1. Predmet javno-privatnog partnerstva je potrebno redefinisati, jer je preširoko postavljen i u praksi će omogućiti realizaciju projekata u nizu novih oblasti, gdje postoje rizici od njihove neefiktivnosti iii prelivanja profita privatnih investitora na javne finansije države i krajnje korisnike usluga.
član 6 se odnosi na “Predmet javno-privatnog partnerstva” i njim se predviđa veliki broj oblasti u kojima se projekti mogu realizovati. Međutim, primjeni takvih projekata treba pristupiti veoma oprezno, naročito imajući u vidu osjetljivost javnih finansija i nedostatak iskustva njihove primjene u nizu novih predloženih oblasti.
Takode, predlagač zakona bi moraće sa dužnom paznjom da razmotri brojna negativna iskustva u primjeni projekata javno-privatnog partnerstva u regionu, kao i zemljama Zapadne Evrope, posebno Velike Britanije, koja je “kolijevka” modela javno-privatnog partnerstva, a gdje se dobar dio rizika i enormnog profita privatnih investitora “prelio” na budžet i poreske obveznike. Upravo su iskustva iz Zapadne Evrope pokazala da javno privatna partnerstva ne treba koristiti u određenim sektorima zbog otežanog nadzora poslovanja i prijetnje opadanja kvaliteta usluga zbog smanjenja troškova, kakvi su bolnice, škole, zatvori, javno snabdijevanje vodom, željezničke mreže.
Stoga je potrebno uzeti u obzir sve potencijalne rizike i redefinisati predmet javno-privatnog partnerstva kako bi se predvidjele samo one oblasti za koje se procijeni da bi projekti javno-privatnog parnertsva mogli biti efektivni i bez velikog rizika po javne finansije države i krajnje korisnike usluga.
Kompletan dokument prezmite OVDJE (PDF)