MANS je u saradnji sa više ekoloških organizacija prije pola godine podnio krivičnu prijavu protiv odgovornih lica, ali iz tužilaštva još nisu dobili odgovor
Crnoj Gori je iz Evropske unije poručeno da mora prestati sa deponovanjem otpada u korito i na obalama rijeke Tare, ali stanje na terenu pokazuje da deponije ne da nisu nestale, nego su udvostručene, tvrde iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).
“Mi smo nakon šest mjeseci, prethodnog vikenda ponovo obišli gradilište Tare blizu Mateševa i vidjeli smo da situacija, ne samo da nije popravljena u odnosu na prošlu godinu, već je takva da je mnogo gora u odnosu na ono što smo primijetili kad smo prvi put izašli na teren”, rekao je za TV Vijesti direktor Istraživačkog centra MANS-a Dejan Milovac.
U rezoluciji Evropskog parlamenta, iz novembra 2018, naglašava se potreba “za pružanjem široj javnosti pravovremenih i tačnih informacija o efektima izgradnje auto-puta na rijeci Tari, kao i za prestankom svih aktivnosti odlaganja otpada i izmjene riječnih korita”.
Uprkos tim preporukama, snimci koje je dostavio MANS pokazuju da su deponije sada udvostručne u odnosu na oktobar prošle godine.
“Kompanija China Road and Bridge Corporation (CRBC) je instalirala čak neka postrojenja za preradu tog kamena. To je apsolutno neprihvatljivo”, ocijenio je Milovac.
U MANS-u smatraju da je takvo stanje na rijeci direktan rezultat činjenice da u posljednjih pola godine nije bilo nikakve odgovornosti kada su u pitanju kineska kompanija CRBC, ali ni Ministarstvo saobraćaja i pomorstva kao investitor.
“A naravno ne samo Ministarstvo održivog razvoja i turizma, koje je moralo uraditi nešto kako bi primoralo i investitore i izvođače radova kako bi uradili nešto na Tari ili da je zaštite”, dodao je Milovac.
MANS je u saradnji sa više ekoloških organizacija prije pola godine podnio krivičnu prijavu protiv odgovornih lica, ali iz tužilaštva još nisu dobili odgovor. Milovac smatra da to što niko nije kažnjen za ono što je urađeno na Tari upravo i dovodi do toga da i kineska kompanija i ministarstva Osmana Nurkovića i Pavla Radulovića “nastavljaju da se ovako ponašaju”.
MANS je krajem oktobra prvi put objavio snimke istraživačkog centra te NVO, navodeći da oni pokazuju “sve razmjere devastacije” korita rijeke Tare na trasi auto-puta Bar-Boljare.
Dvije sedmice kasnije, ta NVO je objavila snimke koji ukazuju, kako su tvrdili, da je na obje obale rijeke Tare deponovano na stotine kubika otpadnog materijala sa obližnjih gradilišta. Sredinom novembra objavili su i da CRBC otpadne vode sa gradilišta ispušta direktno u potok i dalje neprečišćene u rijeku Taru.
Nadležni su negirali sve navode, a na zahtjeve da se podaci o radovima na auto-putu učine javnim, iz Vlade i nadležnih institucija odgovaraju da su proglašeni – tajnom.
“Poslovna tajna” su i nalazi inspekcija Uprave za inspekcijske poslove, od koje su iz MANS-a na uvid tražili kopije akata u vezi sa izgradnjom dijela auto-puta. Iz UIP su rekli i da bi njihovo objavljivanje imalo veću štetu, nego što je interes javnosti da zna.