Jutros je istekao rok od 48 časova iz Zakona o biračkim spiskovima po kojem je Ministarstvo unutrašnjih poslova obojici predsjedničkih kandidata trebalo da dostavi sva rješenja o inspekcijskom nadzoru za skoro 7,000 MANS-ovih inicijativa koje su oba kandidata podnijela, a kojima je traženo da se utvrdi postojanje nepravilnosti u Centralnom biračkom spisku, i sada je i zvanično MUP prekršio ovaj Zakon.
Podsjećanja radi, jedan predsjednički kandidat inicijative je podnio u utorak poslije podne (2. aprila), a drugi u srijedu ujutru (3. aprila) i po Zakonu o biračkim spiskovima MUP je imao rok od 24 časa od trenutka podnošenja da izvrši inspekcijski nadzor za sve inicijative, odnosno najkasnije do četvrtka ujutru. Nakon toga, MUP je imao rok od najviše 48 časova da pripremi i obojici kandidata dostavi sva rješenja o inspekcijskom nadzoru, i taj rok je istekao jutros.
Umjesto da MUP, koji je zajedno sa policijom najmnogoljudnija institucija u državi, obavi svoj posao u skladu sa Zakonom, ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević se drznuo da izjavi kako ova institucija nema kapaciteta da sprovede Zakon u čijem je donošenju učestvovala i na koji je Vlada Skupštini dala pozitivno mišljenje, jer nemaju dovoljno ljudi. Kolika je nebuloza ovo “opravdanje” Konevića najbolje govori činjenica da je svega tridesetak zaposlenih u MANS-u za samo nekoliko dana uspjelo da provjeri kompletan birački spisak sa preko 510.000 birača, da pripremi inicijative i da ih podnese predsjedničkim kandidatima, a MUP koji sa policijom broji na hiljade zaposlenih nije u stanju da u Zakonom propisanom roku provjeri sve podnijete inicijative i predsjedničkim kandidatima dostavi informacije o utvrđenim nepravilnostima, što je njihovo elementarno pravo iz izbornog procesa.
U situaciji kada su obojici presjedničkih kandidata ugrožena prava iz izbornog procesa, jer MUP ne želi da u Zakonom propisanom roku i proceduri utvrdi nepravilnosti u biračkom spisku, čime se dovodi u pitanje i legitimitet samih izbora, smatramo da je obaveza da direktno odgovorni za to snose vrlo konkretne posledice – da se protiv njih pokrene postupak i da ostanu bez posla.
Iz tog razloga, još jednom pozivamo Konjevića ili da hitno utvrdi ko su odgovorna lica u MUP-u zbog ovog propusta i da ih na adekvatan način sankcioniše i ukloni sa funkcija, ili da sam snosi odgovornost za kršenje Zakona o biračkim spiskovima od strane MUP-a.
Ukoliko Konjević ovo ne učini, MANS će odmah nakon predsjedničkih izbora podnijeti inicijativu skupštinskom Odboru za antikorupciju, od kojeg ćemo tražiti da sasluša ministra unutrašnjih poslova, i da donese zaključke kojim će Vladu Crne Gore obavezati da Konjevića razriješi. Imajući u vidu da je MUP direktno prekršio prava oba predsjednička kandidata, vjerujemo da će se i oni sami pridružiti ovim našim zahtjevima Anti-korupcijskom odboru Skupštine.
MANS