Presuda Upravnog suda Crne Gore u vezi sa objavljivanjem informacija o podmorskom kablu je apsolutno obavezujuća za Ministarstvo ekonomije i njeno neizvršenje se ne može opravdati činjenicom da još uvijek nijesu dobili saglasnost italijanskog partnera.
Ovim putem podsjećamo ministra ekonomije Vladimira Kavarića da mu nije potrebna saglasnost jedne privatne firme da bi sprvodio zakone ove zemlje, a naročito da bi sproveo presudu Upravnog suda. Pored toga što je to njegova obaveza kao nosioca javne funkcije, Kavarića podsjećamo da je objavljivanje podataka o energetskim projektima takođe i preporuka Evropskog parlamenta.
Pored činjenice da je sam postupak odabira partnera i potpisivanje sporazuma sa Ternom bio više nego netransparentan, sumnjamo da postoje veoma konkretni razlozi zbog čega Vlada Crne Gore već više od pola godine odbija da javnosti saopšti šta stoji u sporazumu o podmorskom kablu vrijednom više stotina miliona eura.
Prije svega, Ministarstvo bi moralo građanima da objasni šta je sporazumom sa Ternom preuzeto kao obaveza, koja su prava data toj italijanskoj kompaniji i na koji način je u ovom poslu zaštićen javni interes. Ovo tim prije jer je ulazak Terne u Crnu Goru, dokapitalizacija Prenosa i potpisivanje čitavog niza dokumenata između Crne Gore i Italije odrađeno daleko od očiju crnogorske javnosti, pa sada samo možemo da nagađamo šta je sve Vlada preuzela na sebe, odnosno na građane Crne Gore.
Većina aktivnosti Vlade do sada na poslu oko podmorskog kabla je išla u korist italijanskog investitora, pa smatramo da nema prevelike sumnje da je i u samom sporazumu interes Terne debelo zaštićen. Čak i tokom pregovora za potpisivanje ugovora o podmorskom kablu Terna je tražila od Vlade Crne Gore obezbjeđenje porasta povrata na investicije u prenosni sistem sa tadašnjih 4 odsto na 6,8 odsto u 2012. godini.
Regulatorna agencija za energetiku je Prenosu za ovu godinu dozvolila povrat na investicije na nivou 5,8 odsto, a interesantno je da je Terna tražila i određivanje dodatnih tri odsto u trajanju od 12 godina za projekte u elektroprenosnom sistemu u Crnoj Gori, koji su direktno vezani za kabal.
Ministarstvo građanima treba da objasni da li ovo znači da je italijanskom partneru već obećan veći povrat na investicije i koliko će to uticati na povećanje cijene struje u Crnoj Gori, odnosno da li to znači da ćemo našim novcem finansirati investicije u realizaciji projekta koji će omogućiti ovoj kompaniji da izvlači profit od naših energetskih resursa.
Ovo je posebno važno sa aspekta javne rasprave o podmorskom kablu koja je u toku, ali i buduće nove rasprave o hidroelektranama na Morači, jer su oba projekta po svojoj prirodi i tehnički i ekonomski povezana. Smatramo da se uskraćivanjem raspoloživih informacija o podmorskom kablu javna rasprava u potpunosti obesmišljava i otvara ogroman prostor donošenja odluka koje su štetne po javni interes.
Iako cijenimo iskazanu deklarativnu spremnost Ministarstva da objavi tražene podatke, smatramo da je uslovljavanje pristupa određenim informacijama nedopustivo za Vladu koja sebe želi da prezentuje kao transparentnu.
Nažalost, praksa “novog” Ministarstva ekonomije kada je u pitanju podmorski kabl se ni najmanje ne razlikuje od one koju je u slučaju brana na Morači uspostavio bivši ministar Branko Vujović. Ovim putem još jednom pozivamo ministra Kavarića da pokaže minimum demokratske kondicije i odmah javnosti stavi na uvid svu dokumentaciju o ovom projektu.
Ines Mrdović
Koordinator na Programu za urbanizam