MANS je danas pozvao Ministra unutrašnjih poslova i javne uprave, Jusufa Kalamperovića, da po službenoj dužnosti, a u skladu sa Zakonom o crnogorskom državljanstvu, pokrene postupak oduzimanja državljanstva bivšem tajlandskom premijeru, Taksinu Šinavatri.
Zakon o crnogorskom državljanstvu u članu 24 definiše obavezu Ministarstva da po službenoj dužnosti pokrene postupak oduzimanja državljanstva ukoliko utvrdi da je ono izdato na osnovu lažne izjave ili namjernog prikrivanja bitnih činjenica i okolnosti.
Bivši tajlandski premijer je pravosnažno osuđen na zatvorsku kaznu od dvije godine zbog korupcije, u toku su tri sudska postupka protiv njega i deset istraga protiv njega i njegove porodice i saradnika, a državni organi Tajlanda su zatražili pomoć Interpola u njegovom hapšenju i izručivanju.
Crnogorski zakon propisuje da se državljanstvo ne može dati pojedincu koji je pravosnažno osuđen na zatvorsku kaznu dužu od godinu dana i protiv koga se vode istražni postupci. To je i dovoljan osnov da ministar Jusuf Kalamperović, i bez podsjećanja MANS-a, pokrene postupak oduzimanja državljanstva Taksinu Šinevatri.
Pored toga, član 24 Zakona o crnogorskom državljanstvu propisuje i da se državljanstvo gubi u uslučaju da ponašanje državljanina ozbiljno šteti vitalnim interesima Crne Gore. Ukoliko Šinavatra ostane naš državljanin to će otvoriti niz pitanja koja se odnose na liberalizaciju viznog režima i saradnju sa agencijama drugih država koje su zadužene za sprovođenje zakona, kao i saradnju sa Interpolom koji je najavio da će za Šinavatrom raspisati takozvanu “red notice”, odnosno potjernicu od najvišeg značaja.
Takođe, član 18 Zakona o crnogorskom državljanstvu propisuje da pojedinac ne može imati dvojno državljastvo, osim pod uslovom da je ono uspostavljeno međunarodnim ili bilateralnim sporazumom, a poznato je da je Šinevatra državljanin Tajlanda sa kojim Crna Gora nema posebne sporazume o državljanstvu.
Na kraju, članom 25 Zakona je propisano da se državljanstvo može izgubiti po osnovu obaveza koje je Crna Gora preuzela potpisivanjem međunarodnih ugovora i sporazuma. U slučaju Šinavatre, te obaveze se prvenstveno odnose na saradnju sa Interpolom, ali i poštovanje Konvencije UN za borbu protiv korupcije koju je Crna Gora ratifikovala i obavezala se na saradnju sa drugim zemljama u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Iz svega navedenog, više je nego očigledno da postoje sve zakonske pretpostavke da ministar Kalamperović po službenoj dužnosti hitno pokrene postupak za oduzimanje crnogorskog državljanstva Taksinu Šinavatri. Očekujemo da ministar Kalamperović u najkraćem roku utvrdi činjenice koje su dovele do izdavanja pasoša Šinevatri, inicira istragu unutar MUP-a i procesuira odgovorne osobe, kako bi makar dijelom zaštitio integritet institucije i pokazao da postoji politička volja i kapaciteti za ispunjavanje zahtijeva procesa EU integracija.
Vanja Ćalović
Izvršni direktor