Građani će plaćati cijenu loših poteza menadžmenta Elektroprivrede Crne gore

0

Građani će uskoro, kroz veće račune za struju, plaćati cijenu i najnovijih, loših poteza menadžmenta Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), jer na vrijeme nije obezbijedila dovoljne količine električne energije.

Iz EPCG kažu da trenutno kupuju izuzetno skupu struju po cijeni od 150 eura po megavatu, ali ne pominju da su krajem prošle godine odlučili da uvezu manje struje i naručili su samo količinu dovoljnu za pokrivanje deficita u prvom kvartalu ove godine.

Tada su tvrdili da uvoze manje struje od predviđene zbog visokih cijena energije na globalnom tržištu, koje su se kretale od 50 do 100 eura po megavatu, kao i zbog neizvjesnosti isporuka za KAP i nikšićku Željezaru.

Danas se ispostavlja da će ceh zbog takvih pogrešnih odluka menadžmenta plaćati upravo građani iz svojih praznih novčanika. A čak ni to nije dovoljno, već im se prijeti restrikcijama, i to nakon što je ogroman broj domaćinstava danima bio bez struje zbog vremenskih nepogoda.

Upravo su ove nepogode pokazale razmjene katastrofalnog stanja distributivne mreže i činjenice da se milioni italijanskog partnera A2A, umjesto u modernizaciju energetskog sistema koriste za održavanje likvidnosti Prve banke familije Đukanović.

Sa druge strane, enormnu korist od trenutne energetske situacije imaće „provjereni“ partneri EPCG, poput EFT-a Vuka Hamovića, sa kojima energetska kompanija godinama trguje mimo očiju javnosti.

Naime, ugovori o uvozu i izvozu struje su tajni, dok je tenderska procedura potpuno van kontrole sistema javnih nabavki, jer je to omogućeno Zakonom o javnim nabavkama. Ovim je otvoren ogroman prostor za malverzacije i korupciju, što sve na kraju plaćamo kroz svoje račune za struju.

Treba li napominjati da pored ovih ugradnji, građani finansiraju i ruskog oligarha Olega Deripasku, jer mu godinama plaćaju subvencije za KAP, koji pri tome troši polovinu naše struje iako bi fabrika na tržištu mogla sama da je nabavlja.

Kada se uzme u obzir da je EPCG prošlu godinu završila sa minusom od 40 miliona eura, proizilazi da ćemo težinu tih gubitaka osjetiti takođe na svom džepu, jer ćemo ga mi platiti.

Ali, građani više neće da plaćaju cijenu raznih ugradnji, zbog čega se mora postaviti pitanje odgovornosti menadžmenta za ovako neodgovornu politiku koju vodi. Takođe, sistem javnih nabavki mora se unaprijediti kako bi se oduzela mogućnost da EPCG bez ikakve kontrole trguje strujom na svoju ruku, a iz novčanika građana.

MANS

Komentari su isključeni.