Jedan sudija, a adrese dvije

0

Za stan površine 119m2 Radule Kojović, sudija Vrhovnog suda Crne Gore, mjesečno izdvaja samo 75 eura, zahvaljujući kreditu koji je dobio od države. Zvanični podaci pokazuju da je sudija Kojović već imao stan u podgoričkom naselju Malo Brdo, a istraživanje MANS-a otkriva da je njegova porodica i dalje prijavljena na toj adresi, pa se postavlja pitanje ko živi u novom stanu čiju su kupovinu iz državnog budžeta platili građani.

Na osnovu stambenog kredita koji mu je dodijelila država, Kojović je 2010. godine kupio novi četvorosobni stan u podgoričkom naselju Stari Aerodrom, površine 119 m2. Za stan koji u tom dijelu Podgorice nije mogao koštati manje od 100 hiljada eura, Kojović će, zahvaljujući povoljnom kreditu, platiti tek 18 hiljada eura, kroz period od 20 godina.

Ovo nije prvi stambeni kredit koji je porodica Kojović dobila od države. Naime, Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO), u kom je zaposlena sudijina supruga, Milena Kojović, dodijelio joj je povoljan kredit od 15 hiljada još 2006. godine, od čega se ona obavezala da vrati samo 6.500 eura. Rok otplate je 20 godina, a mjesečna rata iznosi 22 eura.

Mjesečne rate od 75 i 22 eura za dva stana nisu predstavljale prepreku da Radule Kojović već 2014. godine kupi novu luksuznu Škodu Superb, vrijednu 20 hiljada eura. Nakon toga, sudija Kojović je bio korisnik nekoliko gotovinskih kredita koje je podizao po tržišnim uslovima, sa kraćim periodima otplate, a godišnji prihodi od oko 50 hiljada eura pokazuju da njegova porodica ne bi imala problem da vraća i redovan stambeni kredit. Trenutno, porodica Kojović posjeduje i depozit u visini od 100 hiljada eura, stečen prodajom porodične kuće u Bijelom Polju, koja je takođe bila u vlasništvu porodice u momentu dobijanja državnog kredita.

 

Ko živi u stanu koji je kupila država?

Imajući u vidu da se kompletna porodica Kojović i dalje vodi na istoj adresi, postavlja se pitanje ko živi u četvorosobnom stanu na Starom aerodromu. Od godine kada prijavljuje vlasništvo nad tim stanom, sudija Kojović kao člana domaćinstva više ne prijavljuje sina Mirka.

U slučaju da u stanu živi neko od troje djece, država bi riješila stambeno pitanje njima, a ne sudiji Kojoviću. Sa druge strane, postoji opcija da se pomenuti stan izdaje, na osnovu čega porodica Kojović stiče dodatne prihode, što nije prijavljeno Agenciji za sprječavanje korupcije Crne Gore.

Kuća u Bijelom Polju i 100.000 eura

Sudija Radule Kojović je, u momentu dodjele stambenog kredita od strane države, u svom vlasništvu pored već jednog stana, imao i kuću u Bijelom Polju površine 150 m2. Sudeći po njegovim imovinskim kartonima, koje podnosi Agenciji za sprječavanje korupcije, površina kuće je u jednom momentu narasla na preko 300 m2. Kojović je kuću u rodnom mjestu prodao 2016. godine, za 100 hiljada eura, koje od tada stoje na njegovom računu kao depozit.

Objavite svu dokumentaciju u vezi sa kupovinom stanova

NVO MANS od nadležnih i dalje zahtijeva da objave svu relevantnu dokumentaciju o dodjeli kredita za rješavanje stambenih potreba funkcionera po izuzetno povoljnim uslovima, koji se godinama daju iza zatvorenih vrata, a sve na osnovu Uredbe o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera.

Ipak, nakon što je Vlada Crne Gore u avgustu ove godine objavila spisak funkcionera kojima je od 2016. pomogla pri kupovini stana, u javnosti se povela polemika zbog činjenice da su stambene kredite po ekstremno povoljnim uslovima dobijali oni koji već u svom vlasništvu imaju stan, ili su ga prethodno prepisali na nekog od članova porodice, ali i ozbiljna primanja kojima su vrlo lako mogli da servisiraju kredite po tržišnim uslovima, kao i svi građani.

MANS

Komentari su isključeni.