Jučerašnja izjava Ministarstva ekonomije kako CEAC mora odobriti objavljivanje Ugovora o poravnanju između te kompanije i Vlade koji se odnosi na preuzimanje velikog broja akcija KAP-a od strane države Crne Gore pokazuje da to Ministarstvo na čelu sa Brankom Vujovićem nema namjeru da promijeni višegodišnju praksu sakrivanja najvažnijih privatizacionih dokumenata od građana Crne Gore.
Opšte je poznato da je Branko Vujović rekorder u kršenju Zakona o slobodnom pristupu informacijama o čemu svjedoče na stotine presuda Upravnog suda kojima je konstatovano kršenje zakona, još od perioda kada je obavljao funkciju direktora Agencije za prestrukturiranje privrede i stana ulaganja pa sve do danas. Zbog toga, od građana su i dalje sakriveni Ugovori o prodaji i dokapitalizaciji Elektroprivrede, aneksi ugovora o prodaji Željezare Nikšić, Jugopetrola i mnogih drugih kompanija.
U ovom konkretnom slučaju, Vujovićevo ministarstvo krije Ugovor o poravnanju, uz besmisleno obrazloženje kako im je za objavljivanje potrebna dozvola CEAC-a, iako postoji jasna praksa Upravnog suda koja govori o tome da se kompletni ugovori ne mogu proglasiti tajnim, jer bi to bilo u suprotnosti sa pozitivnim propisima Crne Gore. Iako je ovakva sudska praksa uspostavljena upravo zbog činjenice da je Vujović u kontinuitetu krio ugovore o privatizaciji najvećih državnih preduzeća i njima pripadajuće anekse, ona očigledno nije dovoljna kako bi osigurala transparentan rad Ministarstva ekonomije, posebno u dijelu koji se odnosi na trošenje na desetine i stotine miliona eura crnogorskih građana iz državnog Budžeta.
Kako je sasvim izvjesno da CEAC neće dati saglasnost za objavljivanje predmetnog ugovora, Ministarstvo ekonomije je time dobilo pokriće da navedeni Ugovor sakrije od crnogorske javnosti, stavljajući interese ruskog tajkuna ispred interesa građana Crne Gore.
Ustaljena je praksa crnogorskih institucija uključenih u prosese privatizacije da zabranjuju pristup ugovorima i aneksima ugovora o privatizaciji najvećih crnogorskih preduzeća, upravo sa obrazloženjem da nije dobijena saglasnost od druge ugovorne strane za objavljivanje istih.
U svim gore navedenim ugovorima , sadržan je član koji onemogućava objavljivanje istih bez dobijene saglasnosti obje ugovorene strane. Izlišno je napominjati da nijedan od vlasnika privatizovanih preduzeća nije dao saglasnost za objavljivanje ugovora, što će svakako biti slučaj i sa Ugovorom o poravnanju.
Imajući u vidu finansijsku pomoć koju KAP godinama dobija od Vlade Crne Gore, kroz različite subvencije, i na kraju kroz Ugovor o poravnanju, nesporno je da objavljivanje tog Ugovora predstavlja obavezu Ministarstva ekonomije, kako bi građane upoznali sa tim koliko je miliona eura crnogorskih građana, i u koje svrhe, poklonjeno KAP-u.
Pozivamo Ministra ekonomije Branka Vujovića da prekine sa višegodišnjom praksom kršenja Zakona o slobodnom pristupu informacijama i sakrivanja privatizacionih dokumenata, te da već danas objavi Ugovor o poravnanju Vlade Crne Gore i CEAC-a, koji je vlasnik KAP-a
Radovan Terzić
koordinator pravnog programa