Predsjednik Vlade Željko Šturanović je dopisom od 11. februara 2008. godine zatražio da se Predlog prostornog plana Crne Gore do 2020. godine povuče sa vanredne februarske sjednice. Javnost je, zatim, preko medija upoznata da je to učinjeno zbog veoma negativnih i zabrinjavajućih komentara Evropske komisije kojima se ukazuje na posljedice koje može imati usvajanje tog dokumenta po proces evropskih integracija.
MANS je danas saznao da su se, na poslednjem sastanku kolegijuma predsjednika Skupštine koji odlučuje o dnevnom redu, Ranko Krivokapić i Miodrag Vuković založili da se o Prostornom planu raspravlja na zatvorenoj sjednici, u toku predsjedničke kampanje.
Međutim, pošto je Predlog Prostornog plana povučen, MANS je danas od Skupštine i Vlade zatražio informaciju da li je taj dokument ponovo i zvanično vraćen u Skupštinsku proceduru, tim prije što poslanici još uvijek nisu dobili komentare Evropske Komisije i 19 sektorskih studija na preko 1600 stranica na osnovu kojih je Prostorni Plan izrađen, pa ne mogu donijeti stručnu odluku, zasnovanu na činjenicama.
U svojim komentarima Evropska komisija podvlači da Prostorni plan mora povesti više računa o održivom razvoju i zaštiti životne sredine. Na to već mjesecima ukazuje i MANS i brojne druge nevladine organizacije, tvrdeći da korist od potapanja sjevera i betoniranja i devastacije obale mogu imati samo pojedinci.
U slučaju da zalaganje za pristup EU i baštinjenje njenih vrijednosti nije samo deklarativno i na papiru, skupštinska većina bi morala zatražiti da Vlada postupi po primjedbama Evropske Unije, prije nego što Prostorni plan vrati u skupštinsku proceduru.
Bilo bi besmisleno tvrditi da je Prostorni plan na kome se radi već 7 godina, za samo 15 dana izmijenjen do te mjere da je usklađen sa komentarima Evropske komisije koji su suštinske, a ne tehničke prirode.
Smatramo da je predsjednik Krivokapić dužan da građanima dokaže da njegova priča nije puka demagogija i podsjećamo ga da je uvijek tvrdio kako se njegova partija zalaže za evropske vrijednosti. Zasto ga sada pitamo da li to što ministar Gvozdenović fingira petnaestodnevnu izmjenu Prostornog Plana predstavlja evropsku vrijednost.
Očekujemo da Krivokapić ne dozvoli raspravu i usvajanje Prostornog Plana prije nego što taj dokument zaista bude uklađen sa preporukama Evropske Unije, i to na tajnoj sjednici i daleko od očiju javnosti.
O najvažnijem razvojnom dokumentu se mora postići široka saglasnost, što je moguće tek nakon završetka političkih prepucavanja između predsjedničkih kandidata, pa bi rasprava o Prostornom planu u sred predsjedničke kampanje potvrdila sumnje da odluke o razvoju države ne donose ni poslanici, ni vlada, već energetski i građevinski lobiji.
Pozivamo gospodina Krivokapića da, kao prvi čovjek Parlamenta, pokaže da ima hrabrosti i volje da se odupre pritiscima moćnih pojedinaca i da obezbijedi da se o Prostornom planu raspravlja tek kada bude usklađen sa standardima Evropske Unije, uz punu informisanost svih poslanika, na otvorenoj sjednici i to nakon predsjedničke kampanje.
Vuk Maraš, koordinator parlamentarnog programa