Podaci do kojih je došao MANS ukazuju na sumnju da je Elektroprivreda Crne Gore zaključila više ugovora o trgovini strujom sa kompanijama “EFT” u vlasništvu Vuka Hamovića, “Rudnap” vlasništvo Vojina Lazarevića čiji poslovni kredibilitet je opterećen brojnim aferama u regionu.
Naime, EPCG je tokom 2011. kupovala sturuju od 25 kompanija, za što je izdvojeno nešto preko 60 miliona Eura. Od te sume, oko 80% uvoza otpada na samo četiri kompanije sa kojima je EPCG poslovala.
Tako je od „Rudnap Group“ Vojina Lazarevića i „EFT“ Vuka Hamovića nabavila struju vrijednu preko 21 milion eura, dok je za struju uvezenu preko češke kompanije „Korlea Invest“ i beogradske „Gen-i“ plaćeno još oko 25,5 miliona eura.
Podaci o uvozu pokazuju da je EPCG sa Hamovićem poslovala na sopstvenu štetu, jer je od njega struja kupovana u periodu kada je cijena na tržištu bila najveća. Hamović je najveću količinu struje prodao EPCG tokom novembra i decembra upravo u periodu kada je menadžment te kompanije uvjeravao javnost da imaju problema u nabavci i kada je prijećeno restrikcijama.
Naime, prošle godine je od „EFT-ja“ kupljeno preko 150 hiljada megavat sati, za ukupnu sumu od preko 9,3 miliona Eura, odnosno po prosječnoj cijeni od 61 Eura po megavatu.
Prema do sada raspoloživim podacima koji se odnose na period od aprila do novembra prošle godine, EPCG je Hamoviću takođe prodavala struju. U tom periodu prodala mu je preko 156 hiljada megavat sati, za cijenu od 7,4 miliona, odnosno prosječno 47,5 eura po megavatu.
Ovaj čisti gubitak od 10 eura po megavatu plaćaju upravo građani kroz naduvane račune za struju, a državni tužilac bi morao hitno da utvrdi da li je riječ o neodgovornim poslovnim potezima menadžmenta energetske kompanije, ili o korupciji.
Činjenica da EPCG bez ikakve kontrole sprovodi postupak javne nabavke u trgovini električnom energijom, a da istovremeno krije od javnosti ugovore o kupovini i prodaji struje, potvrđuju ranije iznijete sumnje MANS-a da je ogromna mogućnost zloupotreba i manipulacije.
Ovi podaci su samo mali dio onoga što zajedničkim snagama uporno kriju Vlada, EPCG i Regulatorna agencija za energetiku i čime se pravdaju enormne cijene struje koje plaćaju građani Crne Gore.
Nažalost, ovi podaci predstavljaju još jedan dokaz da su zahtijevi građana za računima bez ugradnje više nego opravdani, te da je došlo vrijeme da se stavi tačka na dosadašnju praksu da građani finansiraju ne samo gubitke EPCG, već i profite sa njom povezanih tajkuna.
MANS stoga ovim putem još jednom poziva sve građane da izađu na mirni građanski protest u nedelju, 18. marta i pokažu da više nisu spremni da plaćaju cijenu korupcije.
MANS