Većina poslanika, predstavnika vladajućih partija u Odboru za politički sistem, je juče podržala predlog Vlade da se usvoje Izmjene i dopune Zakona o slobodnom pristupu informacijama kojima se u velikoj mjeri obesmišljava pravo građana da znaju, suprotno međunarodnim konvencijama koje je Crna Gora obavezna da poštuje i prihvaćenim standardima u toj oblasti.
Dosadašnja primjena Zakona o slobodnom pristupu informacijama je potvrdila da većina državnih institucija ulaže ogromne napore da prikrije podatke koji bi mogli ukazati na korupciju ili druge oblike kršenja zakona, mnogo veće nego što bi im trebalo da zakon zaista i sprovedu. Umjesto unapređenja i zakona i prakse, predlog izmjena i dopuna zakona koji je dostavila Vlada, jasno pokazuje njihovu namjeru da ograniče domete jednog od ključnih antikorupcijskih zakona i dodatno unazade i onako ograničen pristup podacima.
Jučerašnja sjednica skupštinskog Odbora je pokazala da je i većina poslanika u Skupštini Crne Gore spremna da stane u front protiv prava javnosti da zna. Posebno zabrinjava činjenica da u tome prednjače pojedini predstavnici Socijal-demokratske partije, čiji lider permanentno insistira na spremnosti i volji da osnaži Skupštinu i ojača anti-korupcijske inicijative.
Činjenica da je upravo predstavnik te partije, Ervin Spahić, svjesno i namjerno onemogućio učešće MANS-a u radu matičnog Odbora za politički sistem, kako bi nas spriječio da poslanike upoznamo sa činjenicama i konkretnim primjerima koji pokazuju da su predložene izmjene zakona suprotne standardima i da obesmišljavaju samu suštinu Zakona o slobodnom pristupu informacijama. U obrazloženju takve odluke, Spahić je iznio niz besmislenih i paušalnih ocjena sa očiglednim ciljem da manipuliše javnošću.
Naime, gospodin Spahić je veoma dobro informisan da u Crnoj Gori ne postoji državna institucija niti bilo koja druga nevladina organizacija ili pojedinac koji ima toliko iskustva i znanja u oblasti slobodnog pristupa informacijama kao MANS, te da smo zbog toga, na osnovu obimne prakse mogli pružiti konkretne i objektivne informacije o predloženim izmjenama zakona. Štaviše, naše iskustvo je prepoznala i Evropska unija, pa smo jedina organizacija iz Crne Gore koja je dobila direktnu podršku iz Brisela da naša znanja u ovoj oblasti prenesemo na kolege u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj u cilju unapređenja borbe protiv korupcije u tim zemljama.
Ipak, gospodin Spahić je konstatovao da predstavnici MANS-a nemaju šta da traže na sjednici, jer on ima dovoljno znanja da procijeni kvalitet predloženih izmjena, iako nema apsolutno nikakvih referenci, niti iskustva u oblasti slobodnog pristupa informacijama.
Mi vjerujemo da gospodin Spahić to nije učinio smatrajući da je univerzalni ekspert za sva pravna pitanja, već da vrlo dobro zna da su predstavnici MANS-a mogli značajno doprinijeti kvalitetu rasprave na sjednici Odbora, pa da nam je upravo zbog toga onemogućio učešće, kako bi predložene izmjene zakona što lakše dobile podršku većine.
Mi ipak želimo da vjerujemo da su poslanici koji su podržali predložene izmjene zakona, to učinili nemajući dovoljno informacija da na taj način direktno krše međunarodne konvencije koje je Crna Gora dužna da poštuje, ali i obesmišljavaju odredbe Ustava koje garantuju javnosti pravo da zna. Stoga se nadamo da će drugi skupštinski odbori koji će raspravljati o predloženim izmjenama zakona omogućiti predstavnicima MANS-a da uzmu učešće u diskusiji i na taj način obezbijediti poslanicima da budu adekvatno informisani o međunarodnim standardima i dosadašnjoj praksi u oblasti slobodnog pristupa informacijama.
Vanja Ćalović
Izvršni direktor