Istrage protiv visokih državnih funkcionera zbog zloupotrebe službenog položaja i korupcije još uvijek predstavljaju veliki zalogaj za crnogorsko tužilaštvo koje za sada svoje uspjehe u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala temelji na slučajevima administrativne korupcije i fingiranoj statistici.
U periodu od 2004. do 2009. godine MANS je zbog sumnje u zloupotrebu službenog položaja i postojanje korupcije, Vrhovnom državnom tužilaštvu podnio na desetine krivičnih prijava protiv visokih državnih funkcionera, ali do danas veći dio tih prijava još uvijek nije do kraja procesuiran od strane ove institucije.
Čak i kada se procesuiraju, krivične prijave koje je MANS dostavio tužilaštvu bivaju po pravilu odbačene bez valjanog, na zakonu utemeljenog obrazloženja. Tako je još 2004. godina odbačena krivična prijava protiv Gradonačelnika Miomira Mugoše koju je MANS podnio zbog sklapanja štetnih ugovora sa kompanijama koje se bave rentiranjem bilborda, uz obrazloženje da je Mugoša u međuvremenu zaključio nove ugovore. Slično se desilo i sa krivičnom prijavom protiv Mugoše iz 2007. godine u slučaju prodaje zemljišta kompaniji „Carine“ zbog sumnje da je budžet glavnog grada oštećen za preko 11 miliona eura, kada je tužilaštvo krivičnu prijavu odbacilo pozivajući se na nepostojeću opštinsku odluku.
Iste godine je MANS podnio krivičnu prijavu i protiv Gradonačelnika Cetinja, Milovana Jankovića, zbog prodaje zemljišta na Karuču. Nakon gotovo dvije godine istrage, tužilaštvo je ocijenilo da Janković nije kriv za sklapanje ugovora, dok je istovremeno naložilo njihovo poništenje.
Takođe, nakon što je nijemo posmatralo višemjesečno kršenje zakona u slučaju Lipci, tužilaštvo je pokrenulo istragu koja je rezultirala farsom od suđenja i minornim kaznama za počinioce, dok milionske štete nastale devastacijom ovog lokaliteta još uvijek niko nije platio.
Sa druge strane, preko dvije godine traje istraga po krivičnoj prijavi protiv Vasilija Đukanovića, bivšeg sekretara za urbanizam Podgorice, a danas uspješnog biznismena koji se bavi građevinarstvom, zbog sumnje da je zloupotrebio svoj položaj u Opštini i primio dva stana kao mito od strane investitora. Istu sudbinu ima i krivična prijava iz 2007. godine protiv Suzane Lačković, građevinskog inspektora koju je MANS podnio zbog sumnje da je omogućila kompanijama „Čelebić“, „SI-ING“ i „Kroling“, kao i Gradonačelniku Rajku Kuljači da izbjegnu plaćanje kazni zbog nelegalne gradnje koje se mjese desetinama hiljada eura.
Za blizu milion eura je oštećen budžet Crne Gore i slučaju nelegalne izgradnje kompleksa zgrada u Zagoriču, zbog čega je MANS ove godine podnio krivičnu prijavu protiv aktuelne sekretarke za urbanizam Podgorice Nade Mugoše, koja još uvijek nije procesuirana. Nadležno tužilaštvo već godina bez rezultata istražuje i umiješanost visokih funkcionera Uprave policije u poslu nezakonite prodaje državnog zemljišta na ušću Bojane.
Istraga slučaja Zavala će ubrzo ući u treću godinu postupanja a da se državno tužilaštvo još uvijek nije pomjerilo sa mrtve tačke. Samo za ovu krivičnu prijavu, MANS je podnio preko 10 urgencija nadležnom tužiocu, a jedini odgovori koje smo dobili su ukazivali da je istraga i prikupljanje informacija još uvijek u toku, kao i da je sam slučaj veoma kompleksan.
Za to vrijeme, ključni akteri afere su nesmetano obavljali svoje poslove, pa je u toku istrage Svetozar Marović izabran za potpredsjednika Vlade i stekao imunitet, kompanija Mirax sklopila nove poslove sa Opštinom Budva, Kuljača je i dalje Gradonačelnik Budve, dok je Branimir Gvozdenović izabran za novog ministra urbanizma.
Iako je jedan od aktera afere, predstavnik Miraxa za Crnu Goru, Vječslav Lejbman, javno izjavio da je Mirax bio zamoljen da dođe u Crnu Goru i počne da gradi na Zavali bez obzira na dozvole, Vrhovni državni tužilac još uvijek nije informisao javnost da li su ovi navodi provjereni i šta je preduzeto povodom toga.
Nažalost, fokusirajući se na procesuiranje slučajeva davanja mita od nekoliko desetina eura i izgradnju pozitivne statistike na tim slučajevima, državno tužilaštvo još uvijek ne nalazi snage da se ozbiljnije bavi slučajevima korupcije u kojima je država Crna Gora oštećena na milione eura.
MANS ovim putem još jednom poziva Vrhovnu državnu tužiteljicu, Ranku Čarapić, da na konkretnom primjeru pokaže da u crnogorskom tužilaštvu postoji politička volja i kapaciteti za adekvatnu borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala na najvišim nivoima vlasti.
Dejan Milovac
Zamjenik izvršnog direktora za održivi razvoj