Organizacije civilnog društva uputile su danas pisma na više adresa u Briselu, uključujući Evropski parlament i Evropsku komisiju, tražeći ocjenu usklađenosti potpisanog Sporazuma o saradnji u turizmu i razvoju nekretnina između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju i relevantnim pravnim okvirom Evropske unije.

Organizacije su u pismu izrazile ozbiljnu zabrinutost da pomenuti Sporazum sa UAE predstavlja značajnu prijetnju za vladavinu prava, zaštitu životne sredine i proces integracije Crne Gore u Evropsku Uniju.
Sporazum, koji je potpisan 28. marta, omogućava realizaciju velikih investicionih projekata direktnim pregovorima, zaobilazeći pri tom transparentne i nediskriminatorne procedure javnih nabavki. Time se direktno krše principi jednakog tretmana svih tržišnih učesnika koji se garantuju Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju između Crne Gore i EU.
Sporazum ne samo da favorizuje investitore iz UAE na štetu fer konkurencije, već i potencijalno stvara uslove za nezakonito davanje državne pomoći, što je zabranjeno pravilima EU o konkurenciji. Sporazum takođe uključuje odredbe koje predviđaju prilagođavanje nacionalnog zakonodavstva potrebama pojedinih investicionih projekata, što “ozbiljno podriva pravnu sigurnost i jednakost pred zakonom”, kako se navodi u pismu koje su crnogorske nevladine organizacije uputile Evropskoj uniji.
Jedan od projekata koji je već predstavljen javnosti uključuje zakup 12 kilometara Velike plaže na 99 godina, što je izazvalo veliku zabrinutost zbog potencijalnog uticaja na biodiverzitet i ekološku vrijednost ove jedinstvene oblasti. Velika plaža i okolna područja su ključna za očuvanje rijetkih pjeskovitih dina, vitalnih za kontrolu poplava i prevenciju zastite obale od abrazije morskom vodom, te za ublažavanje klimatskih promjena.
Organizacije su pozvale Evropski parlament i Evropsku komisiju da od Vlade Crne Gore zatraže punu transparentnost u vezi sa sadržajem Sporazuma sa UAE i pravnim osnovom za njegovo donošenje, pozove na zaštitu strateških prirodnih resursa Crne Gore, posebno onih koji su već dio ekoloških koridora od međunarodnog značaja, te podrži crnogorske institucije i civilno društvo u očuvanju demnokratskih standarda, zaštite životne sredine i javnog interesa.
U nastavku se nalazi pismo nevladinih organizacija
Poslanici Evropskog parlamenta
Evropska komisija
Komesar za proširenje Evropske unije
Odbor za životnu sredinu, javno zdravlje i bezbednost hrane
Odbor za ekonomska i monetarna pitanja
Odbor za spoljne poslove
Generalni direktorat za spoljne politike Unije pri Evropskom parlamentu
Spoljna akcija Evropske unije
Poštovani,
Mi, koalicija organizacija civilnog društva iz Crne Gore, izražavamo zabrinutost zbog nedavno potpisanog sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) u petak, 28. marta, koji prijeti da ugrozi vladavinu prava, zaštitu životne sredine i usklađivanje Crne Gore sa pravnim tekovinama EU.
Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina omogućava sprovođenje velikih investicionih projekata putem direktnih pregovora s investitorima bez primjene transparentnih i nediskriminatornih procedura javnih nabavki. To je u direktnoj suprotnosti sa principima jednakog tretmana svih tržišnih učesnika, kako je propisano Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između Crne Gore i EU.
Ovaj sporazum otvara vrata preferencijalnom tretmanu investitora iz UAE, narušavanju fer konkurencije i potencijalno nezakonito državnoj pomoći, što je zabranjeno zakonima EU o konkurenciji. Još alarmantnije, sporazum uključuje odredbe o prilagođavanju nacionalnog zakonodavstva potrebama specifičnih investicionih projekata i investitora — pristup koji ozbiljno ugrožava pravnu sigurnost i jednakost pred zakonom.
Iako je javno predstavljen kao prilika za ekonomski rast, sporazum je dogovoren i usvojen iza zatvorenih vrata, tokom elektronske sednice Vlade, i sadržaj je ostao nedostupan javnosti.
Jedan od prvih javno predstavljenih projekata od strane premijera Crne Gore, gospodina Milojka Spajića, koji snažno zagovara interese investitora pod ovim sporazumom, uključuje zakup 12 kilometara Velike plaže na 99 godina—jedinstvenog i krhkog obalnog ekosistema u delti rijeke Bojane, poznatog po izuzetnom biodiverzitetu i strateškoj ekološkoj vrijednosti.
