Peti izvještaj o praćenju crnogorskog Parlamenta

0

skupstinacgPrvi rezultati Petog izvještaja o praćenu rada crnogorskog Parlamenta su pokazali da je prosječan poslanik koji nije član nijednog skupštinskog odbora, tokom 2008. godine deset puta manje radio, a primio oko četiri puta više novca novca nego prosječni građanin Crne Gore za isti vremenski period.

Peti izvještaj o transparentnosti i aktivnosti u radu Skupštine Crne Gore koji je MANS danas objavio odnosi se na čitavu 2008. godinu.

U cijeloj 2008. godini Skupština Crne Gore provela je efektivno u plenarnom zasijedanju skoro 157 časova, što predstavlja 21 radni dan od po 8 šasova, koliko je radno vrijeme prosječnog građanina po danu u Crnoj Gori. U isto vrijeme, prosječan građanin je radio 214 radnih dana po 8 časova, odnosno ukupno 1712 časova, ili preko 10 puta više od svog predstavnika u Skupštini, a za svoj rad je primio u prosjeku 4 puta manju platu od poslaničke.

Najaktivniji poslanik na plenarnim sjednicama bio je Aleksandar Damjanović sa indeksom aktivnosti 4.61. Slijedi poslanik Velizar Kaluđerović sa indeksom aktivnosti 3.02, dok se na trećem mjestu najaktivnijih poslanika nalazi Dragan Šoć sa indeksom aktivnosti 2.89. Četvrti najaktivniji poslanik u 2008. godini bio je Vasilije Lalošević sa indeksom 2.63, dok se Predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić nalazi na 5 mjestu najaktivnijih poslanika sa indeksom 2.51.

Potrebno je napomenuti da se Predsjednik Skupštine nalazi među najaktivnijh 5 poslanika iz razloga što je imao 169 reagovanja na prijave povrede Poslovnika, na koje je Krivokapić saglasno Poslovniku morao da da odgovor.

Najneaktivniji poslanik u posmatranom periodu bio je Dragan Đurović koji ima indeks aktivnosti 0.00, što predstavlja apsolutnu neaktivnost. Pored toga što je bio apsolutno neaktivan na plenarnim sjednicama, u 2008. godini Đurović nije prisustvovao sjednicama odbora, niti je podnio makar i jedan amandman na neki predlog zakona.

Slijedi poslanik Drago Čantrić koji ima indeks aktivnosti 0.00 ali je bolje rangiran od Dragana Đurovića jer je prisustvovao na 22 sjednice odbora, prilikom čega je imao i jedan komentar, ali nije podnio ni jedan amandman. Treći najneaktivniji poslanik u 2008. godini je Jovanka Matković koja ima indeks aktivnosi 0.00 ali je bolje rangirana od Čantrića jer je prisustvovala na 13 sjednica skupštinskih Odbora i podnijela 29 amandmana.

U periodu između dva MANS-ova izvještaja o radu Parlamenta, naveću pozitivnu promjenu pozicije u indeksu aktivnosti imao je poslanik Andrija Popović, koji je u prvoj polovini 2008. godine bio rangiran kao 70. poslanik po aktivnosti. U drugoj polovini godine, zbog izuzetno velike aktivnosti na plenarnim sjednicama, Popović je uspio da dostigne poziciju 18. najaktivnijeg poslanika u 2008. godini, što znači da je na listi najaktivnijih poslanika napredovao za 52 pozicije.

Sa druge strane, poslanik koji je zabilježio najnegativniju promjenu pozicije jeste Husnija Šabović, koji je sa 42. mjesta u prvom izvještaju došao na 69. poziciju, što znači da se spustio za 27 mjesta na listi najaktivnijih poslanika.

Od ukupno 189 tačaka koje su se u posmatranom periodu našle na dnevnom redu Skupštine, 169 je usvojeno, 12 nije usvojeno dok osam tačaka Skupština nije razmatrala.

Aleksandar Damjanović je poslanik koji je podnio najviše individualnih amandmana, ukupno 137. Najviše diskusija imao je SNP i to 116, dok je poslanik Aleksandar Damjanović imao pojedinačno najviše diskusija, ukupno 35. Najviše izlaganja na plenarnim sjednicama od predstavnika predlagača imao je Igor Lukšić, potpredsjednik Vlade, ukupno 23.

Najviše replika, ukupno 4, imao je PZP. Najviše komentara diskusija imao je DPS, ukupno 78, a od poslanika najviše je komentarisao Aleksandar Damjanović, ukupno 23 puta. Najviše odgovora na komentare imao je SNP, ukupno 57, odnosno a od poslanika Dragan Šoć ukupno 16.

Poslanici Socijalističke Narodne Partije imali su najviše prekoračenja izlaganja, ukupno 80, dok je Nebojša Medojević sa 19, pojedinačno imao najveći broj prekoračenja.

U posmatranom periodu svi odbori Skupštine, zajedno su efektivno radili 221 čas. Najduže se radilo na sjednici Odbora za ekonomiju, finansije i budžet, čiji je efektivan rad iznosio skoro 64 časa, dok je sjednicama svih Odbora najviše prisustvovao poslanik Obrad Stanišić, ukupno 64 puta.

Najviše izlaganja na odborima imao je poslanik Miodrag Iličković ukupno 501, što čini preko 13% ukupnih izlaganja svih poslanika na odborima. Najviše izlaganja na sjednicama skupštinskih odbora je imao DPS, ukupno 1257. Od predstavnika predlagača, na odborima je najviše izlagao Miraš Radović, ministar pravde, ukupno 81 put. U posmatranom periodu, održane su i tri sjednice posvećene Premijerskom satu i poslaničkim pitanjima.

MANS prati rad parlamenta od februara 2007. godine za koje vrijeme je, zaključno sa ovim, izdao pet redovnih izvještaja o radu crnogorskog parlamenta, prateći rad poslanika na plenarnim i sjednicama skupštinskih odbora.

Svi podaci do kojih je MANS do sada došao, i to ne samo oni koji se odnose na rad parlamenta, su bili podjednako dostupni svima, dok je MANS uvijek bio otvoren za saradnju sa svim političkim partijama koje su imale kapaciteta i volje da sa MANS-om rade na konkretnim pitanjima, kao što su bili Zakon o zaštiti domaćinstava u sektoru energetike i novi Zakon o konfliktu interesa.

Komentare pojedinih političkih analitičara doživljavamo kao već tradicionalne predizborne špekulacije i pokušaje da se MANS-u prilijepi etiketa politički profilisane organizacije, tim prije što smo u više navrata istakli da nas takav vid društvenog angažovanja ne zanima i da je po tom pitanju naš stav konačan.

Činjenica je da MANS svoje aktivnosti sprovodi kroz fokusirano identifikovanje ključnih nosilaca korupcije u društvu, bez obzira na njihovu političku profilaciju, kao što je i činjenica da su nerijetko upravo visoki državni i partijski funkcioneri predmet naših krivičnih prijava. MANS se njima bavi zato što se nalaze na odgovornim državnim funkcijama i u poziciji da zloupotrebljavaju službeni položaj, a ne zato što su pripadnici jedne ili druge političke opcije.

Komentari su isključeni.