Povodom obilježavanja Svjetskog dana slobode medija pokrenuta je Nova globalna inicijativa za pristup informacijama koja će testirati koliko je lako dobiti informacije o anti-korupcijskim reformama koje sprovodi 27 vlada zemalja koje su uključene u ovaj projekat1 a u okviru koje će se vršiti i procjena Crne Gore.
Inicijativa pod nazivom “Recite nam što ste učinili”, koju su pokrenule organizacije Access Info Europe i Transparency International (TI) je pokušaj da se utvrdi da li su refrome 27 vlada u skladu sa Konvencijom Ujedinjenih Nacija protiv korupcije (UNCAC) i drugim antikorupcijskim konvencijama. Ova globalna inicijativa počinje odmah, istovremenim podnošenjem zahtjeva za informacijama u 27 zemalja i to od strane organizacija članica Transparency International-a kao i članova dvije koalicije, Freedom of Information Advocates Network i UNCAC Coalition.
Cilj ove globalne inicijative je da se utvrdi koliko su vlade transparentne kada je riječ o njihovim antikorupcijskim naporima koji se sprovode po osnovu ranije potpisanih antikorupcijskih ugovora. Rezultati inicijative će biti predstavljeni 2011. godine na četvrtoj UNCAC Konferenciji država članica koja će se održati u Maroku.
“Slobodan pristup informacijama je ključni anti korupcijskih mehanizam a broj slučajeva u kojima je moć zloupotrijebljena zarad privatnog interesa a koje su razotkrili preduzimlljivi novinari, pokazuje da je pristup javnim informacijama od vitalnog značaja”, rekao je Gillian Dell, koordinator za inicijativu u Transparency International.
Uspostavljen 1993 od strane UN-a, Svjetski dan slobode medija 2010. godine je posvećen pravu svih građana na pristup informacijama u posjedu organa vlasti. Iako je došlo do naprertka u zakonodavstvu koje reguliše slobodu pristupa informacijama, UN primjećuje da su pojedinačni zakoni vrlo često komplikovani za korišćenje, nerijetko diskriminišu manjine i ne primjenjuju se adekvatno.
“Pravo da se zna ono što vlade znaju je bitno za novinare i predstavnike civilnog društva kako bi identifikovali korupciju i učinili državne službenike odgovornijim”, kazala je Helen Darbishire, izvršna direktorica orgaizacije Access Info Europe.
Prevod pripremio2:
Vuk Maraš
Direktor Monitoring programa
(*) – Argentina, Jermenija, Bangladeš, Bosna i Hercegovina, Kanada, Čile, Dominikanska Republika, Egipat, Francuska, Mađarska, Gana, Gruzija, Njemačka, Gvatemala, Izrael, Italija, Liberija, Crna Gora, Holandija, Nikaragva, Nigerija, Pakistan, Peru, Španija, Trinidad i Tobago, Velika Britanija i Venecuela.
(**) – Bilješke za urednike: Konvencija Ujedinjenih nacija protiv korupcije (UNCAC) je najsveobuhvatniji globalni pravni okvir za suzbijanje korupcije. To je obvezujući ugovor o standardima i uslovima za sprječavanje, otkrivanje, istragu i sankcionisanje korupcije ratifikovan od strane 143 zemlje članice. Preko 80 zemalja širom svijeta imaju Zakon o slobodnom pristupu informacijama kao i propise preporučene UNCAC-om, pa se ipak efektivna primjena razlikuje od zemlje do zemlje. Spisak svih zemalja i organizacija je dostupan na web stranici www.uncaccoalition.org. Media kontakt za ovu globalnu inicijativu su: Victoria Anderica, victoria@access-info.org, Tel: + 34 606 59 29 76, Gillian Dell, gdell@transparency.org, ili Andrea Figari, afigari@transparency.org Tel. +49-30-343820655