Kiparska kompanija Operantio Trading Limited (PDF) koja se našla u središtu najnovije urbanističke afere u Budvi, vlasništvo je budvanskog biznismena Zorana Bećirovića, odnosno njegove kompanije Caldero Trading Limited (PDF), takođe sa Kipra. Dokumentacija o ovim kompanijama se od danas nalazi i na sajtu MANS-a, i njome se potvrđuju navodi iz krivične prijave da iza sporne kompanije stoji Zoran Bećirović.
MANS već duže vrijeme upozorava na činjenicu da iza velikih investicionih poduhvata na crnogorskoj obali najčešće stoje takozvane fantomske kompanije koje imaju za cilj da prikriju porijeklo kapitala i stvarne vlasnike projekata. Imajući u vidu da se građevinski projekti na crnogorskoj obali mjere desetinama miliona eura, ovakva vrsta “organizacije posla” preko kćerki kompanija na off shore destinacijama je idealna i za pranje novca stečenog kriminalnim djelatnostima.
Tokom posljednjih nekoliko godina, ogroman broj parcela na crnogorskoj obali je prešao u ruke nepoznatih vlasnika preko njihovih kompanija sa egzotičnih destinacija, pod izgovorom da se radi o strateškim investitorima koji će značajno unaprijediti turizam, donijeti blagostanje i kreirati nova radna mjesta. Nažalost, takvi strateški investitori iza sebe su najčesšće ostavljali neispunjena obećanja, ali nažalost i poluzavršene projekte, sudske procese i neplaćene kredite.
MANS je i tada upozoravao da tokovi novca nisu kontrolisani na adekvatan način imajući u vidu da je prethodnih godina promet nekretninama brojao stotine milione eura, a da su kontrole Poreske uprave i Uprave za sprečavanje pranja novca, gotovo nepostojeće.
Poslovanje iza offshore kompanija je i jedan od načina da se prikriju veze da vlašću i moćnim porodicama, na što je MANS ukazao i u slučaju čuvenog projekta Akvapark na Toplišu, kada smo otkrili da se iza kiparske kompanije koja je bila partner Opštine Budva u ovom poslu i čiji kredit danas vraćaju građani Budve, stoji Miloš Marović, sin potpredsjednika DPS-a, Svetozara Marovića.
Nažalost, opština Budva za koju se vezuje najveći broj korupcionaških afera je samo “Crna Gora u malom” kada je u pitanju biznis okruženje u kojem posluju domaći i strani tajkuni. Vlada Crne Gore i pojedine lokalne uprave su kreirale takvu investicionu klimu da ona privlači samo investitore profila Bećirovića ili članova porodice Marović i sa njima povezanih svjetskih tajkuna koji se kriju iza fantomskih kompanija sa off shore destinacija.
Crnoj Gori nisu potrebne nove “zavale i avale” na svakom metru crnogorske obale i investitori koji svoj sumnjivi kapital peru devastirajući prostor i korumpiraju one koji su zaduženi da štite javni interes. Dovođenje investitora koji su spremni da zakone i propise, ulažu i otvaraju nova radna mjesta će zahtijevati da Vlada prije svega pokaže da korupcija nije način poslovanje a veze sa ključnim familijama uslov da se uopšte uđe na tržište.
Dejan Milovac
Direktor programa za urbanizam
1 Comment
Gospode..zašto vam na sajtu stoji “Crnogorski”!? Ipak je srpski većinski požurite mijenjajte to:)!
“Svak je rođen da po jednom umre,
čast i bruka žive dovijeka.”
Pozdrav Vanja, posjeti nam Sveti Stefan kad budeš mogla:).