Hitna reforma Zakona o SPI ključna za borbu protiv korupcije

0

Međunarodni dan prava javnosti da zna (28. septembar) Crna Gora dočekuje sa nereformisanim Zakonom o slobodnom pristupu informacijama (Zakon o SPI) koji državnim institucijama omogućava da još uvijek kriju informacije od javnog značaja.

Iako su izmjene ovog zakona bile među prvima koje su inicirane nakon smjene prethodnog režima, četiri godine i tri različite vlade nakon toga, još uvijek ne postoji politička volja da se kroz povećanu dostupnost informacija smanji prostor za korupciju i druga kršenja zakona.

Brojni su primjeri gdje je loša praksa u primjeni ovog zakona nastavljena, uprkos promjenama na čelu državnih institucija i kompanija.

Već više od godinu dana traje upravi postupak koji je MANS pokrenuo protiv Rudnika uglja Pljevlja zbog kršenja Zakona o SPI. MANS je ovaj postupak pokrenuo nakon što je uprava ove kompanije za poslovnu tajnu proglasila ugovore o prodaji uglja koji je sklopila sa Elektroprivredom Srbije.

Osim ove informacije, Rudnik uglja je za poslovnu tajnu proglasio i podatke o potrošnji biznis kreditnih kartica, broju novozaposlenih u toj kompaniji tokom izbornih kampanja, ugovorima o djelu i drugim informacijama koje mogu da ukažu na kršenje zakona i moguću korupciju.

Sličnu praksu za različite vrste podataka su imale i druge najveće državne kompanije, uključujući Elektroprivredu Crne Gore, Solar-Gradnju, CEDIS, Pošta Crne Gorem JP Morsko Dobro, TO Montenegro i ostali.

Smatramo da se skrivanje ovih klasa informacija, najčešće od strane državnih preduzeća, ne dešava slučajno, te da se kroz kršenje Zakona o SPI pokušavaju prikriti poslovi i odluke za koje postoji sumnja da nisu u javnom interesu.

To je praksa koja je preuzeta i nakon 2020. godine i u suprotnosti je sa obećanom punom vladavimom prava i nultom tolerancijom na korupciju nakon smjene prethodne vlasti.

Slobodan pristup informacijama omogućava građanima, novinarima i civilnom društvu da steknu uvid u odluke koje direktno utiču na njihove živote, čime se podstiče veće učešće javnosti u demokratskim procesima. Transparentnost je, dakle, presudna za razvoj poverenja između države i građana, a nedostatak reforme u ovom segmentu značajno podriva taj odnos.

MANS stoga ponavlja svoj poziv Ministarstvu javne uprave da preduzme konkretne korake ka brzoj reformi Zakona o slobodnom pristupu informacijama. Samo kroz jasne i stroge zakonske norme koje garantuju pravo javnosti na informacije možemo očekivati da se značajno smanji prostor za zloupotrebe i poveća nivo integriteta u radu državnih organa.

Na današnji dan, pozivamo i građane Crne Gore da se pridruže u zahtevima za transparentnijom vladavinom i jačanjem mehanizama za slobodan pristup informacijama, što je osnovni preduslov za pravu demokratiju i društvo u kojem vladaju zakon i red.

MANS će nastaviti da svim zainteresovanim društvenim akterima pruža podršku u slobodnom pristupu informcijama kroz posebno dizajniranu aplilkaciju za pametne telefone (Android https://play.google.com/store/apps/details?id=me.co.mans.pitajte_institucije&pcampaignid=web_share, iOS: https://apps.apple.com/hr/app/pitajte-institucije/id1594618199  i asistenciju u viđenju postupaka pred nadležnim državnim organima u cilju obezbijeđenja tražene informacije.

MANS

Komentari su isključeni.