Izborni proces

0

Zasnovano na podacima sa parlamentarnih, lokalnih i predsjedničkih izbora održanih tokom 2012. i 2013. godine

MANS je tokom kampanje za parlamentarne izbore 2012. godine ali i onih za lokalne i predsjedničke izbore tokom 2013. godine pratio da li i u kojoj mjeri institucije zloupotrebljavaju državna sredstva i ovlašćenja kako bi osigurale da partije i pojedinci koji su na vlasti nastave sa všenjem vlasti i nakon izbora.

U ovom izvještaju pokazali smo kako su korišćena državna sredstva za kupovinu glasova, i koliko je iznosila cijena glasa po pojedinim opštinama u kojima su sredstva isplaćivana u vidu jednokratnih socijalnih naknada. Izvještaj pokazuje i kako su se koristila druga sredstva u cilju osiguravanja što boljeg izbornog rezultata vladajuće koalicije u vidu dodjele stanova, stambenih kredita, paketa za siromašno stanovništvo i besplatnih udžbenika.

Takođe, izvještaj pokazuje trendove značajnog povećanja budžetskih rashoda u izbornim periodima vezano i za druga, ne socijalna davanja, kao što su otpremnine, pomoć poljoprivrednicima, poljoprivredne kredite i isplatu stare devizne štednje.

Posebna pažnja u ovom izvještaju posvećena je zloupotrebama procesa zapošljavanja u institucijama na centralnom i lokalnom nivou, i cilju privlačenja što većeg broja građana da glasa za partije i kandidate koji su na vlasti. Takođe, u izvještaju su dati i podaci o raznim vrstama mobinga i nezakonitog ponašanja koje su državne, lokalne i privatne firme koristile kako bi privolile svoje radnike da glasaju za vladajuću koaliciju.

Jedno poglavlje izvještaja bavi se i ponašanjem privatnih kompanija u toku izborne kampanje i “kreativnim” načinima na koje i one utiču na izborni rezultat koji favorizuje partije na vlasti, kroz oprost dugova za struju, poklanjanje infrastrukturnih objekata državi i slično.

Na samom kraju, dat je i pregled najvažnijih krivičnih postupaka koje je inicirao MANS protiv odgovornih lica koja su činila razne zloupotrebe u izborne svrhe.

Zasnovano na podacima sa parlamentarnih, lokalnih i predsjedničkih izbora održanih tokom 2012. i 2013. godine

MANS je tokom 2012. i 2013. godine, uoči parlamentarnih, lokalnih i predsjedničkih izbora, izvršio analizu biračkih spiskova kako bi provjerio da li se ovi podaci adekvatno ažuriraju, odnosno da li su podaci koji se nalaze u njima tačni i transparentni. Aanalizirajući Centralni birački spisak (CBS), MANS je uočio brojne nepravilnosti u istom. Iako su još nakon prošlogodišnjih izbora izvještajem Misije OEBS/ODIHR, koja je pratila izbore, date konkretne preporuke koje državni organi treba da sprovedu u ovoj oblasti, bitno je napomenuti da još uvijek nije ispunjena nijedna preporuka.

Birački spiskovi su i dalje neažurni i netačni, što potvrđuju brojni primjeri koji su dati u nastavku ovog izvještaja. U periodu od samo šest mjeseci između parlamentarnih i predsjedničkih izbora, izbrisano je preko 16 hiljada ljudi, dok je u istom periodu upisano preko 14 hiljada novih birača. U biračkom spisku nalazi se neobično veliki broj lica koja imaju iste ili veoma slične podatke, a konkretni primjeri pokazuju da su neki „dvojnici“, na koje je MANS još ranije ukazao, izbrisani. U biračkom spisku može se naći i veliki broj preminulih lica, koja su imala pravo da glasaju, što ostavlja ogromne prostore za zloupotrebe.

Za preko 12 hiljada birača je promijenjeno biračko mjesto, iako ta lica imaju prijavljeno prebivalište na istim adresama, kao i tokom parlamentarnih izbora. Pored toga, ogromnom broju birača promijenjen je jedinstveni matični broj građanina, iako ne postoji objašnjenje zbog čega je to tako.

Nepravilnosti na koje je MANS ukazivao su pretočene u preko 7.000 konkretnih inicijativa koje su oba kandidata podnijela Ministarstvu unutrašnjih poslova. Zbog proceduralnih razloga, inicijative kandidata Demokratske partije socijalista, Filipa Vujanovića nisu prihvaćene. Nezavisni kandidat, Miodrag Lekić, dobio je odgovore na samo manji dio podnijetih inicijativa iz kojih se vidi da je stotinama ljudi između parlamentarnih i predsjedničkih izbora dato pravo glasa jednim istim aktom i brojne druge nezakonitosti.

U posebnim poglavljima posebna pažnja posvećena je glasanju putem pisma, koje je na mnogim biračkim mjestima drastično uvećano, pa čak postoje primjeri biračkih mjesta gdje su svi birači glasali putem pisma. Sve to povećava sumnje u regularnost izbornog procesa i smanjenju povjerenja građana da se njihovi glasovi zaista jednako računaju.

Izvještaj nije finansijski podržan od strane donatora, već je rezultat volonterskog rada zaposlenih u MANS-u. Posebnu zahvalnost dugujemo građanima koji su nam ukazali povjerenje kroz prijavljivanje brojnih nepravilnosti u toku izborne kampanje, kao državnim službenicima koji su nam prijavljivali brojne nepravilnosti u radu njihovih institucija.

Komentari su isključeni.