MANS se danas pridružio zahtjevima brojnih nevladinih organizacija i zatražio od crnogorskog parlamenta da sa dnevnog reda tekućeg zasjedanja povuče Predlog zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, te da obaveže Vladu da u prilikom izrade novog zakona uključi javnost, a naročito predstavnike najranjivijih socijalnih grupa.
Sramno je da Vlada, dok stotine miliona eura našeg novca nemilice sipa u ruskog vlasnika KAP-a i povezane tajkune, istovremeno socijalno najugroženijim porodicama ne obezbjeđuje ni minimum primanja, koji su elementarno neophodni za život dostojan čovjeka.
Jednako je sramna namjera Vlade, inače jedna u nizu novijih, da predloži ovaj zakon samo zato da bi rupe u budžetu nastale aktiviranjem garancija za KAP, pokušala da popuni tako što će porodiljama oduzeti dio primanja koji su zaradile i koji samo njima pripada.
MANS je pripremio set amandmana na Predlog zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, koje je ranije uputio parlamentu, posebno tražeći da iznosi za materijalno obezbjeđenje porodice ne budu fiksni, već da se kvartalno utvrđuju i izračunavaju u odnosu na visinu potrošačke korpe u tromjesečnom periodu.
Vladinim rješenjem se iznosi limitiraju u rasponu od 63,50 eura za pojedinca do 120,70 eura za porodicu sa pet i više članova, što je ispod svake linije pukog siromaštva i ne obezbjeđuje ni elemenarno dostojanstvene uslove za život licima koja je socijalna pomoć neophodna.
MANS je zbog toga predložio da materijalno obezbjeđenje za pojedinca iznosi 10 odsto u odnosu na visinu potrošačke korpe, za porodicu sa dva člana 20 odsto, sa tri člana 30 odsto, sa četiri člana 40 odsto i sa pet i više članova 50 odsto, što bi se moralo planirati godišnjim projekcijama državnog Budžeta. Visina potrošačke korpe trenutno je oko 800 eura.
Istovremeno, amandmanima MANS-a se predlaže da lična invalidnina iznosi 25 odsto potrošačke korpe, dodatak za njegu i pomoć bi na mjesečnom nivou bio 100 eura, dok bi pravo na dječji dodatak imala sva djeca u porodicama koje primaju materijalno obezbjeđenje, a ne samo prvo troje, kako ograničava Vlada svojim rješenjem.
Zbog niza zloupotreba koje je utvrdio kod dodjele jednokratnih socijalnih davanja, naročito u izbornom periodu, MANS je posebno tražio da resorno ministarstvo bude obavezno da kvartalno na sajtu objavljuje analitičke kartice svih centara za socijalni rad o isplaćenim pomoćima, kao i da izvještaje dostavlja matičnom skupštinskom odboru.
Ova obaveza je predviđena i za opštine, koje su isto tako dužne da kvartalno na svojim sajtovima objavljuju podatke o isplaćenim materijalnim davanjima iz socijalne zaštite, koje su u nadležnosto lokalnih samouprava.
Pored toga, jedan od amandmana se odnosi i na obavezu države da kao javnu ustanovu jasno definiše i dnevne centre u kojima bi pravo na produženi dnevni boravak imala djeca i mladi sa fizičkim, mentalnim i senzorskim smetnjama, kao i poremećajima u ponašanju, poput osoba sa autizmom.
Nedopustivo je da zakon ne definiše ustanovu ovog tipa i na taj način stotine i stotine porodica ostavlja da se sami snalaze sa smještajem svojih članova. Sa druge strane, ovako se teško narušuvaju elementarna ljudska prava osobama kojima je potrebna pomoć, jer se socijalno isključuju, a to usporava njihov razvoj shodno mogućnostima.
Na kraju, MANS se pridružuje pozivu građanima da potpišu peticiju nevladinih organizacija, kojom se od crnogorskih poslanika traži da ne usvoje tekst predloženog zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti.
MANS