Izglasane izmjene Zakona o uređenju prostora – partijski ispred javnog interesa

0

Glasajući za amandmane Miomira Mugoše, Socijalistička narodna partija je nažalost pokazala da postoji ogromna razlika između zvaničnih stavova čelnika te partije kada je u pitanju borba protiv korupcije , i onoga što su ti ljudi spremni da urade kako bi izašli u susret DPS-u u ostvarivanju njihovih ciljeva.

Udruženim snagama poslanika DPS-a i SNP-a, Skupština Crne Gore je danas usvojila Izmjene i dopune Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata, zajedno sa amandmanima poslanika DPS-a, Miomira Mugoše kojima se  preuzima nadležnost od resornog Ministarstva i lokalnim samoupravama daju gotovo neograničena ovlašćenja kada je u pitanju izdavanje građevinskih i upotrebnih dozvola.

Iako je na stranu ostatka opozicije tokom glasanja stao i SDP, to nije bilo dovoljno da se ne izglasa zakonsko rješenje čija će primjena doprinjeti da se na lokalnom nivou poveća prostor za korupciju. Ovim aktom se poziciji predsjednika Opština daje direktan uticaj na proceduru izdavanja građevinskih i upotrebnih dozvola za stambene i poslovne objekte, bez obzira na spratnost i površinu.

Prema prvim podacima MANS-a, svih 16 poslanika SNP-a je zdušno podržalo predlog zakona i amandmane Miomira Mugoše, ostavljajući minimum prostora za sumnju da se ne radi o prethodnom dogovoru sa DPS-om.

Interes DPS-a od uvajanja ovakvog zakonskog rješenja je nesporan, imajući u vidu profil kadrova koje njeguju na pozicijama gradonačelnika, uključujući i samog podnosioca amandmana Mugošu, ali i njegove kolege Žarka Pavićevića, Lazara Rađenovića i sada već bivšeg predsjednika opštine Budva, Rajka Kuljaču.

To su demokratski kadrovi kojima je zahvaljujući glasovima SNP-a sada omogućeno da u potpunosti monopolizuju proces izdavanja građevinskih i upotrebnih dozvola, lišeni i ono malo kontrole koja je dolazila sa nivoa države. Od sada će “strateški investitori” moći na jednom mjestu da legalizuju sve svoje prljave poslove, a za svoje projekte koji su već ucrtani u planove, na istoj adresi  dobiju i građevinske i upotrebne dozvole.

Nema sumnje da je ovakvo rješenje nametnutno upravo zbog velikih opština u koje se sliva dosta novca poput Podgorica, Budve i Bara, ali jedan od razloga zbog kojih je i SNP dao svoj glas može biti u činjenici da i oni u Herceg Novom imaju svojeg gradonačelnika koji može imati koristi od ovakvog rješenja.

Ovo nas dovodi do situacije gdje su gospoda iz SNP-a veoma glasni opozicionari, borci za pravdu i borbi protiv korupcije, ali samo do mometa dok ne dođu u pitanje njihovi lični i partijski interesi, kao što je to sada slučaj sa ovim zakonom. Tada nije problem prikloniti se DPS-u i zbaciti masku navodne brige za javni interes.

MANS je prije glasanja o ovom zakonu detaljno upoznao sve poslaničke klubove sa ključnim posljedicima od njegovog usvajanja, kada smo očekivali da će opozicione partije podržati nešto za što se makar deklarativno zalažu. U slučaju SNP-a se pokazalo da su očekivanja MANS-a bila potpuno nerealna, te da u konkrentim slučajevima postoji ogromna razlika između onoga što zvanično propagiraju čelnici ove stranke, i onoga što su spremni da urade kako bi zadovoljili svoje lične i partijske interese.

Gotovo je nevjerovatno da su poslanici SNP-a, Neven Gošović i Milan Knežević preko noći zaboravili sve ono što su Gradonačelniku Podgorice Miomiru Mugoši spočitavali kao zloupotrebe položaja i da sada žele da Mugoši daju nadležnosti i za izdavanje dozvola za gradnju. Isto tako je malo vjerovatno da poslanici Snežana Jonica i Vasilije Lalošević nisu čuli i nisu upoznati sa poslovima barskog gradonačelnika Žarka Pavićevića koje trenutno istražuje specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal i korupciju.

Šta se, gotovo preko noći, desilo sa ovim ljudima i njihovim stavovima možda može odgovoriti predsjednik njihovog kluba Aleksandar Damjanović koji bi mogao da pojasni i da li je današnja akrobatika izvedena samo zbog toga što i SNP ima svog gradonačelnika u Herceg Novom, ili je na pomolu malo duži “aranžman” sa DPS-om.

Nažalost, Damjanović je istovremeno i član Nacionalne komisije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala i trebalo bi da prije svih u Skupštini Crne Gore zna kolike su štete od korupcije u urbanizmu i kako pogrešna zakonska rješenja mogu djelovati kao podsticaj za koruptivno ponašanje državnih funkcionera.

Iako je tužno konstatovati da civilno društvo ne može u najvećoj opozicionoj partiji imati spremnog saradnika u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, ipak smo zahvalni SNP-u i Damjanoviću što nam je otklonio ovu sumnju i jasno stavio do znanja da na njih ne možemo računati.

Dejan Milovac
Direktor programa za urbanizam

Komentari su isključeni.