Na Međunarodni dan borbe protiv korupcje (9. decembar), MANS organizuje tradicionalnu, sedamnaestu po redu, nacionalnu antikorupcijsku konferenciju, a ključne teme na kojima će biti fokus ove godine jeste politička korupcija, odnosno finansiranje političkih partija i oduzimanje imovine stečene krimnalnom djelatnošću i imovine bez dokaza o porijeklu (drugi dan konferencije).
Na svečanom otvaranju konferencije su govorili premjer Crne Gore, te ambasadori Evropske unije, Sjedinjenih američkih država, Velike Britanije, Francuske i Italije, te izvršna direktorica NVO MANS.
Govoreći na otvaranju Konferencije, premijer Crne Gore Milojko Spajić podsjetio je na rezultate koje je Vlada Crne Gore postigla od prošle konferencije. Za narednu godinu, premijer je najavio formiranje finansijske policije po ugledu na Italiju i konkrente aktivnosti na oporezivanju imovine za koju nije poznato porijeklo. Premijer je najavio i ozbiljnu reviziju nedavno usvojenog Zakona o sprečavanju korupcije i u dijelu koji se odnosni na zastaru, ali i druge odredbe na koje je prvenstveno ukazivao MANS.
Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori, Johann Sattler je naglasio da je napredak Crne Gore u prethodnoj godini bio pozitivan i dobar i da se nada skorom zatvaranju narednih pregovoračkih poglavlja. Sattler je naglasio da je Zakon o finansiranju političkih partija izuzetno važan za dalji napredak u EU integracijama. Takođe je naglasio potrebu uvođenja propisa kojima bi se omogućilo održavanje svih izbora u jednom danu. Kada je u pitanju reforma pravosuđa, Sattler je pohvalio konačan izbor predsjednice Vrhovnog suda.
Ambasadorka SAD u Podgorici, Judy Rising Rienke je pohvalila napore koje ulaže civilno društvo, posebno NVO MANS, u razotkrivanju korupcije i naglasila koliko je to važno da se crnogorsko društvo izbori sa korupcijom. Ambasadorka Reinke je ukazala da je korupcija globalni problem, te da je ona ozbiljno shvaćena i u USA, gdje se smatra opasnošću po nacionalnu bezbjednost. Iskazala je zabrinutost oko sporosti pravde, govoreci o potrebama brze reforme u pravosudnom sektoru i ponovo istakla kontinuiranu podršku na koju može da računa od strane Reinke je kazala da će US administracija nastaviti sa politikom uvođenja sankcija prema korumpiranim pojedincima i nastojanju da zaštiti javni interes.
Ambasadorka Velike Britanije u Crnoj Gori, Dawn McKen je ukazala da su konferencije poput ovih prilika da se oda priznanje onima koji imaju dovoljno hrabrosti da se bore protiv korupcije. Takođe je istakla da Crna Gora ne može biti mjesto iz kojeg mladi ne odlaze ili zemlja koja privlači investicije ukoliko nema borbe protiv korupcije.
Govoreći na #XVIIACC2024 Ambasadorka Francuske u Crnoj Gori, An Mari Maske, je ukazala da je borba protiv korupcije je važan izazov i pohvalila ulogu civilnog sektora i NVO MANS u tom procesu. Maske je podsjetila na saradnju i pomoć koju Francuska pruža Crnoj Gori na putu EU integracija. Ambasadorka je posebno ukazala na štetu koju koprupcija pričinjava životnoj sredini.
Govoreći o podršci Italije Crnoj Gori, Ambasadorka Andrina Marsela kazala je da finansijska policija Italije, Gvardija di Financa, priprema dokument koji će biti od koristi Crnoj Gori vezano za uspostavljanje finansijske policije i savjeta po tom pitanju. “Naravno, Rim nije izgrađen za jedan dan, neće ni finansijska policija. Ali vjerujem da ćete uspjeti”, rekla je Marsela. Ona je kazala da je iskustvo Italije u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije veoma dragocjeno.
Izvršna direktorka MANS-a Vanja Ćalović Marković kazala je da se cijelog života trudi da razumije šta ne valja sa sistemom u Crnoj Gori, gdje nestaje novac i ko je odgovoran za korupciju. Ona je kazala da su govorili o zarobljavanju države onda kada o tome skoro niko nije.
“Mislili smo da je vrijedno da žrtvujemo i svoj život. Mislili smo da smo dočekali bolju Crnu Goru, imajući političke promjene u vidu. Ali ispostavilo se da taj preduslov nije dovoljan”, navela je Ćalović Marković.
Ona je rekla da moramo imati odnos koji podrazumijeva da su korumpirani pojedinci i kriminalci otpadnici od društva a ne ugledni biznismeni i ljudi koji se pitaju. Ona je istakla da se mora prestati sa pričama “snašao se”.
“Nikada neću prihvatiti da je u mentalitetu Crnogoraca korupcija. Nije tačno. Svi znamo koliko smo se ponosili našim djedovima koji su bili pošteni onda kada je bilo neuporedivo teže. Moramo da pošaljemo poruku da ova država neće tolerisati korupciju i nezakonito bogaćenja, bez obzira kome da pripadate”, rekla je Ćalović Marković.
Ona je naglasila da evo četiri godine nakon promjene vlasti nema ni pomena o kriminalizaciji nezakonitog bogaćenja.
“Ja shvatam da je ovoj vladi, koja ima u posljednje vrijeme nezabilježeno veliku podršku, prioritet bila ekonomija i stvaranje preduslova za bolji život. Ali mora se imati u vidu borba protiv korupcije, jer nije nam valjda cilj da svi odu. Moramo da vratimo ljudima vjeru u pravdu. S ovakvom policijom i pravosuđem, mislim da to nije moguće. Pogledajte na šta liče sada postupci koje je glavni specijalni tužilac pokrenuo rizikujući svoj život, pa to je farsa”, upozorila je Ćalović Marković.
Ona je kazala da je cilj valjda da stvaramo uslove da naši mladi ostanu ovdje a ne da gledaju ulazak u EU kao priliku da odu odavde i rade poslove u Belgiji, Holandiji ili Francuskoj.
Kako je naglasila, zakon o finansiranju političkih subjekata je suštinski važan.
MANS, kako je podvukla, ima mnoga rješenja i spremna je da ih ponudi.
“Nadam se da će ova i svaka vlada u fokus staviti borbu protiv korupcije jer se samo tako može vratiti vjera u pravdu”, kazala je Ćalović Marković.
Nakon zvaničnog otvaranja uslijedila su dva radna panela gdje su učesnici konferencije imali prilike da su upoznaju sa iskustvima drugih zemalja kada je u pitanju finansiranje političkih partija i izbornih kampanja, ali da čuju stavove domaćih političkih partija i nevladinih organizacija o tome kako napreduje reforma izbornog zakonodavstva u Crnoj Gori.
Galerija slika prvog dana XVII Nacionalne antikorupcijske konferencije