Bez odlaganja, raskinuti ugovor o privatizaciji Kombinata aluminijuma Podgorica

0

Vanja_calovicPozivamo Vladu Crne Gore da bez odlaganja raskine ugovor o privatizaciji Kombinata aluminijuma Podgorica zbog kršenja odredbi koje su osnov za automatski raskid ugovora i tražimo da ministar Branko Vujović odmah objavi sva dokumenta koja su naknadno potpisana sa vlasnicima KAP-a i kojima se mijenjaju ugovorene obaveze na štetu države i zaposlenih.

Ugovorom o privatizaciji KAP-a u članu 7.9.1. je eksplicitno navedeno da Vlada ima pravo da raskine ugovor bez odlaganja i bez arbitraže u slučaju da KAP ne ispunjava svoje obaveze prema EPCG u iznosu koji prelazi 10 miliona eura.

Predsjednik borda direktora KAP-a, Vjačeslav Krilov, je juče priznao da ta kompanija duguje za račune za struju 10 miliona eura i time potvrdio da postoje zakonski uslovi za automatski raskid ugovora o privatizaciji.

Veoma smo zabrinuti što ministar ekonomije Branko Vujović očigledno ne zna ili ne želi da zna šta piše u kupoprodajnom ugovoru i izbjegava da iskoristi pravo i obavezu Vlade da zaštiti svoje i interese radnika od samovolje vlasnika KAP-a. Ukoliko ministar Vujović nije sposoban čak ni da pročita ugovor o privatizaciji najveće crnogorske kompanije iz koga se jasno vidi da su se stekli uslovi za automatski raskid ugovora, onda ne treba ni da obavlja tu funkciju.

Ministar Vujović mora odmah prestati sa manipulacijama i obmanama kako javnosti tako i zaposlenih u KAP-u i bez razloga prolongirati raskid ugovora, tvrdeći da za to nema zakonskih mogućnosti. Na taj način on izbjegava da zaštiti interese države i radnika, pomažući isključivo vlasnicima KAP-a koji to ničim nisu zaslužili.

Osnova za raskid ugovora je bilo i ranije, jer vlasnici očigledno nisu poštovali odredbe kojima se propisuje obaveza investiranja u modernizaciju fabrike i zaštitu životne sredine na nivou od oko 60 miliona eura od početka 2006. godine do kraja 2009. Umjesto toga, vlasnici KAP-a su kršili zakone ove države, nisu plaćali poreze i doprinose, niti poreze na dobit, a napravili su dugove koji se mjere desetinama miliona.

Umjesto raskida ugovora, Vlada je odlučila da ih časti sa još skoro 200 miliona eura subvencija iz budžeta koji pune crnogorski građani. Sa tim novcem Vlada i sama može da obezbijedi opstanak kompanije, bez potrebe da novac iz budžeta presipa u kasu ruskog vlasnika koji očigledno neodgovorno upravlja fabrikom i sve dublje je tjera u dugove, dovodeći u pitanje njen opstanak.

Elementarno pitanje na koje je ministar dužan dati odgovor je čije interese štiti i da li postoji nešto čime CEAC ucjenjuje Vladu ili je prosto riječ o krajnje ignorantskom odnosu resornog ministra i Vlade prema kršenju ugovorenih obaveza i crnogorskih zakona.

Javnost Crne Gore i radnike KAP-a ne zanima da li CEAC ucjenjuje Vladu prijeteći arbitražom zbog laži i obmana koje su vršene u procesu privatizacije, već ukoliko su njihove tvrdnje tačne, neko konačno mora da završi u zatvoru, a Vlada, u skladu sa ugovorom i zakonom, treba da odmah preuzme kompaniju. U suprotnom, Vlada će poslati jasnu poruku investitorima da je ovo država u kojoj se nekažnjeno mogu kršiti propisi, kao i poruku građanima da su interesi tajkuna iznad interesa države i građana.

Stoga tražimo da ministar Vujović prestane da krije podatke o KAP-u i javnosti na kašičicu saopštava informacije o poslovanju fabrike i dogovorima koje Vlada Crne Gore u ime građana sklapa sa ruskim vlasnicima. U suprotnom, lično ministar Vujović će biti odgovoran za sve što se dešava i što će se desiti u toj kompaniji, jer su umjesto njega radnici odlučili da zaštite sopstvene, ali i interese države Crne Gore.

Vanja Ćalović
Izvršni direktor

Komentari su isključeni.