MANS je Vrhovnom državnom tužiocu danas podnio krivične prijave protiv bivšeg ministra ekonomije Branka Vujovića i koordinatora projekta izgradnje brana na Morači, Nikole Jablana, zbog sumnje da su u postupku pripreme ovog projekta grubo zloupotrijebili službeni položaj na štetu javnog interesa.
U krivičnoj prijavi Branko Vujović se tereti da je prekršio Zakon o koncesijama prilikom izrade koncesionog akta, prikrivao bitne informacije u vezi sa projektom izgradnje kaskadnog sistema hidroelektrana na Morači, kao i da je manipulisao podacima o ekonomskim koristima koje će država Crna Gora imati od tog posla.
Naime, tokom javne rasprave o Nacrtu koncesionog akta, u oktobru prošle godine, javnosti je predstavljena ekonomska analiza koju je navodno izradio Univerzitet Mediteran, a koja pokazuje pozitivni ekonomski efekti od izgradnje hidroelektrana. MANS-u je iz Univerziteta Mediteran potvrđeno da ta institucija nikada nije izradila takvu analizu, tako da postoji osnovana sumnja da je ona urađena unutar same Vlade kako bi se pospješila neodrživa argumentacija o navodnim koristima od ovog projekta.
Time je javnost svjesno dovedena u zabludu, jer su joj predstavljeni nerealni pozitivni efekti koje će građani, odnosno država Crna Gora ostvariti od realizacije projekta za izgradnju hidroelektrana na rijeci Morači.
Takođe, Ministarstvo ekonomije je od kraja 2009. do početka 2011. godine odbijalo da objavi tehničko-ekonomsku analizu koju je uradio švedski Poyry, za koju su tvrdili da predstavlja cost-benefit analizu. Kada je u februaru ove godine objavljena pomenuta analiza, ispostavilo se da nije uključila cjelovite troškove za zaštitu životne sredine i troškove mogućeg seizmičkog potresa, zbog čega se ne može govoriti o relevantnoj cost-benefit analizi i nije moguće utvrditi društveni interes.
svim ovim osnovama krivična prijava je podnijeta i protiv koordinatora projekta Nikole Jablana, dok je protiv Vujovića ona proširena i zbog grubog kršenja Zakona o koncesijama u samoj proceduri utvrđivanja Koncesionog akta za izgradnju hidroelektrana na Morači.
Najveća kršenja zakona odnose se na činjenicu da se u utvrđivanju koncesionog područja, Ministarstvo poziva na Detaljni prostorni plan za HE na Morači, koji još nije usvojen i kao takav nema pravnu snagu, te na ostavljanje mogućnosti budućem koncesionaru da predloži svoje tehničko rješenje za izgradnju hidroelektrana.
Takođe, činjenica da je Vlada u međuvremenu izmijenila tendersku dokumentaciju za dodjelu koncesija za brane na Morači i najava da će Skupštini biti predloženo da koncesije direktno dodijeli Elektroprivredi Crne Gore izaziva novu zabrinutost, jer bi to značilo da bi građani svojim novcem finansirali projekat.
Sve ovo je uticalo da čitav postupak bude netransparentan i, uz manipulaciju podacima o ekonomskih koristima, postoji opravdana bojazan da bi projekat bio štetan po ukupne društvene interese, zbog čega pozivamo državnog tužioca da najhitnije procesuira ove prijave.
MANS