Izvještaj o radu Odbora za antikorupciju

0

MANS je danas objavio prvi izvještaj o radu Odbora za antikorupciju Skupštine Crne Gore koji se odnosi na period od 1. decembra 2012. do 15. jula 2014. godine a koji pokazuje da, kada je to radno tijelo u pitanju, postiji značajan prostor za unapređenje njegovih aktivnosti, obuhvata rada i uticaja na ukupne rezultate u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Od konstituisanja Antikorupcijskog odbora, u decembru 2012. pa do sredine jula 2014. godine, što je period na koji se ovaj izvještaj odnosi, to tijelo je održalo ukupno 18 sjednica na kojima je razmotrilo 36 tačaka dnevnog reda vezanih za borbu protiv korupcije.

Skupština je usvojila izmjene Zakona o tajnosti podataka kojima je članovima Antikorupcijskog odbora omogućen pristup tajnim podacima. Odbor je održao ukupno četiri kontrolna i tri konsultativna saslušanja, dobio je 11 predstavki koje su podnijele NVO i građani od čega je većina razmotrena, a ukupno je donio ukupno 12 zaključaka.

Samo manji dio aktivnosti iz plana rada Odbora za prošlu godinu je sproveden, a to tijelo ima ograničene rezultate i u ovoj godini.

Na čelu Odbora je predstavnik opozicije, ali sama struktura tog tijela nije srazmjerna odnosu snaga u Parlamentu, već poslanicima iz vladajućih partija značajno olakšava blokiranje rasprave o temama koje ne žele da otvaraju. Dosadašnji rad Odbora potvrđuje da je ta većina u nekim slučajevima pukim preglasavanjem, ili drugim vidovima blokade, onemogućila bilo kakvu raspravu o pitanjima od značaja za borbu protiv korupcije. To je svakako uticalo kako na sprovođenje plana rada Odbora, tako i na konkretne domete tog tijela kada su u pitanju reforme u oblasti borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Sastav Odbora treba izmijeniti, pa odnos snaga vlasti i opozicije u tom tijelu mora biti makar saglasan onom iz Parlamenta, ako ne i u korist partija koje ne učestvuju u vlasti, kako bi se osnažile njihove kontrolne inicijative, posebno iz razloga što se ovaj Odbor bavi borbom protiv korupcije.

Potrebno je izmijeniti Poslovnik Skupštine kako bi se odboru omogućilo, da kao matično radno tijelo, razmatra predloge zakona i proširiti obuhvat rada Odbora na sve ključne oblasti bitne za borbu protiv korupcije, uključujući i političku korupciju, posebno u dijelu izbornog procesa.

Izvještaj koji je MANS sačinio biće dostavljen predsjedniku i svim članovima Odbora za antikorupciju i nadamo se da će ga ovo radno tijelo razmotriti sa dužnom pažnjom, kako bi se dodatno unaprijedio rad jednog od najvažnijih radnih tijela Skupštine za proces Evropskih integracija, imajući u vidu da je borba protiv korupcije prioritet broj jedan Crne Gore na njenom evropskom putu. Izvještaj će takođe biti dostavljen i predstavnicima izvršne i sudske vlasti u Crnoj Gori, nezavisnim institucijama, nevladinim organizacijama i predstavnicima međunarodne zajednice u Crnoj Gori.

Ovaj izvješta je sačinjen uz podršku ambasade Kraljevine Holandije u Beogradu i Britanske ambasade u Podgorici.

Detaljnije informacije o radu Odbora za antikorupciju dostupne su u izvještaju koji Vam dostavjamo u prilogu a koji je takođe dostupan na sajtu MANS-a.

  • Izvještaj o radu Odbora za antikorupciju možete preuzeti OVDJE

Vuk Maraš
Direktor Monitoring programa

Komentari su isključeni.