnovu podataka sa sajta Uprave za nekretnine, jer se na sajtu nedvosmisleno kao osnov sticanja navodi „kupovina“.

Sa druge strane, prema podacima koje je Jovićević prijavila, njena porodica u poslednje tri godine ima mjesečna primanja oko tri hiljade eura. Njen suprug je do 2009. godine imao 2.400 akcija u Elektroprivredi, da bi naredne godine ostao bez tih akcija, ali je tada prijavila da je stekao gotovinu od 30 hiljada eura. U istoj godini njen suprug je postao i vlasnik automobila „Pežo 207“.

Već 2011. godine, dakle u godini kada je Jovićević prijavila kuću u Rijeci Crnojevića, iznos muževljeve gotovine se smanjio na 20 hiljada eura. Ako se pretpostavi da je razlika iskorištena za gradnju te kuće, ostaje otvoreno pitanje od kojeg je novca porodica Jovićević finansirala ukupni „građevinski poduhvat“.

MANS je u svojoj analizi ukazao na nelogičnosti u odnosu na ono što je Jovićević prikazala u svom imovinskom kartonu i onome što su zvanični podaci sa sajta Uprave za nekretnine, a to da li postoji korupcija je pitanje koje treba da utvrde nadležni organi, kojima će MANS procesuirati prijave na bazi podataka koje je prikupio istraživanjem.

Podsjećamo da je Evropska komisija u poslednjem izvještaju o napretku Crne Gore potencirala pitanje konflikta interesa u pravosuđu i tužilaštvu, navodeći da se „još uvijek ne provjeravaju podaci iz zvaničnih prijava imovine sudija i tužilaca“, te da je potrebno ojačati mehanizme za prevenciju korupcije u toj oblasti.

MANS takođe podsjeća da je upravo tužilaštvo učestvovalo u zataškavanju brojnih afera na najvišim nivoima vlasti, te da se brojne krivične prijave godinama drže u fiokama. Zbog takvog rada nikada nijedan tužilac nije ni disciplinski, a kamoli krivično odgovarao.

Nespremnost tužilaštva da zakonito i nezavisno radi svoj posao predstavlja ozbiljnu kočnicu daljem putu Crne Gore u evropskim integracijama, zbog čega će MANS nastaviti sa istraživanjima i ukazivanjem na kršenja zakona kako bi ova država jednom postala država vladavine prava.

MANS

Komentari su isključeni.