Ovo područje, zajedno sa Ulcinjskom solanom, predstavlja jednu od najvažnijih ekoloških zona na Balkanu. Dom je ugroženim vrstama, rijetkim staništima pješčanih dina (jedinih preostalih u Crnoj Gori) i močvarama ključnih za kontrolu poplava, sprečavanje erozije i ublažavanje klimatskih promjena.
Ova područja su već nacionalno i međunarodno priznata kao zaštićena pod IBA, IPA, Ramsar, Emerald i potencijalnom Natura 2000 mrežama. Velika plaža je proglašena zaštićenim područjem 1968. godine i revizija studije zaštite je pripremljena od strane Agencije za zaštitu životne sredine 2022 godine, ali proces nikada nije finalizovan.
Godine 2024, italijanski naučnici, pod projektom finansiranim od EU, sproveli su studiju pod nazivom “Podrška pripremi projekata za sektor životne sredine i klimatskih promjena, Crna Gora”. Studija naglašava da je zaštita Velike plaže ključna za očuvanje ekološke dimenzije u Crnoj Gori i da njen pejzaž štiti od erozije i daljeg poplavljivanja šireg područja.
Uprkos ovome, Vlada izgleda da nastavlja s planovima za masovnu urbanizaciju, luksuzna odmarališta i mogući razvoj infrastrukture koji protivrječe postojećim strateškim dokumentima i zakonski obavezujućim zaštitama.
Štaviše, Prostorni plan Crne Gore—najvažniji planski dokument u zemlji—još uvijek nije usvojen, uključujući komentare i zaključke iznijete tokom javne debate, iako je prethodni plan istekao 2020. godine i javne konsultacije o novom nacrtu završene su početkom 2024.
Duboko smo zabrinuti što se kašnjenje u usvajanju koristi za retroaktivno prilagođavanje plana kako bi se bez konsultacija smjestili novi i ekološki štetni projekti, uključujući one u okviru sporazuma Crne Gore i UAE.
Vjerujemo da ovakav razvoj događaja:
· Krši ključne odredbe SSP-a i pravila EU o konkurenciji,
· Potkopava integritet crnogorskog planiranja i pravnog sistema,
· Ugrožava područja izuzetne ekološke i zajedničke vrijednosti, i
· Diskredituje posvećenost Crne Gore održivom razvoju i integraciji u EU.
Molimo evropske institucije da:
· Zatraže punu transparentnost od crnogorskih vlasti u vezi sa sadržajem i pravnim osnovom sporazuma sa UAE;
· Procijene usklađenost sporazuma sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju i relevantnim pravnim okvirom EU;
· Pozovu na zaštitu strateških prirodnih područja Crne Gore, posebno onih koji su već deo ekoloških koridora međunarodnog značaja;
· Podrže crnogorske institucije, predstavnike opštine Ulcinj i civilno društvo u očuvanju demokratskih standarda, zaštite životne sredine i javnog interesa.
Stojimo na raspolaganju da pružimo svu dostupnu dokumentaciju, pravne analize i terenske podatke vezane za sporazum i njegove očekivane posledice. Duboko smo posvećeni evropskoj budućnosti Crne Gore i zaštiti našeg prirodnog i pravnog nasleđa.
- Centar za zaštitu i proučavanje ptica – CZIP
- Udruženje “Dr Martin Schneider-Jacoby” – MSJA
- Program zaštite okoline – EnvPro
- NVO Parkovi Dinarida
- Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore – CIN CG
- NVO KANA/Ko ako ne arhitekta
- Mreža CEE Bankwatch
- Crnogorsko ekološko društvo
- NVO Zeleni dom
- NVO MogUL
- Portal Ulcinj info
- NVO MANS
- NVO Expeditio
- NVO KOD
- NVO Biciklo.me
- Društvo ekologa Crne Gore
- Centar za građansko obrazovanje – CGO
- NVO Gradionica
- Građanska alijansa
- NVO Prima
- Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore
- NVO Doniraj za život
- Centar za razvoj nevladinih organizacija – CRNVO
- NVO “35mm”
- Crnogorski ženski lobi
- Agencija za lokalnu demokratiju
- Udruženje mladih ekologa Nikšića
- NVO Institut Alternativa
- NVO Kulturni most
- Centar za demokratiju i ljudska prava – CEDEM
- Centar za demokratsku tranziciju – CDT
- NVO KORINA
- NVO Naša akcija
- NVO Ozon
- Centar za ženska prava
- Unija slobodnih sindikata