Većina krivičnih prijava koje je MANS podnio Vrhovnom državnom tužilaštvu povodom sumnji u zloupotrebe tokom održavanja parlamentarinih izbora 2012. godine odbačena je, a da do danas nijesmo bili u mogućnosti da dobijemo valjano obrazloženje takvih odluka tužilaštva, kazao je direktor Istraživačkog centra MANS-a Dejan Milovac. Kada su u pitanju izbori 2012, 2013. i 2014. godine, MANS je podnio 60 krivičnih prijava protiv državnih funkcionera i funkcionera vladajuće partije zbog zloupotreba, ali uprkos konkretnim dokazima nijedna nije rezultirala optužnim predlogom.
Milovac je naglasio da je MANS zbog zloupotrebe javnih fondova u kampanji za izbore 2012. godine krivične prijave podnio protiv Igora Lukšića, Milorada Katnića, Zarije Franovića, predsjednika više crnogorskih opština, uključujući i Miomira Mugošu, Miloja Pupovića, Miodraga Kankaraša, Maju Ćatović, Isaila Šljivančanina, Nusreta Kalača, Mijuška Bajagića, Aleksandra Žurića, Branislava Đuranovića i Dejana Mandića. Kako je rekao Milovac, prijave su podnijete i protiv Vukice Jelić i Svetlane Vuković, a zbog neažurnog biračkog spiska i protiv Ivana Brajovića. Abida Crnovršanina, Vujice Lazovića i Radula Novovića.
Vrhovno državno tužilaštvo odbacilo je sve ove krivične prijave, navodeći da „nije utvrđeno postojanje krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti”, uprkos činjenici da je MANS uz krivične prijave dostavio obimnu dokumentaciju koja je potvrđivala suprotno – naglasio je Milovac za „Dan”.
Što se tiče predsjedničkih izbora 2013. godine, Milovac je objasnio da je nakon što je predizbornu kampanju obilježila čuvena afera „Snimak”, Mreža za afirmaciju nevladnog sektora, koristeći materijal koji je dospio u javnost i svoja istraživanja o zloupotrebi državnog novca u izborne svrhe, podnijela prijave protiv nekoliko funkcionera DPS-a.
To su Milo Đukanović, Branimir Gvozdenović, Tarzan Milošević, Zoran Vukčević, Zoran Jelić, Daliborka Pejović, Zoran Bošnjak, Ivan Novosel, Zoran Srzentić, Vladan Vučelić, Jovan Martinović, Dejan Medojević, Budimir Dabetić, Ljoro Nrekić, Husnija Šabović, Radivoje Nikčević, Boro Lazović, Milorad Zarubica, Abaz Kujović i Miodrag Đurović.
Milovac napominje da je posebna krivična prijava podnijeta protiv Suada Numanovića i više DPS aktivista u okviru čuvene afere sa raspodjelom socijalne pomoći u opštini Pljevlja.
Ova krivična prijava je ujedno i jedina koja je rezultirala optužnim predlogom, međutim ne za političku korupciju, već za klasičnu zloupotrebu službenog položaja, što je bio još jedan dokaz da tužilaštvo nema namjeru da se bavi nalogodavcima političke korupcije, već samo pukim izvršiteljima. Sve ostale krivične prijave koje su podnijete na osnovu afere „Snimak” odbačene su – naveo je Milovac.
Kada su u pitanju lokalni izbori prošle godine, uoči i nakon lokalnih izbora u maju 2014. godine, kada je MANS konačno i dokazao brojne izborne zloupotrebe koje su se dešavale na izborni dan, podnijeli su krivične prijave dominatno zbog zloupotrebe državnih resursa u izborne svrhe.
Prijave su podnijete protiv Aleksandra Bogdanovića i Zorana Jovićevića iz Prestonice Cetinje, Gzima Hajdinage i Nazifa Cungu iz Ulcinja, Vojina Vujovića, direktora Sportskog centra Berane, Vukice Jelić i Arijane Nikolić Vučinić iz Zavoda za zapošljavanje. Podnijete su i nove krivične prijave protiv Mila Đukanovića, Igora Lukšića, Radoja Žugića, Tarzana Miloševića i Branka Čavora, Dejana Medojevića iz Mojkovca, Vladimira Kavarića, Žarka Pavićevića i Sloba Pajovića iz DPS-a Bar, Kemala Đečevića iz Fonda rada, Nade Mugoše iz Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice, Miomira Mugoše i Vladana Vučelića iz uprave Glavnog grada, Branislava Đuranovića, predsjednika opštine Danilovgrad. Nažalost, većina ovih krivičnih prijava je odbačena bez ozbiljnije istrage – kazao je Milovac.
Po njegovom sudu, važno je napomenuti da je sličan pristup imala i Državna izborna komisija, koja je za svega nekoliko dana bez razmatranja odbacila preko 800 prigovora MANS-a na regularnost majskih lokalnih izbora u Podgorici. Kako smatra, dovoljno svjedoči o tome koliko je država spremna da se bori protiv političke korupcije.
Ipak, MANS je zadovoljan što se pitanje političke korupcije u Crnoj Gori nalazi na EU agendi u pregovorima za članstvo i što Evropska komisija nastavlja da insistira na adekvatnom razmatranju sumnji u izborne zloupotrebe iz maja 2014. godine, ali i konačan pravni epilog afere „Snimak” koja je u punom svijetlu pokazala razmjere političke korupcije u Crnoj Gori – zaključio je Milovac.
M.V.
Daleko smo od fer izbora
Dejan Milovac smatra da se konkretniji pomaci na putu ka EU ne mogu očekivati bez vraćanja povjerenja građana u izborni proces koje je značajno poljuljano, i to ne samo kršenjem zakona i propisa od političkih partija.
Već dobrim dijelom i zbog činjenice da je tužilaštvo do sada imalo i više nego pasivnu ulogu u procesuiranju nosioca političke korupcije na najvišim nivoima vlasti u Crnoj Gori. Kada u zatvoru budemo imali nalogodavne kupovine ličnih karata, ucjena socijalnom pomoći i zapošljavanjem, a ne tek samo izvršioce, možemo govoriti o situaciji kada će građani početi da vjeruju da su Crnoj Gori mogući fer i pošteni izbori – kazao je Milovac.