Transparency International, u saradnji sa NVO MANS, svojim ogrankom u Crnoj Gori, poziva Vladu Crne Gore da povuče Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tajnosti podataka, koje bi dovele do podrivanja Zakona o slobodnom pristupu informacijama i borbe protiv korupcije. Vlada treba da organizuje javnu raspravu i uskladi taj dokument sa Ustavom države, međunarodnim standardima i obavezama Crne Gore prema međunarodnim konvencijama.
Taj Predlog bi omogućio Vladi da proglasi informacije tajnom ukoliko bi njihovo otkrivanje uticalo na ostvarivanje funkcije organa. To bi takođe uklonilo kontrolu nad načinom na koji državni organi mogu da proglase informacije tajnom. Ove izmjene i dopune nijesu u skladu sa Ustavom Crne Gore a ni sa međunarodnim ugovorima koji obavezuju Crnu Goru, uključujući:
- Član 19, stav 3 Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima;
- Član 10, stav 2 Evropske konvencije o ljudskim pravima;
- Član 3 Konvencije Savjeta Evrope o pristupu zvaničnim dokumentima, koju je Crna Gora ratifikovala ali još uvijek nije stupila na snagu.
„Ukoliko Vlada usvoji ovaj nacrt zakona, to bi maltene onemogućilo novinare i civilno društvo da otkrivanju korupciju i druga kršenja zakona”, kazala je Delia Ferreira Rubio, predsjedavajuća Transparency International. „Ni pod kojim uslovom se ne smije zakonom omogućiti da Vladina agencija radi na korumpiran način pod velom tajni. Nedostatak javne rasprave i stručne konsultacije prilikom izrade predloženih izmjena i dopuna takođe jako zabrinjava”, dodala je Ferreira Rubio.
Pod pritiskom javnosti i međunarodne zajednice, Vlada Crne Gore je počela da sastavlja radnu grupu za izradu izmjena i dopuna Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
Predložene izmjene i dopune Zakona o tajnosti podataka bi, međutim, značajno ograničile pristup informacijama i ometale napredak ostavren drugim zakonom.
25 nevladinih organizacija se već pridružilo MANS-u u javnom pozivu Vladi da povuče predložene izmjene zakona.
„Izvještaji Evropske komisije i rezolucije Evropskog parlamenta su u više navrata pozivale Vladu Crne Gore da poveća transparentnost svog rada kao i pristup javnosti informacijama. Nacionalni akcioni plan za sprovođenje inicijative Partnerstva za otvorenu upravu Vlade Crne Gore uključuje obaveze iz ove oblasti“, kazala je Vanja Ćalović Marković, izvršna direktorica MANS-a. „Ukoliko se takav nacrt zakona usvoji, to će u potpunosti biti u suprotnosti sa ovim preporukama i predstavljaće ogroman korak unazad za Crnu Goru.“
Transparency International
Original saopštenja možete pogledati OVDJE