Stečajni postupak preduzeća sa sjevera netransparentan

0

zoricaJavne rasprave na temu korupcije u privatizaciji, koje je MANS organizovao za radnike privatizovanih preduzeća sa sjevera, pokazale su da je stečajni postupak sproveden na netransparentan način. Tokom stečaja radnici i manjinski akcionari nisu mogli da dobiju od Privrednog suda u Bijelom Polju osnovne informacije o prodaji imovine od strane stečajnog upravnika, kasnijoj privatizaciji i o njihovim pravima i obavezama novih vlasnika. Ovakvo ponašanje Privrednog suda je pogodovalo koruptivnim radnjama u kojima su po navodima radnika bili uključeni i stečajni sudije i upravnici, a koji su doveli do drastičnog kršenja zakona, ugovora o privatizaciji i prava radnika.

Radnici su naveli da nemaju informacije kako su uvedeni stečajevi i kako su se kompanije zadužile, navodeći da je stečaj bio osnovni mehanizam po kome su preduzeća prodavana lokalnim moćnicima po izuzetno niskim cijenama. Kroz stečaj, preduzeća su se oslobodila viška radnika prije privatizacije, a izuzetno velike nekretnine i vrijedna imovina su rasprodane bez informisanja radnika i manjinskih akcionara kome je otišao novac iz koga nisu namirena njihova potraživanja. Radnici nisu mogli dobiti čak ni informacije o tačnim primanjima stečajnih upravnika, koja su, prema nezvaničnim podacima, nekad iznosila i do 40% od cijene po kojoj su privatizovana preduzeća.

Kompanije su često neopravdano uvođene u stečaj jer su potraživanja povjerilaca mogla biti vraćena kroz prodaju malog dijela imovine tadašnjih velikih kompanija. U ovim slučajevima, povjerioci su kroz privatizaciju u stečajnom postupku postajali novi vlasnici a stečajni upravnici su postajali direktori ovih preduzeća. Nakon ovako sprovedenih privatizacija, Privredni sud krije od očiju javnosti ugovore i anekse ugovora o privatizaciji kojima se jasno definišu prava radnika i obaveze novih vlasnika koje. Prilikom prodaje kompanija, radnicima su obećane redovne plate, investicije i pokretanje proizvodnje, pa je kršenje prava radnika i obaveza novih vlasnika više nego evidentno. U svim preduzećima vlasnici kasne sa isplatom zaradama i poreza i doprinosa čak i više od godinu dana, kršeći i Zakon o radu i socijalne programe. Iako su nakon privatizacije kompanije trebale biti modernizovane i proizvodnja pokrenuta, većina fabrika trenutno ne radi a neke od njih su srušene suprotno investicionom programu. Jedino opravdanje koje smo do sad čuli od stečajnih sudija za ovako katastrofalno stanje u kojem se nalaze radnici na sjeveru je da su mogli sprovesti i gori privatizacioni postupak.

Zbog ovakvog odnosa Privrednog suda, koji krije krajnje sumnjive postupke stečajnih sudija i upravnika, i time dozvoljava kontinuirano kršenje zakona i ugovora, radnici i manjinski akcionari su tokom javnih rasprava potpisali zahtjeve za slobodan pristup informacijama koje je pripremio MANS. Radnici zahtjevima traže izvještaje stečajnih upravnika o toku stečajnog postupka, njihovim primanjima kao i ugovore o privatizaciji i anekse ugovora.

MANS će sjutra predati Privrednom sudu u Bijelom Polju skoro 300 zahtjeva radnika koji traže da se objave informacije na koji je način prodata njihova imovina i koja su njihova prava nakon sprovedene privatizacije. Ukoliko Privredni sud nastavi dosadašnju praksu proglašavanja tajnom informacija o stečajnom postupku, pravni tim MANS-a će pružiti besplatnu pravnu pomoć radnicima i manjinskim akcionarima u daljem postupku za ostvarivanje njihovih prava na pristup informacijama.

Zorica Ćeranić
Direktor programa građanske inicijative

Komentari su isključeni.