Istraživačko novinarstvo u Crnoj Gori se posljednjih godina suočava sa brojnim izazovima koji kao nikada ranije prijete da obesmisle ulogu slobodnih medija u demokratizaciji Crne Gore.
Korupcija i organizovani kriminal i dalje predstavljaki ključnu prepreku za Crnu Goru u procesu EU integracija, a značajan doprinos borbi protiv tih pojava daju upravo istraživačke novinarske priče.
Činjenica je da su najveće korupcionaške afere otkrivene zahvaljujući istraživačkom radu novinara i zato MANS nastoiji da u kontinuitetu stimuliše i nagrađuje najbolje novinare-istraživače u Crnoj Gori.
Ovim putem podsjećamo da je u toku konkurs za izbor najbolje istraživačke priče na temu organizovanog kriminala i korupcije, i pozivamo pozivamo sve zainteresovane novinare da do 1. novembra dostave svoje price.
Ova nagrada se dodjeljuje u okviru projekta „Ka profesionalnijem i kredibilnijem istraživačkom novinarstvu u Crnoj Gori“ koji sprovodi MANS, a finansira Evropska unija kroz Program za profesionalizaciju medija u Crnoj Gori.
Podsjećamo da je do sada, u okviru ovog programa, MANS uspješno realizovao dva konkursa, kao dio napora da se prepozna značaj istraživačkog novinarstva i da se motivišu novinari da budu hrabriji u otkrivanju devijantnih pojava u društvu, posebno organizovanog kriminala i korupcije.
Prvi konkurs raspisan je krajem aprila 2018. godine, a tražena je najbolja istraživačka priča nastala korišćenjem Zakona o slobobodnom pristupu informacijama, dok smo na drugom nagradili najbolje priče nastale korišćenjem nekog od internet alata ili izvora za prikupljanje ili obradu podataka.
Poznato je da je u Crnoj Gori istraživačko novinarstvo ugroženo i pod stalnim pritiskom institucija koje s jedne strane zabranjuju pristup potrebnim informacijama, a sa druge strane na sve načine nastoje da ugroze finansijsku stabilnost, a time i nezavisnost medijskih kuća čiji novinari rade na istraživačkim pričama.
Zato MANS nastoji da podstakne istraživački rad novinara, ne samo raspisivanjem konkursa za najbolje priče, već i pružanjem podrške u dobijanju informacija putem Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
I na novom konkursu prijavljene priče ocjenjivaće žiri sastavljen od domaćih i međunarodnih eksperata.
Priče će biti ocjenjivane na osnovu sljedećih kriterijuma:
· nivo korupcije koji targetira istraživačka priča i mogući uticaj na javno mnjenje kada je u pitanju oblast u kojoj se desila korupcija
· potencijal priče da utiče/doprinese promjenama politika i/ili prakse institucija i/ili pojedinaca koji su predmet istraživačke price
· značaj priče za pitanja od opšteg javnog interesa (ljudska prava, EU integracije, itd)
Produžen rok za prijavu na konkurs za najbolju istraživačku priču