Zakon o slobodnom pristupu informacijama nije usklađen sa evropskim zakonodavstvom

0

MANS je Predsjednika i sve članove Odbora za međunarodne odnose i evropske integracije Skupštine Crne Gore informisao da Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama nije usklađen sa evropskim zakonodavstvom, niti sa ostalim relevantnim međunarodnim dokumentima, i zatražio od tog tijela da predloži Skupštini da ovaj zakon vrati na doradu Vladi Crne Gore.

Naime, predložene izmjene dopune Zakona o slobodnom pristupu informacijama u suprotnosti su sa Konvencijom Savjeta Evrope o pristupu zvaničnim dokumentima koju je Crne Gora potpisala 18. juna 2009. godine; Obavezujućom preporukom Savjeta Evrope iz 2002. godine; Preporukama OEBS-a; Standardima “article 19”, kojim se predviđa da u slučajevima kada se za informacije pretpostavlja da mogu imati neku od oznaka tajnosti po drugim zakonima, Zakon o slobodnom pristupu informacijama mora imati primat.

Osim navedenog, članove Odbora smo upoznali sa činjenicom da je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama u potpunoj suprotnosti sa Zakonom o ratifikaciji Konvencije o dostupnosti informacijama, učešću javnosti u donošenju odluka i pravu na pravnu zaštitu u pitanjima životne sredine (Aarhuska konvencija), koju je Crna Gora ratifikovala 15. jula 2009. godine i koja je za naš pravni sistem takođe obavezujuća.

I pored toga, ovo nije smetalo Ministarstvu za evropske integracije da, u obrazcu izjave o usklađenosti propisa Crne Gore sa odgovarajućim propisima Evropske unije koji je Vlada dostavila Parlamentu, ocijeni kako je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama u potpunosti usklađen sa istim.

Uzimajući u obzir sve navedeno, kao i činjenicu da je u obrazcu izjave o usklađenosti propisa Crne Gore sa odgovarajućim propisima Evropske unije navedeno da je Parlamentu potrebno dostaviti prevode propisa Evropske unije sa kojima je predlog zakona usklađen, što od strane Vlade Gore nije učinjeno, kao i činjenicu da tabela usklađenosti nije adekvatno popunjena, smatramo da bi Odbor za međunarodne odnose i evropske integracije morao zauzeti jedinstven stav i da predložiti vraćanje predloga zakona na doradu.

Poseban kuriozitet predstavlja činjenica da je Ministarstvo za evropske integracije već u nekoliko navrata tvrdilo da su određeni predlozi zakona usklađeni sa propisima Evropske unije, a kasnije se na sjednicama Odbora za međunarodne odnose i evropske integracije ispostavilo da to nije bio slučaj, što jasno pokazuje da ovo ministarstvo i u slučaju izmjena i dopuna Zakona o slobodnom pristupu informacijama pokušava da manipuliše članovima Odbora, ali i Parlamentom kao institucijom. Ovo je još jedna činjenica koja ide u prilog predlogu da se izmjene zakona vrate Vladi na doradu, te da se otklone nedostaci na koje je MANS ukazao članovima odbora.

Vuk Maraš
Direktor Monitoring programa

Komentari su isključeni.