Azerbejdžanski režim koji je povezan sa vrhom DPS-a, osudio Ismailovu

0

KadidzaIsmailovaMilov partner osudio novinara Sud u Azer­bej­dža­nu osu­dio je no­vi­nar­ku Ra­di­ja Slo­bod­na Evro­pa (RSE) Kha­di­ju Isma­i­lo­vu na se­dam i po go­di­na za­tvo­ra po op­tu­žni­ci ko­ju or­ga­ni­za­ci­je za ljud­ska pra­va ocje­nju­ju kao far­su i od­ma­zdu za nje­no iz­vje­šta­va­nje o ko­rup­ci­ji u ko­ju je bi­la umi­je­ša­na i po­ro­di­ca še­fa dr­ža­ve Il­ha­ma Ali­e­va. Isma­i­lo­va ra­di za Ra­dio Slo­bod­na Evro­pa i Pro­je­kat za iz­vje­šta­va­nje o or­ga­ni­zo­va­nom kri­mi­na­lu i ko­rup­ci­ji (OC­CRP), a na uda­ru je dr­ža­ve i re­žim­skih me­di­ja u Azer­bej­dža­nu još od 2012. go­di­ne.

U na­sto­ja­nju da one­mo­gu­ći oku­plja­nje ak­ti­vi­sta uoči iz­ri­ca­nja pre­su­de, po­li­ci­ja je na­lo­ži­la za­tva­ra­nje pri­vat­nih rad­nji u bli­zi­ni su­da.

Pred­stav­nik MANS-a (ko­ji ta­ko­đe sa­ra­đu­je sa OC­CRP) De­jan Mi­lo­vac ka­zao je da su mon­ti­ra­ni sud­ski pro­ces i sra­mot­na pre­su­da Isma­i­lo­voj ja­san po­ka­za­telj u ka­kvim uslo­vi­ma da­nas ra­de no­vi­na­ri is­tra­ži­va­či, na­ro­či­to oni ko­ji se ba­ve slu­ča­je­vi­ma or­ga­no­zo­va­nog kri­mi­na­la i ko­rup­ci­je na vi­so­kom ni­vou.

– To je po­seb­no pro­ble­ma­tič­no ka­da se no­vi­nar po­put Kha­di­je na­đe na uda­ru re­ži­ma ka­kav je na vla­sti u Azer­bej­dža­nu, od ko­jeg ne mo­že oče­ki­va­ti ni mi­ni­mum prav­ne za­šti­te. Kha­di­ja je ka­žnje­na za­to što je is­tra­ži­va­la ko­rup­ci­o­na­ške še­me po­ro­di­ce Ali­jev, ko­ja prak­tič­no vla­da Azer­bej­dža­nom. Na­ža­lost, Kha­di­ji­na za­tvor­ska ka­zna ima za cilj da obes­hra­bri dru­ge no­vi­na­re da na­sta­ve ta­mo gdje su nju za­u­sta­vi­li i pre­do­če jav­no­sti pu­nu isti­nu o po­ro­di­ci pred­sjed­ni­ka Ali­je­va – iz­ja­vio je Mi­lo­vac.

On sma­tra da na­čin na ko­ji po­ro­di­ca Ali­jev vla­da Azer­bje­dža­nom ve­o­ma pod­sje­ća na „na­šu pr­vu po­ro­di­cu” pre­mi­je­ra Mi­la Đu­ka­no­vi­ća.

– Sma­tram da ni­je slu­čaj­no to što Cr­na Go­ra na sva­ki mo­gu­ći na­čin po­ku­ša­va da pri­vu­če in­ve­sti­to­re iz te ze­mlje, kao ni to što oni, u pr­vom re­du ko­ma­pa­ni­je po­ve­za­ne sa Ali­je­vim, vi­de Cr­nu Go­ru kao pri­ma­mlji­vu in­ve­sti­ci­o­nu de­sti­na­ci­ju. Po­red pro­fit­nih in­te­re­sa, pa­ra­le­la iz­me­đu Ali­je­va i Đu­ka­no­vi­ća mo­že da se na­pra­vi i po pi­ta­nju me­di­ja, na­ro­či­to ka­da se u ob­zir uzme Đu­ka­no­vi­ćev dis­kurs u obra­ća­nju pred­stav­ni­ci­ma sed­me si­le, ko­ji ne­ri­jet­ko ima ka­rak­te­ri­sti­ke po­zi­va na linč – oci­je­nio je Mi­lo­vac.

