MANS će danas dostaviti Vrhovnom državnom tužiocu članke iz medija o poslovanju Željezare Nikšić u kojima se, na zvaničnom, crnogorskom jeziku, ukazuje na moguće postojanje krivičnih djela koja se gone po službenoj dužnosti.
MANS je u srijedu, 21. aprila dostavio tužilaštvu više hiljada stranica dokaznog materijala koji se odnosi na poslovanje Željezare Nikšić i mreže povezanih off shore kompanija. Vrhovni državni tužilac nam je vratio kompletan dokazni materijal, sa obrazloženjem da je dio dostavljene dokumentacije na engleskom, a ne na zvaničnom, crnogorskom jeziku.
Cijenimo da je takvo obrazloženje tužilaštva krajnje cinično i da obesmišljava više puta iskazanu retoričku spremnost da uspostavi međunarodnu saradnju u otkrivanju krivičnih djela korupcije i organizovanog kriminala. To otvara pitanje spremnosti i sposobnosti tužilačke organizacije da istraži bilo koje slučajeve koji uključuju prekogranične kriminalne aktivnosti, kako u državama engleskog govornog područja, tako i u susjednoj Albaniji, Italiji, Rusiji, Latinskoj americi ili bilo kojoj drugoj zemlji čiji zvanični jezik nije crnogorski. Štaviše postavlja se pitanje kako je državno tužilaštvo i do sada radilo na otkrivanju krivičnih djela organizovanih kriminalnih grupa koje posluju u drugim državama i kako je uopšte komuniciralo da tužilačkim organizacijama drugih država, a kamoli sarađivalo u krivičnom gonjenju.
Možda je nepoznavanje stranih jezika i razlog što crnogorski tužioci nisu uspjeli da raskrinkaju organizovane kriminalne grupe koje švercuju narkotike iz Latinske amerike, ili da konačno procesuiraju slučaj Zavale i druge slučne predmete. Međutim, nepoznavanje stranih jezika ipak nije spriječilo ni bivšeg, a ni sadašnjeg Vrhovnog državnog tužioca da više vremena provodi po putovanjima i konferencijama po inostranstvu, nego da radi svoj posao.
Zbog toga vjerujemo da je vraćanje dokaznog materijala u slučaju Željezare samo krajnje očigledan pokušaj tužilaštva da izbjegne da radi svoj posao.
Ipak, MANS prihvata čak i takvo, krajnje besmisleno obrazloženje, i izvinjavamo se tužilaštvu što smo se potrudili da prikupimo podatke i odradimo dio posla koji bi trebala da radi ta institucija.
Pošto je tužilaštvo po zakonu obavezno da reaguje na javno ukazivanje na moguća krivična djela koja se gone po službenoj dužnosti i pokrene istragu, danas ćemo Ranki Čarapić dostaviti članke iz crnogorskih medija koji se odnose na Željezaru i u kojima se, na crnogorskom jeziku, ukazuje na moguće postojanje krivičnih djela koja se gone po službenoj dužnosti.
Dosadašnja praksa je pokazala da tužilačka organizacija krajnje selektivno postupa i u nekim slučajevima poziva pojedince koji javno govore o korupciji i kriminalu na informativne razgovore, a u drugim ignoriše takve navode. Zbog toga MANS već odavno intenzivno radi na obavještavanju tužilaštva o eventualnim krivičnim djelima na koja javnost ukazuje i tužilac je u nekoliko slučajeva postupio po takvim prijavama i po službenoj dužnosti otpočeo istragu.
Nadamo se da će tužilaštvo postupiti i po ovoj prijavi, i sada samo prikupiti dokaze o poslovanju off shore kompanija u Holandiji, Holandskim antilima, Kajmanskim ostrvima i Velikoj Britaniji, u saradnji sa tužilačkim i policijskim organizacijama iz drugih država.
Ukoliko se Vrhovni državni tužilac ipak predomisli i odluči da skrati vrijeme potrebno za prikupljanje dokaza, a time i sačuva novac poreskih obveznika, kompletan dokazni materijal koji smo mi uspjeli da prikupimo može naći na sajtu MANS-a OVDJE.
Vanja Ćalović
Izvršni direktor