Bez obzira na to kako u Ministarstvu ekonomije tumače zakon, činjenica je da javnost Crne Gore ni više od pola godine od potpisivanja sporazuma sa italijanskim partnerima nema ni osnovnu informaciju o poslu koji je zaključen sa kompanijom Terna.
MANS je krajem prošle godine od Ministarstva ekonomije zatražio kopiju sporazuma o uspostavljanju podmorske interkonekcije koji je 23. novembra 2010. godine potpisan u Podgorici. Kako je Ministarstvo odbilo da odgovori na ovaj zahtijev, Upravni sud je početkom maja donio presudu kojom nalaže Ministarstvu da nam odgovori na podnijeti zahtijev, što ova institucija i dalje odbija iako je istekao rok koji je Sud odredio.
Ministarstvo je doduše odgovorilo na drugi zahtjev MANS-a kojim smo tražili informaciju o podmorskom kablu sa pratećim ugovorima koja je usvojena na sjednici Vlade Crne Gore 7. oktobra prošle godine. U odgovoru Ministarstva ekonomije se navodi da se postupak „prekida“ do dobijanja saglasnosti od Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGEPS) i italijanske kompanije Terne kao ugovornih strana.
Informacije u vezi podmorskog kabla koje je MANS tom prilikom tražio su se odnosile na Ugovor o kupoprodaji putem upisa akcija iz nove emisije u postupku povećanja kapitala CGEPS, Strateški i akcionarski ugovor i Ugovor o koordinaciji projekta.
U svom odgovoru od 03. februara ove godine, Ministarstvo ekonomije izričito navodi da pomenuta dokumenta sadrže „odredbe kojima je između ostalog propisano da Strane neće davati javne objave koje se odnose na ove Ugovore, bez prethodnog pisanog pristanka potpisnica Ugovora“.
Ministarstvo ekonomije je ovakvim odgovorom prekršilo Zakon o slobodnom pristupu informacijama jer nije sprovelo takozvani test štetnosti koji je trebalo da pokaže da li su veće štete po privatni interes potpisnica Ugovora od interesa javnost da zna šta u tim Ugovorima piše. Zbog ovakvog odgovora, MANS je prethodno već podnio tužbu Upravnom sudu.
Ipak, bez obzira na to, zabrinjavajuća je činjenica da Vlada nastavlja da sklapa ugovore i sporazume kojima se obavezuje da će od svojih građana sakrivati bitne informacije, a istovremeno od njih zahtijevati da finansiraju tako sklopljene poslove.
Nije jasno na koji način Vlada zamišlja da uključi javnost u donošenje odluka putem predstojeće javne rasprave o trasi energetskog kabla ukoliko Ministasrtvo ekonomije nije spremno da građima pruži ni minimum informacija o onome što je dogovoreno sa Italijanima. Prije svega se postavlja pitanje svrsishodnosti javne rasprave ukoliko je već sve dogovoreno sa italijanskim partnerom. Naravno, to ne možemo znati jer su u Ministarstvu odlučili da privatni interes stave ispred prava građana da znaju.
Što se tiče Zakona o potvrđivanju Sporazuma imeđu Crne Gore i Italije o izgradnji podmorske interkonekcije, čije objavljivanje u Ministasrtvu smatraju vrhuncem transparentnosti, smatramo da bi bilo elementarno korektno javnosti pojasniti da se radi o okvirnom sporazumu koji je sadržao osnovne smjernice za realizaciju ovog posla, ali i da su Ministarstvo, Terna i CGEPS kasnije potpisali potpuno novi ugovor čiji se sadržaj za sada drži u tajnosti.
Ovim putem još jednom podsjećamo ministra Vladimira Kavarića na Rezoluciju Evropskog parlamenta o Crnoj Gori i više nego jasnu preporuku da se objave sve informacije o podmorskom kablu koje su u posjedu države.
Ines Mrdović
Koordinator na Programu za urbanizam