Po nje­go­vim ri­je­či­ma, ono na šta mo­ra­ju da ra­ču­na­ju dik­ta­to­ri po­put Ali­je­va i Đu­ka­no­vi­ća je­ste da za­tva­ra­nje no­vi­na­ra ipak ne­će za­u­sta­vi­ti is­tra­ge o nji­ho­vim pr­lja­vim po­slo­vi­ma, ni­ti spri­je­či­ti dru­ge no­vi­na­re da jav­no­sti sa­op­šte pu­nu isti­nu o nji­ma.

Azer­bej­džan­ski sud je oci­je­nio da je Isma­i­lo­va kri­va za kle­ve­tu, iz­bje­ga­va­nje pla­ća­nja po­re­za, ne­le­gal­ne ak­tiv­no­sti i zlo­u­po­tre­bu slu­žbe­nog po­lo­ža­ja. Osim za­tvo­ra, Isma­i­lo­voj se za­bra­nju­je da oba­vlja jav­ne du­žno­sti u ro­ku od tri go­di­ne, a mo­ra da pla­ti i 300 do­la­ra na ime sud­skih tro­ško­va.

Isma­i­lo­va, ko­ja je op­šir­no pi­sa­la o fi­nan­sij­skim mal­ver­za­ci­ja­ma ak­tu­el­nog še­fa dr­ža­ve Ilh­ama Ali­je­va i nje­go­ve po­ro­di­ce, od­luč­no je od­ba­ci­la sve tač­ke op­tu­žni­ce, na­zi­va­ju­ći su­đe­nje ob­ma­nom u na­sto­ja­nju da se one­mo­gu­ći njen is­tra­ži­vač­ki rad. Nje­na maj­ka El­mi­ra, ka­ko pre­no­si Ra­dio Slo­bod­na Evro­pa, ka­za­la je da pre­su­da ne­će za­u­sta­vi­ti i ućut­ka­ti nje­nu kćer­ku.

– Kha­di­ja ne­će od­u­sta­ti. Nje­na usta ne­će osta­ti za­tvo­re­na. Nje­no pe­ro se ne­će osu­ši­ti. Na­sta­vi­će da go­vo­ri i pi­še. Ona je bo­rac. Ve­o­ma je sna­žna i go­vo­ri svi­ma da osta­nu ja­ki i na­sta­ve bor­bu – po­ru­či­la je El­vi­ra Isma­i­lo­va.

Pre­su­du su osu­di­li i UN i OEBS, a iz­vr­šni di­rek­tor Hju­men rajts vo­ča Ke­net Rot okva­li­fi­ko­vao je od­lu­ku su­da kao sram­nu, uz ocje­nu da to po­ka­zu­je ri­je­še­nost azer­bej­džan­skih vla­sti da pod­ri­va­ju za­kon u ci­lju od­ma­zde pre­ma kri­ti­ča­ri­ma.

Ko­mi­tet za za­šti­tu no­vi­na­ra (CPJ) ta­ko­đe je kri­ti­ko­vao pre­su­du Isma­i­lo­voj, uz za­klju­čak da je to od­ma­zda za nje­no iz­vje­šta­va­nje o ko­rup­ci­ji u azer­bej­džan­skoj vla­di.

M.V.

Po­li­tič­ka pre­su­da

Iz Pro­jek­ta za iz­vje­šta­va­nje o or­ga­ni­zo­va­nom kri­mi­na­lu i ko­rup­ci­ji (OC­CRP) sa­op­šte­no je da je no­vi­nar­ka Kha­di­ja Isma­i­lo­va na­pi­sa­la broj­ne uda­rne pri­če o ko­rup­ci­ji u Azer­bej­dža­nu.

– Ovaj slu­čaj je la­kr­di­ja i ima vi­še za­jed­nič­kog sa Sta­lji­no­vim šou su­đe­nji­ma ne­go sa prav­dom. Iz­gle­da da je Ka­di­ja osu­đe­na po­li­tič­ki. Ako pred­sjed­nik Azer­bej­dža­na mi­sli da mo­že da za­u­sta­vi no­vi­na­re u is­tra­ga­ma zlo­či­na za­tva­ra­ju­ći ih, on­da je u pra­vu. Dru­gi no­vi­na­ri iz ci­je­log svi­je­ta će za­u­ze­ti nji­ho­vo mje­sto. Isti­na će uvi­jek iza­ći na vi­dje­lo, a isto­ri­ja će nam svi­ma is­prav­no su­di­ti – iz­ja­vio je Dru Sa­li­ven, ured­nik OC­CRP.

Izvor: DAN >>>

Komentari su isključeni.