Milov partner osudio novinara Sud u Azerbejdžanu osudio je novinarku Radija Slobodna Evropa (RSE) Khadiju Ismailovu na sedam i po godina zatvora po optužnici koju organizacije za ljudska prava ocjenjuju kao farsu i odmazdu za njeno izvještavanje o korupciji u koju je bila umiješana i porodica šefa države Ilhama Alieva. Ismailova radi za Radio Slobodna Evropa i Projekat za izvještavanje o organizovanom kriminalu i korupciji (OCCRP), a na udaru je države i režimskih medija u Azerbejdžanu još od 2012. godine.
U nastojanju da onemogući okupljanje aktivista uoči izricanja presude, policija je naložila zatvaranje privatnih radnji u blizini suda.
Predstavnik MANS-a (koji takođe sarađuje sa OCCRP) Dejan Milovac kazao je da su montirani sudski proces i sramotna presuda Ismailovoj jasan pokazatelj u kakvim uslovima danas rade novinari istraživači, naročito oni koji se bave slučajevima organozovanog kriminala i korupcije na visokom nivou.
– To je posebno problematično kada se novinar poput Khadije nađe na udaru režima kakav je na vlasti u Azerbejdžanu, od kojeg ne može očekivati ni minimum pravne zaštite. Khadija je kažnjena zato što je istraživala korupcionaške šeme porodice Alijev, koja praktično vlada Azerbejdžanom. Nažalost, Khadijina zatvorska kazna ima za cilj da obeshrabri druge novinare da nastave tamo gdje su nju zaustavili i predoče javnosti punu istinu o porodici predsjednika Alijeva – izjavio je Milovac.
On smatra da način na koji porodica Alijev vlada Azerbjedžanom veoma podsjeća na „našu prvu porodicu” premijera Mila Đukanovića.
– Smatram da nije slučajno to što Crna Gora na svaki mogući način pokušava da privuče investitore iz te zemlje, kao ni to što oni, u prvom redu komapanije povezane sa Alijevim, vide Crnu Goru kao primamljivu investicionu destinaciju. Pored profitnih interesa, paralela između Alijeva i Đukanovića može da se napravi i po pitanju medija, naročito kada se u obzir uzme Đukanovićev diskurs u obraćanju predstavnicima sedme sile, koji nerijetko ima karakteristike poziva na linč – ocijenio je Milovac.
Po njegovim riječima, ono na šta moraju da računaju diktatori poput Alijeva i Đukanovića jeste da zatvaranje novinara ipak neće zaustaviti istrage o njihovim prljavim poslovima, niti spriječiti druge novinare da javnosti saopšte punu istinu o njima.
Azerbejdžanski sud je ocijenio da je Ismailova kriva za klevetu, izbjegavanje plaćanja poreza, nelegalne aktivnosti i zloupotrebu službenog položaja. Osim zatvora, Ismailovoj se zabranjuje da obavlja javne dužnosti u roku od tri godine, a mora da plati i 300 dolara na ime sudskih troškova.
Ismailova, koja je opširno pisala o finansijskim malverzacijama aktuelnog šefa države Ilhama Alijeva i njegove porodice, odlučno je odbacila sve tačke optužnice, nazivajući suđenje obmanom u nastojanju da se onemogući njen istraživački rad. Njena majka Elmira, kako prenosi Radio Slobodna Evropa, kazala je da presuda neće zaustaviti i ućutkati njenu kćerku.
– Khadija neće odustati. Njena usta neće ostati zatvorena. Njeno pero se neće osušiti. Nastaviće da govori i piše. Ona je borac. Veoma je snažna i govori svima da ostanu jaki i nastave borbu – poručila je Elvira Ismailova.
Presudu su osudili i UN i OEBS, a izvršni direktor Hjumen rajts voča Kenet Rot okvalifikovao je odluku suda kao sramnu, uz ocjenu da to pokazuje riješenost azerbejdžanskih vlasti da podrivaju zakon u cilju odmazde prema kritičarima.
Komitet za zaštitu novinara (CPJ) takođe je kritikovao presudu Ismailovoj, uz zaključak da je to odmazda za njeno izvještavanje o korupciji u azerbejdžanskoj vladi.
M.V.
Politička presuda
Iz Projekta za izvještavanje o organizovanom kriminalu i korupciji (OCCRP) saopšteno je da je novinarka Khadija Ismailova napisala brojne udarne priče o korupciji u Azerbejdžanu.
– Ovaj slučaj je lakrdija i ima više zajedničkog sa Staljinovim šou suđenjima nego sa pravdom. Izgleda da je Kadija osuđena politički. Ako predsjednik Azerbejdžana misli da može da zaustavi novinare u istragama zločina zatvarajući ih, onda je u pravu. Drugi novinari iz cijelog svijeta će zauzeti njihovo mjesto. Istina će uvijek izaći na vidjelo, a istorija će nam svima ispravno suditi – izjavio je Dru Saliven, urednik OCCRP.
Izvor: DAN >>>