Podgorica – Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) uskoro će podnijeti krivične prijave protiv četvoro službenika Glavnog grada i Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine, zbog “nesavjesnog” rada.
MANS optužuje opštinske službenike Vlatka Vučinića i Nadu Mugošu, te inspektore za građevinarstvo Borku Novković i Natašu Gačević, da su dozvolili brojnim investitorima da izgrade stambene zgrade, u podgoričkim naseljima Zagorič i Zabjelo, mimo tada važeće planske dokumentacije.
Zamjenik izvršnog direktora MANS-a Dejan Milovac tvrdi da iznos za koji je oštećen budžet “lako može preći i milion eura”. “Pretpostavljam da ćemo do kraja mjeseca imati kompletnu dokumentaciju koja se odnosi na postupanje nadležnih inspekcija u slučajevima nelegalne gradnje u okviru oba plana, a koja će činiti prateću dokumentaciju krivičnih prijava koje ćemo dostaviti nadležnom državnom tužilaštvu na postupanje”, kazao je Milovac “Vijestima”.
On tvrdi da ima prostora da se “odgovornost potraži” i na adresi ministra za uređenje prostora Branimira Gvozdenovića i gradonačelnika Podgorice Miomira Mugoše.
“MANS u krivičnim prijavama preporučuje tužilaštvu da, nakon saslušanja svih osumnjičenih, razmotri mogućnost proširenja istrage i na druga lica koja su na neki način odgovorna za izvršenje predmetnog krivičnog djela”, odgovorio je Milovac na pitanje “Vijesti” zašto MANS ne podnese krivičnu prijavu i protiv ministra, pod čijom nadležnosti je i građevinska inspekcija?
MANS je početkom 2007. godine obavijestio opštinsku i republičku građevinsku inspekciju da investitori grade zgrade za “kolektivno stanovanje”, a ne “individualno” kako je bilo predviđeno Detaljnim urbanističkim planom.
U jednoj od inicijativa, MANS upozorava da je DOO “Graal” ne samo samoinicijativno promijenio namjenu zemljišta, već i izgradio više spratova nego što je predviđeno.
“S obzirom da je prema DUP-u “Zagorič 1″ predviđen objekat spratnosti S+P+2+Pk (suteren, prizemlje, dva sprata i potkrovlje), i da je evidentno prekoračenje građevinske dozvole za dvije etaže, više je nego očigledno da se radi o kršenju Zakona o izgradnji objekata”, navodi MANS u inicijativi upućenoj Ministarstvu za ekonomski razvoj 7. februara 2007. godine.
Građevinska inpekcija Ministarstva odgovorila je da nije nadležna, jer je Opština Podgorica izdala dozvolu. MANS se obratio i opštinskoj građevinskoj inspekciji, ali odgovor nijesu dobili.
MANS navodi i primjer DOO “Čelebić”. “Dobili su dozvolu od Ministarstva za izgradnju objekta Su+p+2+pk. Građevinska inspekcija je konstatovala da je zgrada izgrađena u skladu sa planom, iako se vidi da ima više od dva sprata”, kazao je Milovac.
MANS je upozoravao i na druge slučajeve divlje gradnje u Zagoriču i na Zabjelu, ali nadležni u Glavnom gradu i Ministarstvu nijesu reagovali. Nakon toga, MANS se obratio i Upravnoj inspekciji, a potom i Upravnom sudu…
Skupština Glavnog grada bila je ažurnija kada je 25. februara ove godine, glasovima vladajuće koalicije DPS-SDP, konstatovala divlju gradnju, a potom je legalizovala izmjenama i dopunama DUP-a.
Nakon što je Milovac tada upoznao odbornike šta rade pojedini investitori, u sali je nastao tajac. Potom je predsjednik Skupštine Đorđe Suhih priznao da su da “objekti premašuju dozvoljene gabarite”, o čemu su “Vijesti” tada i pisale. Ni to, međutim, nije spriječilo vladajuću većinu da ozakoni divlju gradnju…
Milovac smatra da je tužilaštvo ćutalo svo vrijeme, zato što nema “elementarne političke volje” da se “korupcije u ovoj oblasti sasječe u samom korijenu”. On je ocijenio da se investitori ponašaju “onako kako im je dozvoljeno unutar okvira koji je kreirao korumpirani sistem”.
“Precizno smo identifikovali one koji krše zakon, ali Tužilaštvo nije našlo za shodno da na bilo koji način reaguje na ovakvu praksu u oblasti urbanizma koja je praktično zamijenila formalni sistem i zakonsku regulativu. Zbog toga će MANS sada i formalizovati svoje tvrdnje u formi krivične prijave i nastaviti da vrši pritisak na Tužilaštvo da konačno nešto preduzme po tom pitanju”, kazao je Milovac.
On smatra da inspekcije moraju da odgovore zašto su dozvolile investitorima da izgrade zgrade, što nije bilo predviđeno sa tada važećom planskom dokumentacijom.
“To je pitanje na koje će morati da odgovore nadležne inspekcije u istražnom procesu, ukoliko bude političke volje u Tužilaštvu da se ozbiljno pozabavi svima koji ne samo da nijesu sprovodili zakon, već su svojim ponašanjem direktno stimulisali investitore na nelegalnu gradnju”, pojasnio je Milovac.
On je ocijenio da je “nedostatak političke volje i gotovo sasvim sistemska korupcija” jedan od “ključnih uzroka trenutnog haotičnog stanja”. “Pretpostavljam da je pored samih investitora, čije su zgrade sačuvane od rušenja i legalizovane, još neko imao koristi od toga, imajući u vidu nivo i opseg kršenja zakona koji se desio u okviru ova dva plana”, kazao je Milovac. On smatra da, nakon podnošenja krivičnih prijava, Tužilaštvo treba da utvrdi ko se i koliko okoristio.
Izostale kazne, rušenja i krivične prijave
Milovac je objasnio da je budžet oštećen za gotovo pola miliona eura samo po osnovu nenaplaćenih kazni od investitora, ali da je stvarna šteta duplo veća.
“Prijavili smo ukupno 14 pojedinačnih objekata, što prema gruboj procjeni iznosi oko 420 hiljada eura samo od kazni za izvođače i investitore (po 15.000 eura u skladu sa Zakonom o izgradnji objekata. Slijede troškovi izrade novog plana kojim će se objekti ukopiti, naknade za devastaciju prostora, troškove adaptacije komunalne infrastrukture, što sve lako može preći i milion eura”, pojasnio je Milovac.
On je istakao da su inspekcije bile dužne da zapečate objekte, novčano kazne izvođače i investitore, sruše i podignu krivične prijave protiv njih, kao i protiv odgovornih u Elektrodistribuciji Podgorica i JP “Vodovod”, zbog priključenja na komunalnu infrastrukturu. On je objasnio da je Upravna inspekcija nadležna za ocjenu i provjeru zakonitosti u radu državnih organa, odnosno građevinske inspekcije.
Sl.RADULOVIĆ