Usvajanje Sporazuma s Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) dovelo bi i do toga da Vlada preuzme nadležnosti parlamenta i bez saglasnosti poslanika preda državnu imovinu investitorima u zakup duži od 30 godina.
To je “Vijestima” kazala direktorica Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Vanja Ćalović Marković, poručivši da se na taj način ukida još jedan kontrolni mehanizam i otvaraju vrata mogućoj korupciji.

Vanja Ćalović Marković, izvršna direktorica NVO MANS
S druge strane, iz izvršne vlasti tvrde da će parlamentarci imati posljednju riječ u slučaju potencijalne investicije iz UAE, čime je, navode, garantovano da su kontrolni mehanizam u tom slučaju.
U članu 3 Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina, piše da će Vlada “preduzeti sve neophodne mjere i aktivnosti kako bi obezbijedila zemijište neophodno za sprovođenje projekata (razvojno područje), od strane entiteta kad i ukoliko je dozvoljeno relevantnim crnogorskim zakonima – bez potrebe sprovođenja javnih nabavki, javnog tendera ili drugih procedure propisanih nacionalnim zakonodavstvom kojim se uređuje oblast državne imovine”.
To bi u praksi, ocjenjuju u MANS-u, značilo da izvršna vlast može vezati ruke Skupštini i suspendovati proceduru predviđenu Zakonom o državnoj imovini – da poslanici odlučuju o tome da li se državno zemljište daje u zakup za period duži od tri decenije.
Ćalović Marković upozorava da će, shodno slovu Ustava, onog trenutka kad poslanici podrže sporazume s UAE, ti dokumenti imati primat nad domaćim propisima.
“Pozivamo Skupštinu da odbije da usvoji Sporazum s Emiratima i da obaveže Vladu da taj dokument uskladi sa crnogorskim zakonima. Usvajanje ovakvog dokumenta dalo bi izvršnoj vlasti ogromne diskrecione nadležnosti za raspolaganje državnom imovinom. Na taj način bi se ukinuli elementarni kontrolni mehanizmi Skupštine, i otvorio izuzetno veliki prostor za korupciju”, poručila je Ćalović Marković.
ZAKLJUČAK NEMOĆAN PRED MEĐUNARODNIM UGOVOROM
Šef kluba poslanika vladajućeg Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić tvrdi da će u parlamentu biti ratifikovan i Sporazum o saradnji u oblasti turizma i nekretnina zaključen između vlada Crne Gore i UAE, ali i svi ugovori koji nastanu iz člana 3 sporazuma, što je, kaže, zakonski i ustavni imperativ.
Ta procedura, navodi, nije isključena, niti može biti, a to je, dodaje, potvrđeno i zaključkom Vlade od 28. marta.
“Kojim se Generalni sekretarijat Vlade zadužuje da sve ugovore zaključene na osnovu Sporazuma s UAE koji se odnose na raspolaganje državnom imovinom dostavi Skupštini na ratifikaciju. Svaki ugovor koji Vlada bude zaključila može stupiti na snagu isključivo kad se isti prethodno potvrdi u Skupštini, što znači da posljednju riječ o svakoj investiciji imaju poslanici”, tvrdi Čarapić.
On poručuje da će PES podržati samo one razvojne projekte koji budu usklađeni s domaćim zakonodavstvom, standardima zaštite životne sredine i za koje postoji saglasnost lokalne zajednice.
“A uvjereni smo da Vlada u daljem postupku neće odstupiti od ovih standarda, što je premijer Spajić i sam naglasio više puta”, dodao je poslanik PES-a.
Vanja Ćalović Marković, međutim, upozorava na to da Vlada usvajanjem zaključka pokušava da prikrije stvarne posljedice sporazuma i da javnost i Skupštinu dovede u zabludu.
“Jer kad jednom bude usvojen, Sporazum će imati jaču pravnu snagu od ovog zaključka”, napominje ona.
Sagovornica navodi da će Sporazum, ako ga parlament ratifikuje kao međunarodni ugovor, postati, shodno Ustavu, pravno nadređen domaćem zakonodavstvu i da će imati veću pravnu snagu od zaključka Vlade. Time, prema njenim riječima, zaključak izvršne vlasti postaje pravno bespredmetan i ne može biti primijenjen.
“Ovo zbog toga što Sporazum ukida nadležnost Skupštine da odlučuje o državnoj imovini i daje ‘blanko ovlašćenje’ Vladi da potpisuje ugovore s UAE, uključujući i ustupanje državne imovine, bez ponovne parlamentarne kontrole”, upozorila je.