Oštećeni za 34 miliona, prijavljena i dva ministra Nepreduzimanjem potrebnih radnji, nevršenjem službene dužnosti i zloupotrebom službenih ovlašćenja od strane prijavljenih, licima sa invaliditetom kršena su prava na rad koja su im garantovana Ustavom pa su oštećena za ukupan iznos od 34.537.463 eura – upozorili su u MANS-u Mreža za afirmaciju nevladinog sektora MANS podnijela je Vrhovnom državnom tužilaštvu, na čijem je čelu Ivica Stanković, krivičnu prijavi protiv načelnice Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom Slavice Radusinović, direktorice Zavoda za zapošljavanje (ZZZ) Vukice Jelić, bivšeg čelnika ZZZ Zorana Jelića, kao i protiv bivših ministara rada i socijalnog staranja Suada Numanovića i Predraga Boškovića. Oni se terete da su kao odgovorna lica zloupotrijebili službeni položaj i nesavjesno vršili dužnost na način što su nepreduzimanjem neophodnih radnji i aktivnosti onemogućili da se sredstva namijenjena profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom utroše za zapošljavanje lica sa invaliditetom, čime su u višegodišnjem periodu kršena prava na rad ovih lica i ona su oštećena za iznos od 34.537.463 eura.
U MANS-u ističu da iako je Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom donijet 2008. godine, u narednih šest godina Ministarstvo rada i socijalnog staranja nije donijelo odgovarajuće podzakonske propise za njegovu primjenu. ZZZ je na osnovu donijetog pravilnika u novembru 2014. godine objavio javni poziv za podnošenje projekata profesionalne rehabilitacije, aktivne politike zapošljavanja i zapošljavanja lica sa invaliditetom, za koji je opredijeljeno milion eura, iako su Zakonom o budžetu Crne Gore za 2014. godinu za Fond za profesionalnu rehabilitaciju opredijeljena sredstva od dva miliona.
Prema kriterijuma javnog poziva, pojedinačni projekti mogli su biti finansirani u iznosu od 10 do 70 hiljada eura, sa periodom trajanja najduže 10 mjeseci. Očekivalo se da najmanje 400 lica sa invaliditetom bude uključeno u projekte zapošljavanja. Na javni poziv prijavilo se ukupno 58 ponuđača, lokalne samouprave, javne ustanove, nadbiskupija, privredni subjekti i nevladine organizacije, sa projektima ukupne vrijednosti 2.613.231 euro. Krajem februara 2015. godine Upravni odbor ZZZ donio je odluku o dodjeli bespovratnih sredstva za finansiranje ukupno 19 projekata u iznosu od 998.789,06 eura.
Državna revizorska institucija (DRI) je krajem oktobra 2015. godine objavila izvještaj o potrošnji novca Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom, kojim je konstatovano da su osobe sa invaliditetom oštećene za 34,5 miliona.
Iz MANS-a podsjećaju da Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom propisuje da je poslodavac koji nije zaposlio lice sa invaliditetom dužan da za svako lice koje nije zaposlio, prilikom mjesečne isplate zarada i naknada zarada zaposlenih, uplati poseban doprinos za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom. Stopa posebnog doprinosa iznosi 20 odsto od prosječne mjesečne zarade u Crnoj Gori ostvarene u godini koja prethodi plaćanju doprinosa.
U postupku revizije DRI je izvršila pregled dokumentacije koja se odnosi na realizaciju mjera iz Strategije za integraciju osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori za period od 2008. do 2016. godine. DRI je pregledala i analizirala dokumentaciju koja obuhvata aktivnosti Fonda za profesionalnu rehabilitaciju od 2012. do 2014. godine. U postupku revizije utvrđeno je da ZZZ ne raspolaže informacijom kolika je stopa nezaposlenosti osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori, te da ne izračunava stopu nezaposlenosti tih lica – piše u prijavi MANS-a.
Prema podacima koje je ZZZ dostavio DRI utvrđeno je da je nezaposlenih osoba sa invaliditetom na kraju 2012. godine bilo 1.997, na kraju 2013. godine 1.944 i na kraju 2014. godine 1.816, što predstavlja između pet i šest odsto ukupnog broja nezaposlenih lica koja se nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje. Od ukupnog broja osoba sa invaliditetom sa evidencije Zavoda, oko 70 odsto su invalidi rada, a oko 30 odsto kategorisana omladina.
DRI je utvrdila da Ministarstvo rada i socijalnog staranja nije obezbijedilo multisektorsku saradnju u procesu obrazovanja, profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja lica sa invaliditetom. Zatim nije sprovelo mjeru utvrđivanja poreskih, carinskih i drugih olakšica kao i smanjenje doprinosa za socijalno osiguranje, u cilju podsticanja poslodavaca da zapošljavaju osobe sa invaliditetom, i nije sprovodilo kontinuirane programe edukacije za stručnjake i osoblje koji rade na uslugama profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba sa invaliditetom. Takođe, Ministarstvo rada i socijalnog staranja nije razvilo socijalnu ekonomiju, nije sprovodilo kontrolu primjene propisanih standarda pristupačnosti radnog mjesta na kojem su zapošljena lica sa invaliditetom, nije stvorilo uslove za zapošljavanje osoba sa invaliditetom u organima državne uprave i nije obezbijedilo sufinansiranje posebnih organizacija za zapošljavanje lica sa invaliditetom – konstatuje se u prijavi.
MANS ističe da je Fond sredstva trebao da koristi za realizaciju mjera i aktivnosti profesionalne rehabilitacije za nezaposlena i zaposlena lica sa invaliditetom, sufinansiranje posebnih organizacija za zapošljavanje, realizaciju programa aktivne politike zapošljavanja u kojima učestvuju lica sa invaliditetom, isplatu subvencija, finansiranje grant šema i isplatu novčanih pomoći.
DRI ukazuje da su prihodi po osnovu doprinosa za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom u periodu od 2009. do 2014. godine iznosili 36.509.776 eura. Prema godišnjim izvještajima o realizaciji mjera i aktivnosti profesionalne rehabilitacije, zapošljavanja lica sa invaliditetom i korišćenju sredstava Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom, koji Zavod za zapošljavanje dostavlja Ministarstvu rada i socijalnog staranja, u periodu od osnivanja Fonda 2009. zaključno sa 2014. godinom ukupno je utrošeno 1.972.313 eura, dok je ostatak sredstava trošen za druge svrhe – navodi se u prijavi.M.S.
Kontinuirano kršili zakon
Iz MANS-a upozoravaju da na osnovu dostupne dokumentacije proizilazi osnovana sumnja da su prijavljeni kontinuirano kršili Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom i zloupotrebljavali službeni položaj i nesavjesno vršili dužnost, jer nijesu preduzeli potrebne radnje i aktivnosti da se sredstva od posebnog doprinosa namijenjena profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom koji se ubira od 2009. godine iskoristi za svrhu kojoj je namijenjen.
Nepreduzimanjem potrebnih radnji, nevršenjem službene dužnosti i zloupotrebom službenih ovlašćenja od strane prijavljenih, licima sa invaliditetom su kršena prava na rad koja su im garantovana Ustavom Crne Gore i oštećena su za ukupan iznos od 34.537.463 eura, koliko je od 2009. godine trebalo da bude isplaćeno po osnovu profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja lica sa invaliditetom. Na isti način prijavljeni su omogućili drugima pribavljanje koristi u istom iznosu koji je trebao biti isplaćen u korist oštećenih – navodi se u prijavi koju je potpisao direktor Istraživačkog centra MANS-a Dejan Milovac.
Izvor: DN Dan