Kada je 2010. godine u EPCG ušla italijanska kompanija A2A, kao glavni razlog za prodaju paketa državnih akcija je navedena potreba za investicijama u tu kompaniju. Ipak, sedam godina kasnije, zvanični podaci pokazuju da su Italijani godišnje ulagali tek nešto oko 21 milion eura i to u postojeće energetske objekte i distributivnu mrežu, dok su izostale značajnije investicije.
Analiza poslovne dokumentacije EPCG pokazuje da je A2A u periodu od 2010-2016. godine u postojeće energetske objekte investirala ukupno 33 miliona, dok je sama EPCG, samo u jednoj godini prije prodaje akcija Italijanima, uložila čak 36 miliona eura.
Izostala su i veća ulaganja u modernizaciju zastarjele distributivne mreže, te je investirano ukupno 48 miliona. Zbog toga je stopa tehničkih gubitaka električne energije i dalje ogromna i na kraju 2016. iznosi 15 odsto. Upravljačkim ugovorom A2A se obavezala da će do kraja 2014. godine ona biti na nivou od 11 procenata.
Jedina značajnija investicija u posljednih sedam godina je projekat ugradnje elektronskih brojila, u koji je uloženo 67 miliona eura. Taj projekat se finansira kreditom Evropske banke za rekonstrukciju i razvoj, a nova brojila omogućavaju EPCG da sprječava krađu struje i neredovne platiše elektronski isključuje sa distributivne mreže.
Iako je A2A prilikom ulaska u EPCG unijela preko 90 milona eura, taj novac nije iskorišćen za investicije u tu kompaniju. On se godinama drži u privatnim bankama u zemlji, a prvih godina italijanskog upravljanja većina je bila u Prvoj banci, u kojoj je pojedinačno najveći akcionar brat bivšeg premijera, Aco Đukanović.
Od dolaska Italijana EPCG je sumu novca u privatnim bankama, sa nepunih četiri miliona, koliko je imala prije njihovog ulaska, uvećala na čak 256 miliona, koliko je imala na kraju 2016. godine. U Prvoj banci je na kraju te godine držala oko 50 miliona.
Nakon sedam i po godina upravljanja, Italijani su u julu 2017. pokrenuli postupak za izlazak iz kompanije. Za njihov udio Vlada treba da im isplati 250 miliona eura, koje može da plati u sedam godišnjih rata. Vlada je pristala na tu cijenu, iako je u tom trenutku paket akcija Italijana na tržištu vrijedio 175 miliona eura.
Ines Mrdović
Istraživački centar MANS-a