Politička korupcija je ozbiljan problem u Crnoj Gori, koji utiče na povjerenje javnosti u pravičnost izbornog procesa i javnih institucija. Mnogo primjera političke korupcije je otkriveno tokom posljednjih godinu dana, ali do značajnog pomaka je došlo kada su objavljeni snimci sa sastanaka vladajuće političke partije, na kojim njeni najviši funkcioneri razmatraju izborne strategije zasnovane na korišćenju državnih resursa u partijske svrhe.
Nakon raspuštanja parlamenta, prijevremeni parlamentarni izbori su raspisani 31. jula 2012. godine i zakazani za 14. oktobar. Izbore je pratila zajednička misija Biroa za demokratske institucije i ljudska prava i Parlamentarne skupštine Organizacije za evropsku bezbijednost i saradnju, kao i Parlamentarne skupština Savjeta Evrope. U svojim zaključcima ta misija je konstatovala nekoliko ključnih spornih pitanja koja je potrebno unaprijediti: kompilaciju biračkih spiskova, pregled finansiranja kampanje i razmatranje žalbi. Ovaj izvještaj se odnosi upravo na te tri oblasti.
MANS je tokom 2012. i 2013. godine, uoči parlamentarnih, lokalnih i predsjedničkih izbora,
izvršio analizu biračkih spiskova kako bi provjerio da li se ovi podaci adekvatno ažuriraju, odnosno da li su podaci koji se nalaze u njima tačni i transparentni. Aanalizirajući Centralni
birački spisak (CBS), MANS je uočio brojne nepravilnosti u istom. Iako su još nakon prošlogodišnjih izbora izvještajem Misije OEBS/ODIHR, koja je pratila izbore, date konkretne preporuke koje državni organi treba da sprovedu u ovoj oblasti, bitno je napomenuti da još uvijek nije ispunjena nijedna preporuka.
MANS je tokom kampanje za parlamentarne izbore 2012. godine ali i onih za lokalne i predsjedničke izbore tokom 2013. godine pratio da li i u kojoj mjeri institucije zloupotrebljavaju državna sredstva i ovlašćenja kako bi osigurale da partije i pojedinci koji su na vlasti nastave sa všenjem vlasti i nakon izbora.